Obsah Dostupné filtre
Predpisy (2)
Vzťah
... další položky
... další položky
Články a iné dokumenty (3)
... dalšie položky
Predpisy EU (2)
... dalšie položky

158/2014 Z.z. zmena vykonávania zákona o ochrane prírody a krajiny

Hľadať v texte dokumentu:
  • Tlač
    Uložiť
    Odoslať
  • Veľkosť písma textu
Viditeľnosť komentára:
 
 

 
158/2014 Z.z.
VYHLÁŠKA
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
z 22. mája 2014,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") podľa § 7a ods. 1, 4 a 5, § 7b ods. 1, 2 a 3, § 17 ods. 2, § 24 ods. 22, § 28 ods. 11, § 33 ods. 1 a 5, § 34 ods. 4, § 35 ods. 5 a 9, § 36 ods. 2, § 41 ods. 15, § 42 ods. 15, § 43 ods. 5, § 47 ods. 10, § 51 ods. 8, § 52 ods. 5, § 54 ods. 26, § 55 ods. 9, § 56 ods. 9, § 65a ods. 3, § 72 ods. 9, § 80 ods. 2, § 95 ods. 4, § 97 ods. 1 a § 100 ods. 5 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon"), v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo pôdohospodárstva") podľa § 6 ods. 3 zákona a po dohode s ministerstvom pôdohospodárstva podľa § 37 zákona ustanovuje:
Čl.I
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení vyhlášky č. 492/2006 Z.z., vyhlášky č. 638/2007 Z.z., vyhlášky č. 579/2008 Z.z. a vyhlášky č. 173/2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. § 2 a 3 vrátane nadpisov znejú:
"§ 2
Zoznam inváznych druhov živočíchov a inváznych druhov rastlín a spôsoby ich odstraňovania
(k § 7a ods. 4 a 5 a § 7b ods. 2 a 3 zákona)
(1) Zoznam inváznych druhov živočíchov a spôsoby ich odstraňovania sú uvedené v prílohe č. 2.
(2) Zoznam inváznych druhov rastlín a spôsoby ich odstraňovania sú uvedené v prílohe č. 2a.
§ 3
Zoznam nepôvodných druhov živočíchov, ktoré možno vypúšťať do voľnej prírody a zoznam nepôvodných druhov rastlín, ktoré možno sadiť alebo pestovať za hranicami zastavaného územia obce
(k § 7a ods. 1 a § 7b ods. 1 zákona)
(1) Zoznam nepôvodných druhov živočíchov, ktoré možno vypúšťať do voľnej prírody, je uvedený v prílohe č. 3.
(2) Zoznam nepôvodných druhov rastlín, ktoré možno sadiť alebo pestovať za hranicami zastavaného územia obce, je uvedený v prílohe č. 3a.".
2. V § 6 a v nadpise prílohy č. 8 sa slová "držať, predávať, vymieňať, prepravovať s cieľom predaja alebo výmeny alebo ponúkať na predaj alebo výmenu" nahrádzajú slovami "držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo ponúkať na predaj alebo výmenu".
3. Za § 14 sa vkladá § 14a, ktorý znie:
"§ 14a
Podrobnosti o obsahových náležitostiach evidencie chránených živočíchov a chránených rastlín, ktoré sú v držbe právnických osôb a fyzických osôb mimo prirodzeného výskytu v biotopoch
(k § 65a ods. 3 zákona)
Súčasťou evidencie chránených živočíchov a chránených rastlín, ktoré sú v držbe právnických osôb a fyzických osôb mimo prirodzeného výskytu v biotopoch, sú aj kópie dokladov, ktoré uchováva okresný úrad podľa § 68 písm. t) zákona a zasiela ich písomne alebo elektronicky do desiateho dňa kalendárneho mesiaca, podľa stavu k poslednému dňu predchádzajúceho mesiaca.".
4. V § 17 v nadpise sa slová "o vyznačovaní drevín určených na výrub" nahrádzajú slovami "spôsob vyznačovania výrubu drevín".
5. V § 17 ods. 2 sa na konci pripája táto veta: "Za poškodzovanie dreviny sa nepovažuje akékoľvek konanie alebo opomenutie konania, ak ide o drevinu, na ktorú sa nevyžaduje súhlas na výrub podľa § 47 ods. 4 zákona alebo na ktorú bol vydaný súhlas na výrub podľa § 47 ods. 3 zákona.".
6. V § 17 odsek 7 znie:
"(7) Pod bezprostredným ohrozením zdravia alebo života človeka alebo pod bezprostrednou hrozbou vzniku značnej škody na majetku sa rozumie taký stav, ktorý je vyvolaný najmä nepredvídateľnou alebo neodvrátiteľnou udalosťou nezávislou od ľudskej vôle, s ktorou sa spájajú následky týkajúce sa ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo hrozby vzniku značnej škody na majetku. Ide najmä o úder blesku, povodeň, zemetrasenie, smršť, zosuv pôdy a eróziu, ako aj o suché a odumreté stromy nachádzajúce sa na miestach, kde môžu ohroziť zdravie alebo život človeka alebo spôsobiť značnú škodu na majetku.".
7. V § 17 sa vypúšťajú odseky 8 a 9.
Doterajšie odseky 10 až 16 sa označujú ako odseky 8 až 14.
8. V § 17 ods. 8 písm. b) sa slová "parcelné číslo a druh pozemku" nahrádzajú slovami "parcelné číslo pozemku, príslušnosť k zastavanému územiu obce a druh pozemku ".
9. V § 17 ods. 8 písm. c) sa na konci pripájajú tieto slová: "a doklad preukazujúci vlastníctvo alebo iný právny vzťah k pozemku, na ktorom drevina rastie (§ 47 ods. 3 zákona)".
10. V § 17 ods. 9 sa slová "odseku 10" nahrádzajú slovami "odseku 8".
11. V § 17 ods. 12 sa slová "odsek 10" nahrádzajú slovami "odsek 8".
12. V § 17 odsek 13 znie:
"(13) Stromy určené na výrub sa vyznačia jednotlivo nezmazateľným farebným znakom kruhového tvaru s priemerom 5 cm na kmeni vo výške 130 cm nad zemou a na koreňovom nábehu. Výrub viac ako 50 stromov možno vyznačiť aj iným nezameniteľne vhodným spôsobom, najmä vymedzením okrajov rúbanej plochy tým, že sa vyznačia okrajové stromy, ktoré sa nesmú vyrúbať, alebo vyznačením stromov, ktoré sa nebudú rúbať.".
13. Za § 17 sa vkladá § 17a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 17a
Podrobnosti o kompenzačných opatreniach
(k § 28 ods. 11 zákona)
(1) Kompenzačné opatrenia musia byť v porovnateľnom rozsahu zamerané na nepriaznivo ovplyvnené biotopy európskeho významu a druhy európskeho významu a vtáky a ich biotopy a musia zabezpečiť funkcie porovnateľné s funkciami, ktoré plnilo územie ovplyvnené plánom alebo projektom tak, aby bola zabezpečená ochrana celkovej koherencie európskej sústavy chránených území.
(2) Kompenzačnými opatreniami sú najmä
a) zlepšenie stavu ochrany biotopov európskeho významu a druhov európskeho významu a vtákov a ich biotopov nepriaznivo ovplyvnených plánom alebo projektom v dotknutom území sústavy chránených území alebo jeho bezprostrednom okolí, ak sú na uvedenom mieste vhodné podmienky na ich realizáciu,
b) zlepšenie stavu ochrany biotopov európskeho významu a druhov európskeho významu a vtákov a ich biotopov nepriaznivo ovplyvnených plánom alebo projektom v inom území sústavy chránených území,
c) navrhnutie novej lokality alebo rozšírenia existujúcej lokality podľa § 27 zákona,
d) zlepšenie stavu ochrany iných biotopov a druhov ako tých, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené plánom alebo projektom, v inom území sústavy chránených území.
(3) Kompenzačné opatrenia podľa odseku 2 písm. d) sa použijú, ak je preukázané, že nemožno uskutočniť kompenzačné opatrenia podľa odseku 2 písm. a) až c).
(4) Súčasťou kompenzačných opatrení podľa odseku 2 môže byť opätovné zavádzanie druhov, ozdravenie alebo posilnenie populácie druhov, kúpa pozemkov, obmedzenie činnosti negatívne ovplyvňujúcich stav biotopov európskeho významu a druhov európskeho významu a vtákov a ich biotopov nepriaznivo ovplyvnených plánom alebo projektom alebo podpora činností, ktoré ich priaznivo ovplyvňujú.
(5) Vzor návrhu kompenzačných opatrení je uvedený v prílohe č. 15.".
14. V § 19 ods. 1 prvej vete sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "to neplatí, ak ide o súkromné chránené územie a obecné chránené územie, ktoré možno so súhlasom orgánu ochrany prírody označiť tabuľami s osobitným označením" a v tretej vete sa na konci pripájajú tieto slová: "a na brehu ostrova, ak je ostrov súčasťou chráneného územia".
15. V § 19 ods. 2 sa na konci pripája táto veta: "Tabuľa s osobitným označením na označenie súkromného chráneného územia a obecného chráneného územia má rozmery 40 cm x 30 cm s nápisom príslušného chráneného územia spolu s jeho názvom a inými doplňujúcimi údajmi napísanými zeleným písmom na bielom podklade."
16. V § 19 ods. 10 úvodnej vete sa za slovo "územia" vkladajú slová "a ich časti".
17. V § 19 ods. 10 písmeno b) znie:
"b) grafickými tabuľami s rozmermi 10 x 10 cm alebo tabuľami s textom, ktoré vyjadrujú niektoré zakázané alebo prikázané činnosti, najmä vo vzťahu k verejnosti,".
18. V § 19 ods. 10 sa vypúšťa písmeno d).
19. V nadpise nad § 20 sa slová "ods. 23" nahrádzajú slovami "ods. 26".
20. V § 21 odseky 1 a 2 znejú:
"(1) Program starostlivosti o chránený areál, prírodnú rezerváciu, prírodnú pamiatku, národnú prírodnú rezerváciu, národnú prírodnú pamiatku, chránenú krajinnú oblasť, národný park, územie patriace do európskej sústavy chránených území a územie medzinárodného významu vrátane ochranného pásma určuje najmä ciele starostlivosti a opatrenia na ich dosiahnutie v nadväznosti na jednotky priestorového členenia územia s rovnakým spôsobom starostlivosti (ďalej len "ekologicko-funkčný priestor") a zóny 14) a obsahuje zásady využívania územia vo vzťahu k jednotlivým odvetviam ľudskej činnosti.
(2) Program starostlivosti o chránený strom vrátane ochranného pásma určuje najmä ciele starostlivosti a opatrenia priebežnej starostlivosti na ich dosiahnutie.".
21. V § 21 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
"(4) Program starostlivosti o druhy rastlín a živočíchov určuje spôsob starostlivosti o druhy európskeho významu a druhy národného významu a ich biotopy a opatrenia na dosiahnutie priaznivého stavu ochrany druhu alebo opatrenia na odstránenie negatívnych vplyvov na druh.".
Doterajšie odseky 4 až 6 sa označujú ako odseky 5 až 7.
22. V § 21 odsek 7 znie:
"(7) Obsah programu
a) starostlivosti podľa odsekov 1 a 2 je uvedený v prílohe č. 18,
b) starostlivosti podľa odseku 4 je uvedený v prílohe č. 19,
c) záchrany podľa odseku 5 je uvedený v prílohe č. 21,
d) záchrany podľa odseku 6 je uvedený v prílohe č. 22.".
23. V § 23 odseky 1 a 2 znejú:
"(1) Projekt ochrany sa vypracúva ako podklad na vyhlásenie chránených území, chránených stromov a ich ochranných pásiem alebo ich zmeny; nevypracúva sa pre obecné chránené územie. Projekt ochrany je podkladom na vypracovanie oznámenia zámeru podľa § 50 ods. 3 zákona. Projekt ochrany obsahuje najmä základné údaje, podrobnosti o podmienkach ochrany, návrh technického vybavenia, tabuľkové prehľady a mapové prílohy s vyznačením hraníc navrhovaného chráneného územia alebo chráneného stromu a ich ochranných pásiem.
(2) Projekt ochrany, ktorý je predmetom posúdenia návrhu podľa § 50 ods. 1 zákona, vyhotovuje odborne spôsobilá osoba len v rozsahu uvedenom v prílohe podľa odseku 9 písm. a) a po kladnom posúdení opodstatnenosti návrhu ho dopracuje organizácia ochrany prírody. Súčasťou rokovania organizácie ochrany prírody podľa § 54 ods. 13 zákona je aj posúdenie možnosti získania súhlasu s vyhlásením chráneného územia podľa § 50 ods. 9 zákona.".
24. V § 25 ods. 2 prvá veta znie: "Dokumentácia ochrany prírody a krajiny sa vyhotovuje spravidla na obdobie 10 rokov okrem programov záchrany, ktoré sa vyhotovujú na obdobie 5 rokov a programov starostlivosti o chránené územie, ktoré sa vyhotovujú spravidla na obdobie 30 rokov.".
25. § 27 sa dopĺňa odsekmi 6 a 7, ktoré znejú:
"(6) Ak ide o žiadosť podľa § 55 ods. 8 zákona, fyzická osoba k žiadosti pripojí doklad podľa odseku. 3 písm. a) a prehľad dokumentácie ochrany prírody a krajiny, ktorú za obdobie zápisu do zoznamu vypracovala.
(7) Ak ide o žiadosť podľa § 55 ods. 8 zákona, právnická osoba k žiadosti pripojí doklad podľa odseku 5 písm. b) a prehľad dokumentácie ochrany prírody a krajiny, ktorú za obdobie zápisu do zoznamu vypracovala.".
26. § 29 vrátane nadpisu znie:
"§ 29
Vzor správy o výsledku prieskumu a výskumu
(k § 56 ods. 9 zákona)
Vzor správy o výsledku prieskumu alebo výskumu je uvedený v prílohe č. 29. Tento vzor sa použije aj na priebežnú správu o výsledku prieskumu alebo výskumu. Správa sa odovzdáva organizácii ochrany prírody písomne alebo elektronicky. Elektronický formulár vzoru správy zverejňuje organizácia ochrany prírody na svojom webovom sídle.".
27. § 33 sa vypúšťa.
28. V nadpise nad § 34 sa slová v zátvorke "k § 95 ods. 5" nahrádzajú slovami "k § 95 ods. 4".
29. § 37 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
"(3) Spoločenská hodnota drevín určená podľa § 36 ods. 4, 8 a 9 sa neupravuje prirážkovým indexom podľa prílohy č. 35.".
30. V nadpise § 40 sa slová "ods. 4" nahrádzajú slovami "ods. 5".
31. V § 40 ods. 2 písm. d) sa slová "rybníku alebo rybochovnému zariadeniu" nahrádzajú slovami "rybníku, rybochovnému zariadeniu alebo malej vodnej nádrži".
32. Za § 40a sa vkladá § 40b, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 40b
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 15. júna 2014
Rozsah územnej a časovej doby platnosti ochrany vlka dravého/vlka obyčajného (Canis lupus) ustanovený v prílohe č. 9 sedemnástom bode sa prehodnotí do 31. decembra 2017, najskôr však po 15. júni 2017.".
33. Slová "obvodný úrad životného prostredia" vo všetkých tvaroch sa v celom texte vyhlášky nahrádzajú slovami "okresný úrad" v príslušnom tvare a slová "krajský úrad životného prostredia" vo všetkých tvaroch sa v celom texte vyhlášky nahrádzajú slovami "okresný úrad v sídle kraja" v príslušnom tvare.
34. Príloha č. 2 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 2 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM INVÁZNYCH DRUHOV ŽIVOČÍCHOV A SPÔSOBY ICH ODSTRAŇOVANIA
I-------------I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I Skupina     I Vedecké meno              I Slovenské meno        I Spôsob odstraňovania I
I-------------I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I Evertebrata I Mollusca - mäkkýše                                                       I
I bezstavovce I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Arion lusitanicus         I slizovec iberský      I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Sinanodonta woodiana      I škľabka ázijská       I a likvidácia         I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Crustacea - kôrovce                                                      I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Orconectes limosus        I rak pruhovaný         I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Pacifastacus leniusculus  I rak signálny          I a nakladanie **      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Procambarus clarkii       I rak červený           I                      I
I-------------I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I Vertebrata  I Pisces - ryby                                                            I
I stavovce    I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Ameiurus melas            I sumček čierny         I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Gasterosteus aculeatus    I pichľavka siná        I a nakladanie **      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Lepomis gibbosus          I slnečnica pestrá      I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Neogobius gymnotrachelus  I býčko nahotemenný     I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Neogobius fluviatilis     I býčko piesočný        I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Neogobius kessleri        I býčko hlavatý         I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Neogobius melanostomus    I býčko čiernoústy      I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Perccottus glenii         I býčkovec amurský      I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Pseudorasbora parva       I hrúzovec sieťovaný    I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Amphibia-obojživelníky                                                   I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I * Rana catesbeiana        I skokan volský         I individuálny odchyt  I
I             I                           I                       I                      I
I             I                           I                       I a nakladanie ***     I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Reptilia - plazy                                                         I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Chrysemys picta           I korytnačka maľovaná   I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I a nakladanie ***     I
I             I Trachemys scripta         I korytnačka písmenková I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Aves - vtáky                                                             I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Oxyura jamaicensis        I potápnica bielolíca   I individuálny odchyt  I
I             I                           I                       I a nakladanie ***     I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Mammalia - cicavce                                                       I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I Mustela vison             I norok americký        I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I alebo ulovenie a     I
I             I Myocastor coypus          I nutria vodná/riečna   I nakladanie ****      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Nyctereutes procyonoides  I psík medvedíkovitý    I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Ondatra zibethicus        I ondatra pižmová       I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I Procyon lotor             I medvedík čistotný     I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I----------------------I
I             I * Callosciurus erythraeus I veverica červenkavá   I individuálny odchyt  I
I             I---------------------------I-----------------------I a nakladanie ***     I
I             I * Sciurus carolinensis    I veverica sivá         I                      I
I             I---------------------------I-----------------------I                      I
I             I * Sciurus niger           I veverica líščia       I                      I
I-------------I---------------------------I-----------------------I----------------------I
 
Poznámky: 
 
1. Druhy, ktorých výskyt na území Slovenska k 1. januáru 2014 vo voľnej prírode nebol
potvrdený, ale v blízkej budúcnosti je možný sú označené znakom *.
 
2. Spôsob odstraňovania: 
 
Spôsob odstraňovania inváznych druhov živočíchov závisí od jednotlivých taxónov, pričom
je potrebné prednostne použiť selektívne metódy odchytu.
 
**   Pri odchyte, usmrtení a nakladaní s jedincami, vrátane ich využitia ako krmivo,
     je potrebné postupovať v súlade so zákonom č. 139/2002 Z.z. o rybárstve v znení
     neskorších predpisov a jeho vykonávacím predpisom a dodržiavať ustanovenie
     § 7a ods. 7 zákona; pri rybách sa povinnosť odstraňovania vzťahuje iba na náhodne
     ulovené jedince.
 
***  Odchytené živé jedince sa odovzdajú organizácii ochrany prírody.
 
**** Pri odchyte, usmrtení a nakladaní s jedincami je potrebné postupovať v súlade
     so zákonom 274/2009 Z.z. o poľovníctve v znení neskorších predpisov a jeho
     vykonávacím predpisom.".
35. Za prílohu č. 2 sa vkladá príloha č. 2a, ktorá vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 2a k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM INVÁZNYCH DRUHOV RASTLÍN A SPÔSOBY ICH ODSTRAŇOVANIA
Zoznam inváznych druhov rastlín
a) Bylinné druhy
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Vedecké meno                   I Slovenské meno         I Rozmnožovanie I  Označenie   I
I                                I                        I               I   skupiny    I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Ambrosia artemisiifolia        I ambrózia palinolistá   I generatívne   I      B       I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Asclepias syriaca              I glejovka americká      I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Fallopia sp. (syn. Reynoutria) I pohánkovec (krídlatka) I vegetatívne   I      A       I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Heracleum mantegazzianum       I boľševník obrovský     I generatívne   I      B       I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Impatiens glandulifera         I netýkavka žliazkatá    I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Solidago canadensis            I zlatobyľ kanadská      I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Solidago gigantea              I zlatobyľ obrovská      I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
b) Dreviny
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Vedecké meno                   I Slovenské meno         I Rozmnožovanie I  Označenie   I
I                                I                        I               I   skupiny    I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Ailanthus altissima *          I pajaseň žliazkatý      I generatívne   I      D       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Amorpha fruticosa              I beztvarec krovitý      I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Lycium barbarum                I kustovnica cudzia      I generatívne   I      C       I
I                                I                        I vegetatívne   I              I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
I Negundo aceroides*             I javorovec jaseňolistý  I generatívne   I      B       I
I--------------------------------I------------------------I---------------I--------------I
 
Poznámky: 
 
1. Označenie skupiny: 
Skupiny boli vyčlenené na základe spôsobu rozmnožovania jednotlivých druhov.
 
2. Bod b) Dreviny:
Odstraňovania inváznych druhov drevín (body 1.8, 2 a 3) v zastavanom území obce je
potrebné vykonávať s ohľadom na bezpečnosť obyvateľov a ich majetku a rešpektovať
ochranu chránených druhov živočíchov (najmä hniezdiacich druhov vtákov).
Odstraňovanie inváznych druhov drevín v zastavanom území obce sa odporúča plánovať
a realizovať postupne, najmä v súlade so schválenými dokumentami starostlivosti o
dreviny. 
 
* Jedince samčieho pohlavia (nevytvárajúce plody) možno ponechať v zastavanom území
obce.
Spôsoby odstraňovania inváznych druhov rastlín
Invázne druhy rastlín je potrebné odstraňovať hneď v počiatočnom štádiu ich výskytu na lokalite, keď je ich odstraňovanie najefektívnejšie. O spôsoboch odstraňovania inváznych druhov rastlín rozhodujú najmä spôsoby ich rozmnožovania, početnosť na lokalite, charakter a situovanie stanovišťa, ohrozenosť a veľkosť lokality, fáza rastu rastliny a ďalšie biologické vlastnosti druhu. Odstraňovanie druhu ambrózia palinolistá je potrebné vykonať už pred rozkvitnutím, najneskôr do 1. júla bežného roku.
1. Mechanický spôsob odstraňovania
Uplatňuje sa najmä pri ojedinelom alebo maloplošnom výskyte druhu na lokalite alebo pri výskyte druhu v ochranných pásmach vôd alebo v chránených územiach.
1.1. Vykopávanie
Tento spôsob je vhodný pre všetky druhy zo skupiny A, B a C. Ak ide o druhy zo skupiny B a C je výkop potrebné realizovať v období pred ich kvitnutím. V prípade druhu boľševník obrovský je nevyhnutné vykopať hlavu koreňa, pričom výkop sa musí realizovať do minimálnej hĺbky 20 cm. V prípade druhov pohánkovec je potrebné výkop realizovať tak, aby v zemi nezostali zvyšky koreňov, z ktorých je rastlina schopná v pôde regenerovať.
1.2. Vytrhávanie
Tento spôsob je vhodný na odstraňovanie semenáčikov rastlín a mladých rastlín na lokalitách s výskytom druhov zo skupiny B a C.
1.3. Pastva
Tento spôsob je vhodný na lokalitách s výskytom druhov zo skupiny B a C. Pastvou hovädzieho dobytka, oviec alebo kôz sa odstraňuje vegetatívna fáza vývoja rastlín a mechanicky sa odstraňujú koreňové púčiky i celé rastliny. Pastvou sa početnosť jedincov na lokalite znižuje, ale bez použitia aj ďalších spôsobov k ich úplnému odstráneniu nedochádza. Pastva sa neodporúča vo fáze tvorby semien druhu boľševník obrovský, pretože pasúce sa zvieratá roznášajú semená na svojich telách alebo trusom, a tým prispievajú k jeho ďalšiemu rozširovaniu na lokalite.
1.4. Orba
Tento spôsob je vhodný na poľnohospodársky využívaných stanovištiach pre druhy zo skupiny B a C. Porast je potrebné poorať v období pred kvitnutím. Po orbe je nevyhnutné osiať plochu konkurenčne silnejšími druhmi ako ozimná raž alebo jačmeň jarný. Ak ide o druh ambrózia palinolistá sa odporúča osiatie plochy lucernou siatou alebo mätonohom trvácim.
1.5. Kosenie a mulčovanie
Tento spôsob je vhodný pre všetky druhy zo skupiny A, B a C. Porast je potrebné pokosiť a pomulčovať pred kvitnutím. Vhodné je opakované kosenie a mulčovanie v priebehu sezóny.
1.6. Sekanie
Tento spôsob možno použiť pre druh boľševník obrovský. Sekanie rýľom sa musí vykonávať pod pôdnym povrchom, kde sa nachádzajú koreňové rozmnožovacie púčiky. Preseknutie rastliny na úrovni alebo tesne pod povrchom je neúčinné a nezabráni regenerácii rastu. Sekanie je potrebné vykonávať v období tvorby ešte nezrelých zelených semien, keď môže byť rastlina po takom zásahu odstránená celá.
1.7. Orezávanie a odstrihávanie súkvetí a súplodí
Tento spôsob je možné použiť pre druh boľševník obrovský. Realizuje sa na kvitnúcich jedincoch a po odkvitnutí rastliny približne v štádiu tvorby zelených semien. Potrebné je dbať, aby semená pri manipulácii s nimi nevypadávali. Súkvetie a súplodie je po odstránení potrebné spáliť. Zrezaním alebo odstrihnutím súkvetia a súplodia jeden až dva razy za vegetačné obdobie sa zníži celková vitalita rastliny. Pretože rastliny môžu vytvoriť náhradné menšie súkvetie a následne aj súplodie, je taký zásah potrebné niekoľkokrát za rok zopakovať.
1.8. Výrub
Uplatňuje sa pre dreviny zo skupiny B a C. Výrub je potrebné vykonávať mimo vegetačného obdobia od 1. októbra do 31. marca. Zvyčajne sa kombinuje s chemickým spôsobom odstraňovania. Aby bolo potlačené následné zmladenie zo spiacich púčikov, aplikuje sa na čerstvú reznú ranu náter koncentrovaného herbicídu alebo riedeného maximálne do pomeru 1:1 s účinnou látkou glyfosát.
2. Chemický spôsob odstraňovania
Uplatňuje sa najmä pri veľkoplošných výskytoch druhu v čase najväčšej tvorby listovej plochy. Na odstránenie rastlín možno využiť registrované prípravky na ochranu rastlín (herbicídy). Zvyčajne je potrebné vykonať opakovanú aplikáciu po ďalšom vzídení nových jedincov. Chemický spôsob odstraňovania je vhodný pre všetky druhy zo skupiny A, B a C. V prípade druhov zo skupiny A je vhodné ponechať rastlinu počas vegetačného obdobia bez zásahu a chemický postrek aplikovať na jeseň do príchodu mrazov. Ošetrený porast je potrebné ponechať cez zimu premrznúť a potom odstrániť. Pri druhoch s hrubšou stonkou možno využiť aj metódu vpichu koncentrovaného prípravku do stoniek (injekčná metóda).
Pri druhoch zo skupiny D sa vpravuje chemická látka do rastliny bez jej likvidácie metódou vpichu koncentrovaného prípravku do stoniek (injekčná metóda), alebo záseku do stonky s okamžitým vpravením koncentrovaného herbicídu do záseku. Používa sa herbicíd s účinnou látkou glyfosát. Dávkuje sa v dávke 2 ml koncentrovaného herbicídu (480 g/l) na jeden vpich alebo zásek. Počet vpichov alebo zásekov je závislý na hrúbke stonky - 1 vpich/zásek na 7,5 cm obvodu. Termín aplikácie je mesiac júl. Likvidované jedince sa odstraňujú až po úplnom odumretí, zvyčajne po dvoch rokoch od aplikácie, aby sa predišlo koreňovej výmladnosti. V prípadoch možného ohrozenia zdravia alebo života človeka, alebo reálnej hrozby vzniku škody na majetku vplyvom pádu suchých konárov alebo kmeňov ešte neodumretých jedincov sa odporúča primerane odľahčiť korunu orezom časti konárov, alebo odrezaním kmeňa pri dodržaní bezpečnostných predpisov, ale následne je nevyhnutné vykonať zásahy metódou vpichu koncentrovaného prípravku do stoniek (injekčná metóda), alebo záseku do stonky s okamžitým vpravením koncentrovaného herbicídu do záseku do koreňových výmladkov.
Pri chemickom spôsobe odstraňovania sa musia dodržať ustanovenia osobitného predpisu. 23)
3. Kombinovaný spôsob odstraňovania
Uplatňuje sa predovšetkým na plošne rozsiahlych, vysokých a hustých porastoch, kde samotná chemická aplikácia už nie je účinná. Najskôr sa porasty mechanicky odstránia (vypílením, zrezaním, vysekaním alebo kosením) a na regenerujúce časti rastlín sa aplikuje vhodný prípravok na ochranu rastlín. Kombinovaný spôsob odstraňovania je vhodný pre druhy zo skupiny B a C. Pri kombinovanom spôsobe odstraňovania sa pri použití chemických prípravkov musia dodržať ustanovenia osobitného predpisu. 23)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 23 znie:
"23) Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 488/2011 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zásadách a opatreniach na ochranu zdravia ľudí, zdrojov pitnej vody, včiel, zveri, vodných a iných necieľových organizmov, životného prostredia a osobitných oblastí pri používaní prípravkov na ochranu rastlín.".
36. Príloha č. 3 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 3 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM NEPÔVODNÝCH DRUHOV ŽIVOČÍCHOV, KTORÉ SA MÔŽU VYPÚŠŤAŤ DO VOĽNEJ PRÍRODY
Vedecké meno                    Slovenské meno
 
Aristichthys nobilis            tolstolobik pestrý
Carassius auratus               karas striebristý
Ctenopharyngodon idella           amur biely
Dama dama                         daniel škvrnitý v danielích poľovných
                                  lokalitách určených osobitným predpisom 24) 
Hypophthalmichthys molitrix       tolstolobik biely
Meleagris gallopavo               morka divá
Oncorhynchus mykiss               pstruh dúhový
Ovis aries (musimon, ammon)       muflón lesný v muflóních poľovných
                                  lokalitách určených osobitným predpisom 24)  
Phasianus colchicus               bažant poľovný/bažant obyčajný
Salvelinus fontinalis             sivoň potočný
Syrmaticus reevesii               bažant kráľovský".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1 sa vypúšťa.
Poznámka pod čiarou k odkazu 24 znie:
"24) Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v znení neskorších predpisov".
37. Za prílohu č. 3 sa vkladá príloha č. 3a, ktorá vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 3a k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM NEPÔVODNÝCH DRUHOV RASTLÍN, KTORÉ SA MÔŽU SADIŤ ALEBO PESTOVAŤ ZA HRANICAMI ZASTAVANÉHO ÚZEMIA OBCE
1. Vedecké meno                   Slovenské meno
 
Aesculus hippocastanum            pagaštan konský
Castanea sativa                   gaštan jedlý
Juglans regia                     orech kráľovský
Morus alba                        moruša biela
Morus nigra                       moruša čierna
2. Druhy poľných plodín uverejnené v Spoločnom katalógu odrôd zeleninových druhov.
3. Druhy zeleniny uverejnené v Spoločnom katalógu odrôd druhov zeleniny.
4. Poľnohospodárske plodiny uvedené v Listine registrovaných odrôd. 25)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 25 znie:
"25) § 4 písm. b) zákona č. 597/2006 Z.z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti registrácie odrôd pestovaných rastlín a uvádzaní množiteľského materiálu pestovaných rastlín na trh.".
38. Prílohy č. 5 a 6 vrátane nadpisov znejú:
"Príloha č. 5 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM CHRÁNENÝCH RASTLÍN A ICH SPOLOČENSKÁ HODNOTA
------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozn.   Vedecké meno                                Slovenské meno                    €/jedinec 
------------------------------------------------------------------------------------------------
 *      Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei           jedľa                                      
        Aconitum anthora L.                         prilbica jedhojová                   23,00 
 *      Aconitum corsicum Gáyer [syn. Aconitum      prilbica korzická                          
        napellus subsp. corsicum (Gáyer) W. Seitz]                                             
        Aconitum firmum Rchb.                       prilbica tuhá                        23,00 
        Aconitum firmum Rchb. subsp. firmum         prilbica tuhá pravá                  37,00 
 SR     Aconitum firmum subsp. moravicum Skalický   prilbica tuhá moravská               23,00 
        Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer          prilbica chlpatoplodá                92,00 
        Aconitum moldavicum Hacq. ex Rchb.          prilbica moldavská                   14,00 
        Aconitum paniculatum Lam.                   prilbica metlinatá                   51,00 
        Ex? Acorellus pannonicus (Jacq.) Palla      šachorček panónsky                   69,00 
 SR     Adenophora lilifolia (L.) Ledeb.            zvonovec ľaliolistý                  51,00 
        Adonis distorta Ten.                        hlaváčik                                   
        Adonis vernalis L.                          hlaváčik jarný                       69,00 
        Aegilops cylindrica Host                    mnohoštet valcovitý                  51,00 
        Aeonium dumosum (Lowe) Praeg.               eonium                                     
        Aeonium gomeraense Praeger                  eonium                                     
        Aeonium saundersii Bolle                    eonium                                     
        Aethionema saxatile (L.) R. Br.             sivuľka skalná                       69,00 
        Agrimonia pilosa Ledebour                   repík sibírsky                             
        Agropyron pectinatum (M. Bieb.) P. Beauv.   žitniak hrebenitý                    51,00 
        Achillea aspleniifolia Vent.                rebríček slezinníkolistý             69,00 
        Achillea crithmifolia Waldst. et Kit.       rebríček jemnolistý                  69,00 
        Achillea ochroleuca Ehrh.                   rebríček hrebenitý                   69,00 
        Achillea ptarmica L.                        rebríček betrámový                   37,00 
        Ajuga pyramidalis L.                        zbehovec ihlanovitý                  92,00 
 SR     Ex? Aldrovanda vesiculosa L.                aldrovandka pľuzgierkatá            322,00 
 *      Alisma wahlenbergii (Holmberg) Juz.         žabník Wahlenbergov                        
        Alkanna tinctoria (L.) Tausch               alkana farbiarska                   138,00 
        Ex? Allium cirrhosum Vand.                  cesnak strapatý                     138,00 
        Allium ericetorum Thore                     cesnak vresoviskový                 138,00 
        Allium grosii Font Quer                     cesnak                                     
        Allium paniculatum L.                       cesnak metlinatý                     69,00 
        Allium schoenoprasum subsp. alpinum (DC.)   cesnak pažítkový alpínsky            23,00 
        Čelak.                                                                                 
        Allium strictum Schrad.                     cesnak tuhý                          92,00 
        Althaea cannabina L.                        ibiš konopovitý                      69,00 
        Althaea hirsuta L.                          ibiš chlpatý                         51,00 
        Althaea pallida Willd.                      ibiš bledý                           69,00 
        Althaea taurinensis DC.                     ibiš turínsky                        69,00 
        Alyssum desertorum Stapf                    tarica stepná                        51,00 
        Alyssum montanum subsp. brymii Dostál       tarica horská Brymova                51,00 
        Alyssum montanum subsp. gmelinii (Jord.)    tarica horská Gmelinova              51,00 
        Hegi et Em. Schm.                                                                      
        Alyssum pyrenaicum Lapeyr.                  tarica pyrenejská                          
        Alyssum tortuosum subsp. heterophyllum      tarica krivoľaká rôznolistá          51,00 
        Nyár.                                                                                  
        Alyssum tortuosum Waldst. et Kit. subsp.    tarica krivoľaká pravá               69,00 
        tortuosum                                                                              
 +      Amelanchier ovalis Medik. #1.               muchovník vajcovitý                  23,00 
        Ammi trifoliatum (H. C. Watson) Trelease    parasca                                    
 +      Amygdalus nana L. #1.                       mandľa nízka                         69,00 
        Anacamptis pyramidalis (L.) Rich.           červenohlav ihlanovitý              230,00 
        Anacamptis urvilleana Sommier et Gatto      červenohlav                                
 *      Anchusa crispa Viv.                         smohla                                     
        Anchusa italica Retz.                       smohla talianska                     69,00 
 *      Anagyris latifolia Brouss. ex Willd.        smradovec                                  
 *      Androcymbium europaeum (Lange) K. Richter   androcymbium európske                      
 *      Androcymbium rechingeri Greuter             androcymbium Rechingerovo                  
 *      Androcymbium psammophilum Svent.            androcymbium                               
 +      Andromeda polifolia L.                      andromédka sivolistá                 69,00 
 *      Androsace cylindrica DC.                    pochybok valcovitý                         
        Androsace mathildae Levier                  pochybok                                   
        Androsace maxima L.                         pochybok najväčší                    92,00 
        Androsace obtusifolia L.                    pochybok tupolistý                   37,00 
        Androsace pyrenaica Lam.                    pochybok pyrenejský                        
        Androsace villosa L.                        pochybok huňatý                     138,00 
        Andryala crithmifolia Ait.                                                             
 *      Angelica heterocarpa Lloyd                  angelika                                   
 *      Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter      ruman                                      
        Anthyllis hystrix Cardona. Contandr. &      bôľhoj                                     
        E. Sierra                                                                              
        Anthyllis lemanniana Lowe                   bôľhoj                                     
        Antirrhinum charidemi Lange                 papuľka                                    
 *      Antirrhinum lopesianum Rothm.               papuľka                                    
        Apera interrupta (L.) P. Beauv.             metlička pretrhovaná                 69,00 
 *      Apium bermejoi Llorens                      zeler                                      
 SR     Apium repens (Jacq.) Lag.                   zeler plazivý                        92,00 
 *      Aquilegia alpina L.                         orlíček alpínsky                           
        Aquilegia bertolonii Schott                 orlíček Bertoliniho                        
        Aquilegia kitaibelii Schott                 orlíček Kitaibelov                         
 *      Aquilegia pyrenaica DC. subsp. cazorlensis  orlíček                                    
        (Heywood) Galiano                                                                      
 *      Arabis kennedyae Meikle.                    arábka                                     
        Arabis nemorensis (Wolf ex Hoffm.) Rchb.    arábka slatinná                      69,00 
        Arabis nova Vill.                           arábka nová                         230,00 
        Arabis sadina (Samp.) P. Cout.              arábka                                     
        Arabis scopoliana Boiss.                    arábka                                     
        Arceuthobium azoricum Wiens & Hawksw.                                              
        Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.                                                
        Arctophila fulva (Trin.) N. J. Anderson                                                
        Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.        medvedica lekárska                   37,00 
 +      Arctous alpina (L.) Nied.                   medvedík alpínsky                    92,00 
        Aremonia agrimonoides (L.) DC.              repíček repíkovitý                   23,00 
        Arenaria ciliata L. subsp. pseudofrigida    piesočnica                                 
        Ostenf. & O. C. Dahl                                                               
        Arenaria humifusa Wahlenberg                piesočnica                                 
 *      Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter         piesočnica nevadská                        
        Arenaria provincialis Chater &              piesočnica                                 
        Halliday                                                                               
 *      Argyranthemum lidii Humphries                                                          
 *      Argyranthemum pinnatifidum (L.f.) Lowe                                                 
        subsp. succulentum (Lowe) C.J. Humphries                                               
        Argyranthemum thalassophylum (Svent.)                                                  
        Hump.                                                                                  
        Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries                                              
        Armeria alpina Willd.                       trávnička alpínska                   92,00 
        Armeria berlengensis Daveau                 trávnička                                  
 *      Armeria helodes Martini & Pold              trávnička                                  
        Armeria neglecta Girard                     trávnička                                  
        Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld      trávnička                                  
 *      Armeria rouyana Daveau                      trávnička                                  
        Armeria soleirolii (Duby) Godron            trávnička                                  
        Armeria velutina Welv. ex Boiss. &          trávnička                                  
        Reuter                                                                                 
        Armoracia macrocarpa (Waldst. et Kit. ex    chren veľkoplodý                     69,00 
        Willd.) Kit. ex Baumg.                                                                 
        Artemisia austriaca Jacq.                   palina rakúska                      230,00 
        Artemisia campestris L. subsp. bottnica A.  palina                                     
        N. Lundström ex Kindb.                                                                 
        Artemisia eriantha Ten.                     palina skalná                        51,00 
 *      Artemisia granatensis Boiss.                palina                                     
 *      Artemisia laciniata Willd.                  palina strapatá                            
        Artemisia oelandica (Besser) Komarov        palina                                     
 *      Artemisia pancicii (Janka) Ronniger         palina Pančičova                           
        Artemisia santonicum subsp. patens          palina slanomilná jednobliznová      37,00 
        (Neilr.) K. M. Perss.                                                                  
        Asperula neilreichii Beck                   marinka Neilreichova                 51,00 
 *      Asphodelus bento-rainhae P. Silva           asfodel                                    
        Asplenium adiantum-nigrum L.                slezinník čierny                     51,00 
 SR     Asplenium adulterinum Milde                 slezinník nepravý                    92,00 
        Asplenium cuneifolium Viv.                  slezinník klinovolistý               92,00 
 *      Asplenium hemionitis L.                     slezinník                                  
        Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy        slezinník                                  
 *      Aster pyrenaeus Desf. ex DC.                astra pyrenejská                           
 *      Aster sorrentinii (Tod) Lojac.              astra                                      
 *      Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge      kozinec                                    
        Astragalus alpinus L.                       kozinec alpínsky                     51,00 
 *      Astragalus aquilanus Anzalone               kozinec                                    
        Astragalus asper Wulfen ex Jacq.            kozinec drsný                       184,00 
        Astragalus australis (L.) Lam.              kozinec južný                        37,00 
        Astragalus austriacus Jacq.                 kozinec rakúsky                      92,00 
        Astragalus centralpinus Braun-Blanquet      kozinec                                    
        Astragalus exscapus L.                      kozinec bezbyľový                   138,00 
        Astragalus frigidus (L.) A. Gray            kozinec ľadový                       51,00 
 *      Astragalus macrocarpus DC. subsp.           kozinec                                    
        lefkarensis Agger-Kirchof et Meikle                                                    
 *      Astragalus maritimus Moris                  kozinec                                    
        Astragalus norvegicus Weber                 kozinec nórsky                       51,00 
        Astragalus penduliflorus Lam.               kozinec ovisnutý                     69,00 
        Astragalus peterfii Jáv.                    kozinec                                    
        Astragalus tremolsianus Pau                 kozinec                                    
 *      Astragalus verrucosus Moris                 kozinec bradavičnatý                       
        Astragalus vesicarius subsp. albidus        kozinec mechúrikatý belavý          138,00 
        (Waldst. et Kit.) Braun-Blanq.                                                         
        Asyneuma canescens (Waldst. et Kit.)        klasovec sivastý                     51,00 
        Griseb. et Schenk                                                                      
        Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.          klasovec obrovský                          
        Athamanta cortiana Ferrarini                atamanta                                   
 *      Atractylis arbuscula Svent. &                                                      
        Michaelis                                                                              
        Atractylis preauxiana Schultz                                                          
        Atriplex littoralis L.                      loboda pobrežná                      92,00 
 *      Atropa baetica Willk.                       ľuľkovec                                   
        Avenula hackelii (Henriq.) Holub            ovsica Hackelova                           
 *      Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer                                                    
        Bassia laniflora (S. G. Gmel.) A. J. Scott  basia vlnokvetá                      51,00 
 *      Bassia saxicola (Guss.) A. J. Scott         basia                                      
        Batrachium aquatile (L.) Dumort.            močiarka vodná                       23,00 
        Batrachium baudotii (Godr.) F. W. Schultz   močiarka Baudotova                   69,00 
        Batrachium fluitans (Lam.) Wimm.            močiarka riečna                      69,00 
        Batrachium rhipiphyllum (Bastard ex         močiarka štítovitá                   69,00 
        Boreau) Dumort.                                                                        
        Batrachium rionii (Lagger) Nyman            močiarka Rioniho                     69,00 
        Beckmannia eruciformis (L.) Host            húseníkovec erukovitý                92,00 
        Bellardiochloa variegata (Lam.) Kerguélen   kostravec fialový                    92,00 
 *      Bellevalia hackelli Freyn                   belevália                                  
 *      Bencomia brachystachya Svent.                                                          
        Bencomia sphaerocarpa Svent.                                                           
 *      Berberis maderensis Lowe                    dráč                                       
        Beta patula Ait.                            repa                                       
 *      Biscutella neustriaca Bonnet                dvojštítok                                 
        Biscutella vincentina (Samp.) Rothm.        dvojštítok                                 
        Blackstonia acuminata (W. D. J. Koch et     žltavka končistá                     69,00 
        Ziz) Domin                                                                             
        Blechnum spicant (L.) Roth                  rebrovka rôznolistá                  23,00 
        Boleum asperum (Pers.) Desvaux                                                         
        Bombycilaena erecta (L.) Smoljan.           plsťovka vzpriamená                  92,00 
 *      Borderea chouardii (Gaussen) Heslot                                                    
        Botrychium matricariifolium (A. Braun ex    vratička rumančekovolistá            92,00 
        Döll) W.D.J.Koch                                                                       
        Botrychium simplex Hitchc.                  vratička jednoduchá                        
        Brassica glabrescens Poldini                kapusta                                    
        Brassica hilarionis Post.                   kapusta                                    
        Brassica insularis Moris                    kapusta ostrovná                           
 *      Brassica macrocarpa Guss.                   kapusta                                    
        Braya linearis Rouy                                                                    
        Bromus grossus Desf. ex DC.                 stoklas                                    
        Bromus squarrosus L.                        stoklas kostrbatý                    37,00 
 *      Bunium brevifolium Lowe                     buľka                                      
        Bupleurum affine Sadler                     prerastlík prútnatý                  51,00 
 *      Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.         prerastlík vláskovitý                      
        Bupleurum falcatum subsp. dilatatum Schur   prerastlík kosákovitý                69,00 
                                                    širokolistý                                
        Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel          prerastlík                                 
 *      Bupleurum kakiskalae Greuter                prerastlík                                 
        Bupleurum praealtum L.                      prerastlík vyvýšený                  51,00 
        Bupleurum rotundifolium L.                  prerastlík okrúhlolistý              23,00 
        Bupleurum tenuissimum L.                    prerastlík najtenší                  37,00 
        Calamagrostis chalybaea (Laest.) Fries      smlz                                       
        Caldesia parnassifolia (L.) Parl.           žabníkovec bielokvetolistý                 
        Calendula maderensis DC.                    nechtík                                    
        Calla palustris L.                          diablik močiarny                     92,00 
        Callianthemum coriandrifolium Rchb.         rutovník koriandrolistý              51,00 
        Calypso bulbosa L.                                                                     
        Camelina rumelica Velen.                    ľaničník rumelský                    69,00 
        Campanula abietina Griseb.                  zvonček jedľový                      51,00 
 *      Campanula bohemica Hrubý in Polívka, Domin  zvonček český                              
        et Podp.                                                                               
 *      Campanula gelida Kovanda                    zvonček jesenícky                          
        Campanula macrostachya Waldst. et Kit. ex   zvonček veľkoklasý                   69,00 
        Willd.                                                                                 
 *      Campanula morettiana Reichenb.              zvonček                                    
        Campanula rapunculus L.                     zvonček repkový                      51,00 
        Campanula romanica Savul.                   zvonček                                    
 *      Campanula sabatia De Not.                   zvonček                                    
 SR*    Campanula serrata (Kit. ex Schult.)         zvonček hrubokoreňový                51,00 
        Hendrych                                                                               
        Campanula xylocarpa Kovanda                 zvonček tvrdoplodý                   37,00 
        Campanula zoysii auct. non Wulf. Schur      zvonček maličký                            
        (syn. Campanula cochlearifolia Lam.)                                                   
        Camphorosma annua Pall.                     gáfrovka ročná                       92,00 
        Caralluma burchardii N. E. Braun            karaluma                                   
        Cardamine dentata Schult.                   žerušnica zúbkatá                    51,00 
        Cardamine parviflora L.                     žerušnica malokvetá                  92,00 
        Cardaminopsis halleri (L.) subsp. halleri   žerušničník Hallerov pravý           69,00 
        Hayek                                                                                  
 *      Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.          bodliak                                    
        Carex atrofusca Schkuhr                     ostrica čiernohnedá                  92,00 
        Carex bigelowii Torr. ex Schwein.           ostrica Bigelova                     69,00 
        Carex brevicollis DC.                       ostrica krátkoklasá                  92,00 
        Carex chordorrhiza L.f.                     ostrica výbežkatá                    92,00 
        Carex diandra Schrank                       ostrica oblastá                      51,00 
        Carex dioica L.                             ostrica dvojdomá                     69,00 
        Carex divisa Huds.                          ostrica delená                       92,00 
        Carex fritschii Waisb.                      ostrica Fritschova                   51,00 
        Carex halleriana Asso                       ostrica alpínska                     69,00 
        Carex hartmanii Cajander                    ostrica Hartmanova                   51,00 
        Carex holostoma Drejer                      ostrica                                    
        Carex lasiocarpa Ehrh.                      ostrica plstnatoplodá                51,00 
        Carex limosa L.                             ostrica barinná                      92,00 
        Carex magellanica subsp. irrigua            ostrica chudobná vrchovisková        69,00 
        (Wahlenb.) Hiitonen                                                                    
        Carex malato-belizii Raymond                ostrica                                    
 *      Carex panormitana Guss.                     ostrica                                    
        Carex parviflora Host                       ostrica černastá                     92,00 
        Carex pauciflora Lightf.                    ostrica málokvetá                    92,00 
        Carex pediformis C. A. Mey.                 ostrica labkatá                      51,00 
        Carex pulicaris L.                          ostrica blšná                        69,00 
        Carex rupestris All.                        ostrica skalná                       69,00 
        Carex secalina Willd. ex Wahlenb.           ostrica ražná                        69,00 
        Carex umbrosa Host                          ostrica tôňomilná                    51,00 
        Carex viridula Michx.                       ostrica Oederova                     69,00 
        Carlina onopordifolia Besser ex Szater,     krasovlas akantolistý                      
        Kulcz. & Pawl.                                                                     
        Carpesium cernuum L.                        dvojzubec ovisnutý                   69,00 
        Carthamus lanatus L.                        požlt vlnatý                         69,00 
        Catabrosa aquatica (L.) P. Beauv.           odemka vodná                         51,00 
 *      Centaurea akamantis T. Georgiadis & G.      nevädza                                    
        Chatzikyriakou                                                                         
 *      Centaurea alba L. subsp. heldreichii        nevädza                                    
        (Halácsy) Dostál                                                                       
 *      Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss.   nevädza                                    
        & Heldr.) Gugler                                                                   
 *      Centaurea attica Nyman subsp. megarensis    nevädza                                    
        (Halácsy & Hayek) Dostál                                                           
 *      Centaurea balearica J.D. Rodriguez          nevädza baleárska                          
 *      Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas       nevädza                                    
        Goday                                                                                  
 *      Centaurea citricolor Font Quer              nevädza                                    
        Centaurea corymbosa Pourret                 nevädza chocholíkatá                       
        Centaurea gadorensis G. Blanca              nevädza                                    
 *      Centaurea horrida Badaro                    nevädza                                    
 *      Centaurea immanuelis-loewii Deg.            nevädza                                    
        Centaurea jankae Brandza                    nevädza                                    
 *      Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.       nevädza                                    
        Centaurea kartschiana Scop.                 nevädza                                    
 *      Centaurea lactiflora Halácsy                nevädza bielokvetá                         
        Centaurea micrantha Hoffmanns. & Link       nevädza drobnoúborová                      
        subsp. herminii (Rouy) Dostál                                                          
 *      Centaurea niederi Heldr.                    nevädza                                    
 *      Centaurea peucedanifolia Boiss. &           nevädza                                    
        Orph.                                                                                  
 *      Centaurea pinnata Pau                       nevädza                                    
        Centaurea pontica Prodan & E. I.            nevädza                                    
        Nyárády                                                                                
        Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca   nevädza                                    
        Centaurea rothmalerana (Arenes) Dostál      nevädza                                    
        Centaurea vicentina Mariz                   nevädza                                    
        Centaurium littorale subsp. compressum      zemežlč pobrežná slatinná            92,00 
        (Hayek) Kirschner [syn: Centaurium                                                     
        littorale subsp. uliginosum (Waldst. et                                                
        Kit.) Rotm. ex Melderis]                                                               
        Centaurium pulchellum (Sw.) Druce           zemežlč spanilá                      37,00 
 *      Centaurium rigualii Esteve                  zemežlč                                    
 *      Centaurium somedanum Lainz                  zemežlč                                    
        Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot       centrant trojžilný                         
 *      Cephalanthera cucullata Boiss. &            prilbovka                                  
        Heldr.                                                                                 
        Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce      prilbovka biela                      14,00 
        Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch       prilbovka dlholistá                  23,00 
        Cephalanthera rubra (L.) Rich.              prilbovka červená                    23,00 
        Cephalaria transsylvanica (L.) Schrad. ex   hlavinka sedmohradská                37,00 
        Roem. et Schult.                                                                       
        Cerastium alpinum L.                        rožec alpínsky                      115,00 
 *      Cerastium alsinifolium Tausch               rožec kuričkolistý                         
        Cerastium arvense subsp. glandulosum        rožec roľný žľaznatý                 37,00 
        (Kit.) Soó                                                                             
        Cerastium carinthiacum Vest                 rožec širokolistý                    51,00 
        Cerastium dinaricum G. Beck & Szysz.        rožec dinársky                             
        Cerastium uniflorum Clairv.                 rožec jednokvetý                     92,00 
        Ceratophyllum submersum L.                  rožkatec pohrúžený                   23,00 
        Cerinthe glabra subsp. tatrica Hadač        voskovka holá tatranská              69,00 
 *      Ceropegia chrysantha Svent.                 lampášik                                   
        Ceterach javorkeanum (Vida) Soó             ceterak Jávorkov                    115,00 
        Chaenorrhinum serpyllifolium (Lange) Lange  papyštek                                   
        subsp. lusitanicum R. Fernandes                                                        
        Chaerophyllum azoricum Trelease             krkoška azorská                            
        Chamaemeles coriacea Lindl.                                                            
        Chamorchis alpina (L.) Rich.                vstaváčik alpínsky                  138,00 
        Cheirolophus duranii (Burchard) Holub                                                  
        Cheirolophus ghomerytus (Svent.) Holub                                                 
        Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub                                                 
        Cheirolophus massonianus (Lowe) Hansen                                                 
        & Sund.                                                                            
        Chenopodium foliosum (Moench) Asch.         mrlík mnoholistý                     92,00 
        Chimaphila umbellata (L.) W. P. C. Barton   zimoľub okolíkatý                    69,00 
 *      Chionodoxa lochiae Meikle in Kew Bull.                                                 
        Chrysopogon gryllus (L.) Trin.              zlatofúz južný                       23,00 
        Cinna latifolia (Trev.) Griseb.                                                        
 SR     Cirsium brachycephalum Jur.                 pichliač úzkolistý                   51,00 
        Cirsium latifolium Lowe                     pichliač                                   
        Cirsium waldsteinii Rouy                    pichliač Waldsteinov                 51,00 
        Cistus chinamadensis Banares & Romero       cistus                                     
        Cistus palhinhae Ingram                     cistus                                     
        Cladium mariscus (L.) Pohl                  marica pílkatá                      184,00 
        Cleistogenes serotina (L.) Keng             dvojradovec neskorý                  23,00 
 +      Clematis alpina (L.) Mill.                  plamienok alpínsky                   14,00 
        Clematis integrifolia L.                    plamienok celistvolistý              14,00 
        Coeloglossum viride (L.) Hartm.             vemenníček zelený                    23,00 
 *      Cochlearia polonica E. Fröhlich.            lyžičník poľský                            
 SR *   Cochlearia tatrae Borbás                    lyžičník tatranský                   51,00 
 *      Coincya rupestris Rouy                                                                 
 SR     Ex Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl       koleant útly                        115,00 
 SR     Colchicum arenarium Waldst. et Kit.         jesienka piesočná                   230,00 
 *      Colchicum corsicum Baker                    jesienka korzická                          
 *      Colchicum cousturieri Greuter               jesienka                                   
        Colymbada badensis (Tratt.) Dostál          nevädzník bádenský                   51,00 
        Colymbada sadleriana (Janka) Holub          nevädzník panónsky                   69,00 
        Comarum palustre L.                         nátržnica močiarna                   23,00 
        Comastoma tenellum (Rottb.) Toyok.(syn.     horcovka útla                        23,00 
        Gentianella tenella Rottb.)                                                            
        Conioselinum tataricum Hoffm.               šabrina pošvatá                      37,00 
        Conringia austriaca (Jacq.) Sweet           konringia rakúska                   138,00 
        Consolida regalis subsp. paniculata (Host)  ostrôžka poľná metlinatá             69,00 
        Soó                                                                                    
 *      Consolida samia P. H. Davis                 ostrôžka                                   
 *      Convolvulus argyrothamnus Greuter           pupenec                                    
        Convolvulus cantabrica L.                   pupenec kantabrijský                115,00 
 *      Convolvulus caput-medusae Lowe              pupenec                                    
 *      Convolvulus fernandesii Pinto da Silva      pupenec                                    
        & Teles                                                                            
 *      Convolvulus lopez-socasii Svent.            pupenec                                    
 *      Convolvulus massonii A. Dietr.              pupenec                                    
        Corallorhiza trifida Chatel.                koralica lesná                       23,00 
        Corispermum marschallii Steven              plošticosemä Marschallovo            69,00 
        Corispermum nitidum Kit. ex Schult.         plošticosemä lesklé                  92,00 
 *      Coronopus navasii Pau                       vraňonôžka                                 
        Corothamnus procumbens (Waldst. et Kit. ex  kručinkovec položený                 37,00 
        Willd.) C. Presl                                                                       
        Corydalis capnoides (L.) Pers.              chochlačka žltobiela                 69,00 
        Corydalis gotlandica Lidén                  chochlačka                                 
 *      Crambe arborea Webb ex Christ               katran                                     
        Crambe leavigata DC. ex Christ              katran                                     
 *      Crambe sventenii R. Petters ex Bramwell     katran                                     
        & Sund.                                                                            
 SR     Crambe tataria Sebeók                       katran tatársky                     115,00 
 +      Crataegus lindmanii Hrabětová               hloh Lindmanov                       37,00 
 *      Cremnophyton lanfrancoi Brullo &                                                   
        Pavonde                                                                                
        Crepis alpestris (Jacq.) Tausch             škarda alpská                        69,00 
 *      Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.       škarda šafranokvetá                        
        Crepis granatensis (Willk.) B. Blanca           škarda                                     
        & M. Cueto                                                                         
        Crepis pannonica (Jacq.) K. Koch            škarda panónska                      92,00 
        Crepis pulchra L.                           škarda úhľadná                       69,00 
        Crepis pusilla (Sommier) Merxm.             škarda                                     
        Crepis sibirica L.                          škarda sibírska                      92,00 
        Crepis tectorum subsp. nigrescens (Pohle)   škarda                                     
        P.D. Sell.                                                                             
        Crocus cyprius Boiss. & Kotschy             šafran                                     
 *      Crocus etruscus Parl.                       šafran                                     
        Crocus hartmannianus Holmboe                šafran                                     
        Crocus heuffelianus Herb.                   šafran karpatský                     14,00 
        Crupina vulgaris Cass.                      krupinka obyčajná                    69,00 
        Crypsis aculeata (L.) Aiton                 skrytka ostnatá                      92,00 
        Cryptogramma crispa (L.) R. Br.ex Hook.     kučeravec čiarkovitý                230,00 
        Culcita macrocarpa C. Presl                 kulcita veľkozásterková                    
 SR*    Cyclamen fatrense Halda et Soják            cyklámen fatranský                  138,00 
 SR     Cypripedium calceolus L.                    črievičník papučkový                138,00 
        Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.            zanoväť                                    
        Dactylorhiza cruenta (O. F. Müll.) Soó      vstavačovec krvavočervený           322,00 
        Dactylorhiza ericetorum (E. F. Linton)      vstavačovec vresoviskový            184,00 
        Aver.                                                                                  
        Dactylorhiza fuchsii (Druce) Soó subsp.     vstavačovec Fuchsov pravý            23,00 
        fuchsii                                                                                
        Dactylorhiza fuchsii subsp. sooiana         vstavačovec Fuchsov Soóov            92,00 
        (Borsos) Borsos                                                                        
        Dactylorhiza incarnata subsp. haematodes    vstavačovec strmolistý krvavý       115,00 
        (Rchb.) Soó                                                                            
        Dactylorhiza incarnata (L.) Soó subsp.      vstavačovec strmolistý pravý         69,00 
        incarnata                                                                              
        Dactylorhiza incarnata subsp. pulchella     vstavačovec strmolistý neskorý      115,00 
        (Druce) Soó                                                                            
        Dactylorhiza kalopissii E. Nelson           vstavačovec                                
        Dactylorhiza lapponica (Laest. ex Hartm.)   vstavačovec laponský                 92,00 
        Soó                                                                                    
        Dactylorhiza maculata (L.) Soó subsp.       vstavačovec škvrnitý pravý          184,00 
        maculata                                                                               
        Dactylorhiza maculata subsp. elodes         vstavačovec škvrnitý mokraďný       184,00 
        (Griseb.) Soó                                                                          
        Dactylorhiza maculata subsp. schurii        vstavačovec škvrnitý Schurov        184,00 
        (Klinge) Soó                                                                           
        Dactylorhiza maculata subsp.                vstavačovec škvrnitý                184,00 
        transsilvanica (Schur) Soó                  sedmohradský                               
        Dactylorhiza majalis (Rchb.) P.F. Hunt et   vstavačovec májový pravý             14,00 
        Summerh. subsp. majalis                                                                
        Dactylorhiza ochroleuca (Boll) Holub        vstavačovec bledožltý               322,00 
        Dactylorhiza sambucina (L.) Soó             vstavačovec bazový                   23,00 
        Danthonia alpina Vest                       plevnatec alpínsky                   51,00 
 SR*+   Daphne arbuscula Čelak.                     lykovec muránsky                    230,00 
 +      Daphne cneorum L.                           lykovec voňavý                       37,00 
        Daphne petraea Leybold                      lykovec skalný                             
 *      Daphne rodiguezii Texidor                   lykovec Rodriguezov                        
 *      Degenia velebitica (Degen) Hayek                                                       
 *      Delphinium caseyi BL Burtt                  stračonôžka                                
        Delphinium elatum L.                        stračonôžka vysoká                   23,00 
        Delphinium oxysepalum Borbás et Pax         stračonôžka tatranská                51,00 
        Dendranthema zawadskii (Herbich) Tzvelev    chryzantéma pieninská               138,00 
        Dendriopoterium pulidoi Svent.                                                         
        Deschampsia maderensis (Haeck. Born.)       metlica                                    
        Buschm.                                                                                
        Dianthus arenarius L. subsp. arenarius      klinček piesočný pravý                     
 *      Dianthus arenarius L. subsp. bohemicus      klinček piesočný český                     
        (Novák) O. Schwarz                                                                     
        Dianthus barbatus subsp. compactus (Kit.)   klinček bradatý nakopený             37,00 
        Heuff.                                                                                 
        Dianthus cintranus Boiss. & Reuter          klinček                                    
        subsp. cintranus Boiss. & Reuter                                                   
        Dianthus collinus Waldst. et Kit. subsp.    klinček kopcový pravý                37,00 
        collinus                                                                               
        Dianthus collinus subsp. glabriusculus      klinček kopcový holý                 69,00 
        (Kit.) Thaisz                                                                          
        Dianthus diutinus Kit.                      klinček trváci                             
        Dianthus glacialis Haenke                   klinček ľadovcový                    37,00 
        Dianthus marizii (Samp.) Samp.              klinček                                    
 *      Dianthus moravicus Kovanda                  klinček moravský                           
 SR*    Dianthus nitidus Waldst. et Kit.            klinček lesklý                       69,00 
        Dianthus plumarius subsp. regis-stephani    klinček                                    
        (Rapcs.) Baksay                                                                        
 SR*    Dianthus praecox subsp. lumnitzeri          klinček včasný Lumnitzerov           37,00 
        (Wiesb.) Kmeťová [syn.                                                                 
        Dianthus lumnitzeri Wiesb.]                                                            
        Dianthus praecox Kit. subsp. praecox        klinček včasný pravý                 37,00 
        Dianthus praecox subsp. pseudopraecox       klinček včasný nepravý               37,00 
        (Novák) Kmeťová                                                                        
        Dianthus rupicola Biv.                      klinček                                    
        Dianthus serotinus Waldst. et Kit.          klinček neskorý                      51,00 
        Dianthus superbus subsp. alpestris          klinček pyšný alpský                 37,00 
        (Kablík. ex Uechtr.) Čelak.                                                            
        Dianthus superbus L. subsp. superbus        klinček pyšný pravý                  51,00 
        Dichostylis micheliana (L.) Nees            trojradovka hlávkatá                 69,00 
        Dictamnus albus L.                          jasenec biely                        14,00 
        Diphasiastrum alpinum (L.) Holub            plavúnik alpínsky                    37,00 
        Diphasiastrum complanatum (L.) Holub        plavúnik sploštený                   37,00 
        Ex? Diphasiastrum issleri (Rouy) Holub      plavúnik Isslerov                    92,00 
        Diplazium sibiricum (Turcz. ex Kunze)                                                  
        Kurata                                                                                 
        Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo      dvojradovka                                
 *      Diplotaxis siettiana Maire                  dvojradovka                                
        Diplotaxis vicentina (P. Cout.) Rothm.      dvojradovka                                
        Doronicum hungaricum Rchb. f.               kamzičník podlhovastolistý           92,00 
        Doronicum stiriacum (Vill.) Dalla Torre     kamzičník chlpatý                    23,00 
 *      Dorycnium spectabile Webb & Berthel         ďatelinovec                                
        Draba aizoides subsp. beckeri (A. Kern.)    chudôbka vždyzelená Beckerova        92,00 
        Hörandl et Gutermann                                                                   
        Draba cacuminum Elis Ekman                  chudôbka                                   
        Draba cinerea Adams                         chudôbka                                   
        Draba dorneri Heuffel.                      chudôbka                                   
        Draba fladnizensis Wulfen                   chudôbka bledožltá                   92,00 
        Draba lasiocarpa subsp. klasterskyi         chudôbka drsnoplodá                 161,00 
        (Chrtek) Chrtek                             Klášterského                               
        Draba muralis L.                            chudôbka múrová                      23,00 
        Ex? Draba pacheri Stur                      chudôbka štajerská                   69,00 
        Draba siliquosa M. Bieb.                    chudôbka kaukazská                   92,00 
        Draba tomentosa Clairv.                     chudôbka plstnatá                    69,00 
 *      Dracaena draco (L.) L.                      dracéna obyčajná                           
 SR     Dracocephalum austriacum L.                 včelník rakúsky                     138,00 
        Drosera anglica Huds.                       rosička anglická                    138,00 
        Drosera rotundifolia L.                     rosička okrúhlolistá                 37,00 
 +      Dryas octopetala L.                         dryádka osemlupienková               37,00 
 *      Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.             papraď                                     
        Dryopteris cristata (L.) A. Gray            papraď hrebenatá                     51,00 
        Dryopteris fragans (L.) Schott              papraď                                     
        Echinops ritro subsp. ruthenicus (M.        ježibaba belasá rusínska             92,00 
        Bieb.) Nyman                                                                           
        Echium candicans L. fil.                    hadinec                                    
 *      Echium gentianoides Webb & Coincy           hadinec                                    
        Echium italicum L.                          hadinec taliansky                    51,00 
 SR     Echium russicum J. F. Gemlin                hadinec červený                      69,00 
        Elatine alsinastrum L.                      elatinka kuričkovitá                 69,00 
        Elatine gussonei (Sommier) Brullo           elatinka                                   
        Elatine hungarica Moesz                     elatinka maďarská                    92,00 
        Ex? Elatine hydropiper subsp. orthosperma   elatinka pieprová rovnosemenná       92,00 
        (Düben) Hermann                                                                        
        Ex? Elatine triandra Schkuhr                elatinka trojtyčinková               92,00 
 SR     Eleocharis carniolica W. D. J. Koch         bahnička kranská                     69,00 
        Eleocharis quinqueflora (Hartmann) O.       bahnička málokvetá                   37,00 
        Schwarz                                                                                
        Elyna myosuroides (Vill.) Fritsch           ostrička myšia                       92,00 
 +      Ephedra distachya L.                        chvojník dvojklasý                  138,00 
        Epipactis albensis Nováková et Rydlo        kruštík neskorý                     138,00 
        Epipactis atrorubens (Hoffm.) Besser        kruštík tmavočervený                 14,00 
        Epipactis distans C. Arvet-Touvet [syn.     kruštík oddialený                   115,00 
        Epipactis helleborine subsp. orbicularis                                               
        (Richter) Klein]                                                                       
        Epipactis futakii Mereďa et Potůček         kruštík Futákov                     138,00 
        Epipactis greuteri H. Baumann et Künkele    kruštík Greuterov                   138,00 
        Epipactis komoricensis Mereďa               kruštík komorický                    69,00 
        Epipactis leptochila (Godfery) Godfery      kruštík úzkopyskový                  51,00 
        Epipactis microphylla (Ehrh.) Sw.           kruštík drobnolistý                  23,00 
        Epipactis muelleri Godfery                  kruštík rožkatý                      23,00 
        Epipactis neglecta (Kümpel) Kümpel          kruštík prehliadaný                  51,00 
        Epipactis nordeniorum Robatsch              kruštík Nordenových                 138,00 
        Epipactis palustris (L.) Crantz             kruštík močiarny                     51,00 
        Epipactis placentina Bongiorni et           kruštík piačenský                   230,00 
        Grünanger                                                                              
        Epipactis pontica Taubenheim                kruštík pontický                     51,00 
        Epipactis pseudopurpurata Mereďa            kruštík útly                         92,00 
        Epipactis tallosii Molnár et Robatsch       kruštík Tallosov                    138,00 
        Epipactis viridiflora Hoffm.ex Krock[syn:   kruštík modrofialový                 51,00 
        Epipactis purpurata Sm.]                                                               
        Epipogium aphyllum (F. W. Schmidt) Sw.      sklenobyľ bezlistá                  230,00 
        Eragrostis pilosa (L.) P. Beauv.            milota chlpatá                       51,00 
        Eremogone micradenia (Smirn.) Ikonn.        stepnatka úzkolistá                  92,00 
        Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.)  vresovec                                   
        D. A. Webb                                                                             
        Erigeron frigidus Boiss. ex DC.             turica ľadová                              
        Erigeron hungaricus (Vierh.) Pawl.          turica uhorská                       37,00 
        Eriophorum gracile W. D. J. Koch ex Roth    páperník štíhly                      69,00 
        Eriophorum vaginatum L.                     páperník pošvatý                     69,00 
 *      Erodium astragaloides Boiss. & Reuter       bocianik kozincový                         
        Erodium ciconium (L.) L' Hér.               bocianik stepný                      92,00 
        Erodium paularense Fernandez-Gonzalez       bocianik                                   
        & Izco                                                                             
 *      Erodium rupicola Boiss.                     bocianik                                   
        Erucastrum palustre (Pirona) Vis.           reďkevník močiarny                         
        Eryngium alpinum L.                         kotúč alpínsky                             
        Eryngium planum L.                          kotúč modrastý                       37,00 
 *      Eryngium viviparum Gay                      kotúč                                      
        Erysimum crepidifolium Rchb.                horčičník škardolistý                51,00 
 *      Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.          horčičník pieninský                        
        Erysimum wahlenbergii (Asch. et Engl.)      horčičník karpatský                  69,00 
        Borbás                                                                                 
        Erythronium dens-canis L.                   kandík psí                          138,00 
 *      Euphorbia handiensis Burchard               prýštec                                    
        Euphorbia lambii Svent.                     prýštec                                    
 *      Euphorbia margalidiana Kuhbier &            prýštec                                    
        Lewejohann                                                                             
 *      Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter        prýštec nevadský                           
        Euphorbia stygiana H. C. Watson             prýštec                                    
        Euphorbia transtagana Boiss.                prýštec                                    
 *      Euphrasia azorica H. C. Watson              očianka azorská                            
        Euphrasia exaristata Smejkal                očianka bezosťová                    92,00 
 *      Euphrasia genargentea (Feoli) Diana         očianka                                    
        Euphrasia grandiflora Hochst. ex Seub.      očianka veľkokvetá                         
        Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.  očianka Marchesettiho                      
        Euphrasia micrantha Rchb.                   očianka drobnokvetá                  92,00 
        Euphrasia pectinata Ten.                    očianka hrebenitá                    92,00 
        Euphrasia slovaca (Yeo) Holub subsp.        očianka slovenská podhorská          51,00 
        pseudomontana (Klášterský) Dostál                                                      
        Euphrasia stipitata Smejkal                 očianka stopkatá                     51,00 
        Ferula latipinna Santos                     feruľa                                     
 SR*    Ferula sadleriana Ledeb.                    feruľa Sadlerova                    138,00 
        Festuca brigantina (Markgr.-Dannenb.)       kostrava                                   
        Markgr.- Dannenb.                                                                      
        Festuca dominii Krajina                     kostrava Dominova                    51,00 
        Festuca duriotagana Franco & R. Afonso      kostrava                                   
        Festuca elegans Boiss.                      kostrava                                   
        Festuca henriquesii Hack.                   kostrava                                   
        Festuca saxatilis Schur                     kostrava skalná                      51,00 
        Festuca summilusitana Franco & R.           kostrava                                   
        Afonso                                                                                 
        Filago lutescens Jord.                      bielolist žltkastý                   51,00 
        Filago vulgaris Lam.                        bielolist obyčajný                   51,00 
        Frangula azorica Tutin                      krušina azorská                            
 *      Fritillaria conica Rix                      korunkovka                                 
 *      Fritillaria drenovskii Dogen & Stoy.        korunkovka                                 
 *      Fritillaria gussichiae (Degen &             korunkovka                                 
        Doerfler) Rix                                                                          
        Fritillaria meleagris L.                    korunkovka strakatá                  69,00 
 *      Fritillaria obliqua Ker-Gawl.               korunkovka                                 
 *      Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker     korunkovka                                 
        Fumana procumbens (Dunal) Gren. et Godr.    devätorka rozprestretá               37,00 
        Gagea bohemica (Zauschn.) Schult. et        krivec český                         69,00 
        Schult. f.                                                                             
        Gagea minima (L.) Ker Gawl.                 krivec najmenší                      69,00 
        Gagea pusilla (F. W. Schmidt) Schult. et    krivec nízky                         51,00 
        Schult. f.                                                                             
        Gagea spathacea (Hayne) Salisb.             krivec tulcový                       51,00 
        Galatella cana (Waldst. et Kit.) Nees       hviezdovec sivý                      92,00 
        Galatella punctata (Waldst. et Kit.) Nees   hviezdovec bodkovaný                 69,00 
        Galium cracoviense Ehrend.                  lipkavec krakovský                         
 *      Galium litorale Guss.                       lipkavec pobrežný                          
        Gallium moldavicum (Dobrescu) Franco        lipkavec                                   
        Galium parisiense subsp. anglicum (Huds.)   lipkavec parížsky hladkoplodý        92,00 
        Arcang.                                                                                
 *      Galium sudeticum Tausch                     lipkavec sudetský                          
        Galium tenuissimum M. Bieb.                 lipkavec najtenší                    92,00 
 *      Galium viridiflorum Boiss. & Reuter         lipkavec zelenokvetý                       
        Gasparrinia peucedanoides (M. Bieb.)        sezelovka smldníkovitá               92,00 
        Thell.                                                                                 
        Gaudinia hispanica Stace & Tutin            lámavka                                    
        Genista dorycnifolia Font Quer              kručinka                                   
        Genista holopetala (Fleischm. ex Koch)      kručinka                                   
        Baldacci                                                                               
        Gentiana clusii Perr. et Songeon            horec Clusiov                        23,00 
        Gentiana frigida Haenke                     horec ľadový                         37,00 
        Gentiana ligustica R. de Vilm. &            horec                                      
        Chopinet                                                                               
        Gentiana nivalis L.                         horec snežný                         23,00 
        Gentiana pneumonanthe L.                    horec pľúcny                         51,00 
        Gentiana punctata L.                        horec bodkovaný                      37,00 
        Gentianella anglica (Pugsley) E. F.         horček                                     
        Warburg                                                                                
 *      Gentianella bohemica Skalický               horček český                               
 *      Geranium maderense P. F. Yeo                pakost                                     
        Gladiolus imbricatus L.                     mečík škridlicovitý                  37,00 
 SR     Gladiolus palustris Gaudin                  mečík močiarny                       92,00 
        Glaux maritima L.                           sivuľka prímorská                    92,00 
 *      Globularia ascanii D. Bramwell &            guľôčka                                    
        Kunkel                                                                                 
        Globularia cordifolia L.                    guľôčka srdcovitolistá               37,00 
 *      Globularia sarcophylla Svent.               guľôčka                                    
 *      Globularia stygia Orph. ex Boiss.           guľočka                                    
        Gnaphalium luteoalbum L.                    paplesnivček žltobiely               37,00 
        Goodyera macrophylla Lowe                   smrečinovec                                
        Goodyera repens (L.) R. Br.                 smrečinovec plazivý                  37,00 
        Gratiola officinalis L.                     graciola lekárska                    37,00 
        Groenlandia densa (L.) Fourr.               červenačka hustolistá                92,00 
        Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.             päťprstnica obyčajná                 14,00 
        Gymnadenia densiflora (Wahlenb.) A. Dietr.  päťprstnica hustokvetá               92,00 
        Gymnadenia odoratissima (L.) Rich.          päťprstnica voňavá                   23,00 
        Gymnigritella runei Teppner & Klein                                                
        Gypsophila fastigiata L.                    gypsomilka zväzkovitá                51,00 
        Gypsophila fastigiata subsp. arenaria       gypsomilka zväzkovitá piesočná       51,00 
        (Waldst. et Kit. ex Willd.) Domin                                                      
        Gypsophila paniculata L.                    gypsomilka metlinatá                 51,00 
 *      Gypsophila papillosa P. Porta               gypsomilka                                 
        Halimium verticillatum (Brot.) Sennen                                                  
        Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz et       sekernica tmavá                      23,00 
        Thell.                                                                                 
        Heleochloa alopecuroides (Piller et         bahienka psiarkovitá                 69,00 
        Mitterp.) Host ex Roem.                                                                
        Heleochloa schoenoides (L.) Host ex Roem.   bahienka šašinovitá                  69,00 
        Helianthemum alypoides Losa & Rivas         devätorník                                 
        Goday                                                                                  
 *      Helianthemum bystropogophyllum Svent.       devätorník                                 
        Helianthemum caput-felis Boiss.             devätorník                                 
        Helichrysum gossypinum Webb                 slamiha                                    
 *      Helichrysum melitense (Pignatti) Brullo,    slamiha                                    
        Lanfranco, Pavone & Ronsisvalle                                                    
        Helichrysum monogynum Burtt & Sund.         slamiha                                    
 *      Helichrysum sibthorpii Rouy                 slamiha                                    
        Helleborus purpurascens Waldst. et Kit.     čemerica purpurová                   51,00 
        Herminium monorchis (L.) R. Br.             trčuľa jednohľuzá                   230,00 
        Herniaria algarvica Chaudhri                prietržník                                 
        Herniaria incana Lam.                       prietržník sivý                      92,00 
 *      Herniaria latifolia Lapeyr. subsp.          prietržník                                 
        litardierei Gamis                                                                      
        Herniaria lusitanica Chaudhri subsp.        prietržník                                 
        berlengiana Chaudhri                                                                   
        Herniaria maritima Link                     prietržník prímorský                       
        Hesperis slovaca (F. Dvořák) F. Dvořák      večernica slovenská                  92,00 
        Hieracium pilosum Schleich. ex Froel.       jastrabník chlpatý                   92,00 
        Hierochloe repens (Host) P. Beauv.          tomkovica plazivá                    37,00 
 SR     Himantoglossum adriaticum H. Baumann        jazýčkovec jadranský                184,00 
 SR     Himantoglossum caprinum (M. Bieb.) Spreng.  jazýčkovec východný                 230,00 
        Hippocrepis emerus (L.) Lassen (syn.        podkovka ľúba                        92,00 
        Coronilla emerus L.)                                                                   
        Hippochaete variegata (Schleich.) Bruhin    prasličkovka pestrá                  51,00 
        Hippuris tetraphylla L. fil.                truskavec                                  
        Hippuris vulgaris L.                        truskavec obyčajný                   51,00 
        Hladnikia pastinacifolia Reichenb                                                      
        Holcus setiglumis Boiss. & Reuter           medúnok                                    
        subsp. duriensis Pinto da Silva                                                        
        Hordeum geniculatum All.                    jačmeň tuhoštetinatý                 92,00 
        Hottonia palustris L.                       perutník močiarny                    51,00 
        Hyacinthoides vicentina (Hoffmanns. &                                              
        Link) Rothm.                                                                           
        Hydrocotyle vulgaris L.                     pupkovník obyčajný                   69,00 
        Hymenophyllum maderensis Gibby & Lovis      blanolistník                               
        Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.                                              
        Hyoseris frutescens Brullo & Pavone         jahnačka                                   
 *      Hypericum aciferum (Greuter) N. K. B.       ľubovník                                   
        Robson                                                                                 
        Hypericum elegans Stephan ex Willd.         ľubovník ozdobný                     92,00 
        Hypochoeris oligocephala (Svent. &          prasatník                                  
        Bramw.) Lack                                                                           
 *      Iberis arbuscula Runemark                   iberka kríčkovitá                          
        Iberis procumbens Lange subsp. microcarpa   iberka                                     
        Franco & Pinto da Silva                                                            
        Ex? Illecebrum verticillatum L.             nechtovec praslenatý                 92,00 
        Inula germanica L.                          oman nemecký                         37,00 
        Inula salicina subsp. aspera (Poir. ex      oman vŕbolistý drsný                 69,00 
        Lam.) Hayek                                                                            
        Inula salicina subsp. sabuletorum (Czern.   oman vŕbolistý piesočný              92,00 
        ex Lavrenko) Soják                                                                     
 *      Ionopsidium [syn. Jonopsidium] acaule       pafialka bezbyľová                         
        (Desf.) Reichenb.                                                                      
        Ionopsidium [syn. Jonopsidium] savianum     pafialka                                   
        (Caruel) Ball ex                                                                       
        Arcang.                                                                                
 SR     Iris aphylla subsp. hungarica (Waldst. et   kosatec bezlistý uhorský             92,00 
        Kit.) Hegi                                                                             
 SR     Iris arenaria Waldst. et Kit. [syn. Iris    kosatec piesočný                     92,00 
        humilis subsp. arenaria (Waldst. et Kit)                                               
        Á. Löve et Löve]                                                                       
 *      Iris boissieri Henriq.                      kosatec                                    
        Iris graminea L.                            kosatec trávolistý                   69,00 
        Iris graminea L. subsp. graminea            kosatec trávolistý pravý             69,00 
        Iris graminea subsp. pseudocyperus (Schur)  kosatec trávolistý pašachorový       69,00 
        Soó                                                                                    
 *      Iris marisca Ricci & Colasante              kosatec                                    
        Iris pumila L.                              kosatec nízky                        37,00 
        Iris sibirica L.                            kosatec sibírsky                     51,00 
        Iris spuria L.                              kosatec pochybný                     92,00 
        Iris variegata L.                           kosatec dvojfarebný                  51,00 
        Isatis campestris Steven ex DC.             farbovník poľný                      69,00 
        Isatis maeotica DC.                         farbovník azovský                    69,00 
        Isatis praecox Kit. ex Tratt.               farbovník včasný                     92,00 
        Isoetes azorica Durieu & Paiva ex           šidlatka azorská                           
        Milde                                                                                  
        Isoetes boryana Durieu                      šidlatka                                   
        Isoetes malinverniana Ces. & De Not.        šidlatka                                   
        Isolepis setacea (L.) R. Br.                škripík štetinatý                    69,00 
 *      Isoplexis chalcantha Svent. O'Shanahan                                                 
        Isoplexis isabelliana (Webb &                                                      
        Berthel.) Masferrer                                                                    
 *      Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.         jankea Heldreichova                        
        Jasione crispa (Pourret) Samp. subsp.       pávinec                                    
        serpentinica Pinto da Silva                                                            
        Jasione lusitanica A. DC.                   pávinec                                    
        Jasminum azoricum L.                        jazmín azorský                             
        Juncus acutiflorus Ehrh. ex Hoffm.          sitina ostrokvetá                    92,00 
        Juncus atratus Krock.                       sitina černastá                      37,00 
        Juncus bulbosus L. subsp. bulbosus          sitina cibuľkatá pravá               92,00 
        Juncus bulbosus subsp. kochii (F. W.        sitina cibuľkatá Kochova             92,00 
        Schultz) Reichg.                                                                       
        Juncus capitatus Weigel                     sitina hlavičkatá                    92,00 
        Juncus castaneus Sm.                        sitina gaštanovohnedá               115,00 
        Juncus gerardii Loisel. subsp. gerardii     sitina Gerardova pravá               69,00 
        Ex? Juncus sphaerocarpus Nees               sitina guľatoplodá                   92,00 
        Juncus subnodulosus Schrank                 sitina pošvatá                       69,00 
        Juncus triglumis L.                         sitina trojplevová                   69,00 
        Juncus valvatus Link                        sitina                                     
 *      Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.            sinokvet nevädzovitý                       
 *      Jurinea fontqueri Cuatrec.                  sinokvet Fontquerov                        
        Jurinea mollis subsp. macrocalathia (K.     sinokvet mäkký veľkoúborový          69,00 
        Koch) Soó                                                                              
        Kobresia simpliciuscula (Wahlenb.) Mack.    turička jednoduchá                   92,00 
        Koeleria tristis Domin                      ometlina smutná                      37,00 
        Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.                                                   
        Kunkeliella subsucculenta Kammer                                                       
 *      Lactuca watsoniana Trel.                    šalát Watsonov                             
 *      Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich                                               
        & Greuter                                                                          
        Lapsana communis subsp. intermedia (M.      lýrovka obyčajná prostredná          23,00 
        Bieb.) Hayek                                                                           
 *      Laserpitium longiradium Boiss.              lazerník                                   
        Lathyrus lacteus (M. Bieb.) Wissjul.        hrachor mliečny                      37,00 
        Lathyrus laevigatus (Waldst. et Kit.)       hrachor hladký                       51,00 
        Gren.                                                                                  
        Lathyrus nissolia L.                        hrachor trávolistý                   37,00 
        Lathyrus nissolia subsp. futakii Chrtková   hrachor trávolistý Futákov           69,00 
        Lathyrus nissolia subsp. pubescens (Beck)   hrachor trávolistý páperistý         37,00 
        Soják                                                                                  
        Lathyrus palustris L.                       hrachor močiarny                     51,00 
        Lathyrus pannonicus (Jacq.) Garcke          hrachor panónsky                     69,00 
        Lathyrus pisiformis L.                      hrachor hrachovitý                   92,00 
        Lathyrus transsilvanicus (Spreng.) Fritsch  hrachor sedmohradský                 92,00 
        Lathyrus venetus (Mill.) Wohlf.             hrachor benátsky                     92,00 
 +      Ledum palustre L.                           rojovník močiarny                    92,00 
        Leontodon boryi Boiss.                      púpavec                                    
        Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.)     púpavec drobnoúborový                      
        Boiss.                                                                                 
 *      Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell      púpavec                                    
        Leontopodium alpinum Cass.                  plesnivec alpínsky                   51,00 
        Lepidium perfoliatum L.                     žerucha prerastenolistá              23,00 
        Leucanthemella serotina (L.) Tzvelev        králik neskorý                       92,00 
        Leucojum nicaeense Ard.                     bleduľa nicejská                           
        Leucojum vernum subsp. carpaticum (Spring)  bleduľa jarná karpatská              69,00 
        O. Schwarz                                                                             
        Leuzea longifolia Hoffmanns. & Link         leuzea                                     
        Ligularia glauca (L.) A. Hoffm.             jazyčník sivý                       115,00 
 SR     Ligularia sibirica (L.) Cass.               jazyčník sibírsky                   115,00 
        Lilium bulbiferum L.                        ľalia cibuľkonosná                   37,00 
        Limodorum abortivum (L.) Sw.                modruška pošvatá                    138,00 
 *      Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze       limonka                                    
        Limonium dendroides Svent.                  limonka                                    
        Limonium dodartii (Girard) O. Kuntze        limonka                                    
        subsp. lusitanicum (Daveau) Franco                                                     
        Limonium gmelinii subsp. hungaricum         limonka Gmelinova uhorská           115,00 
        (Klokov) Soó                                                                           
 *      Limonium insulare (Beg. & Landi)            limonka                                    
        Arrig. & Diana                                                                     
        Limonium lanceolatum (Hoffmanns. &          limonka                                    
        Link) Franko                                                                           
        Limonium multiflorum Erben                  limonka                                    
 *      Limonium pseudolaetum Arrig. & Diana        limonka                                    
 *      Limonium spectabile (Svent.) Kunkel &       limonka                                    
        Sunding                                                                                
 *      Limonium strictissimum (Salzmann) Arrig.    limonka                                    
 *      Limonium sventenii Santos & Fernandez       limonka                                    
        Galvan                                                                                 
        Linaria algarviana Chav.                    pyštek                                     
        Linaria alpina (L.) Mill.                   pyštek alpínsky                      92,00 
        Linaria coutinhoi Valdés                    pyštek                                     
 *      Linaria ficalhoana Rouy                     pyštek                                     
        Linaria flava (Poiret) Desf.                pyštek žltý                                
 *      Linaria hellenica Turrill                   pyštek grécky                              
        Linaria loeselii Schweigger                 pyštek Loeselov                            
        Linaria pallidiflora (Lam.) Valdés          pyštek taliansky                     69,00 
        Linaria pseudolaxiflora Lojac.              pyštek                                     
 *      Linaria ricardoi Cout.                      pyštek                                     
        Linaria tonzigii Lona                       pyštek                                     
 *      Linaria tursica B. Valdes & Cabezudo        pyštek                                     
 * SR   Lindernia procumbens (Krock.) Borbás        lindernia puzdierkatá                92,00 
        Linnaea borealis L.                         linnéovka severná                   138,00 
 *      Linum dolomiticum Borbas                    ľan                                        
        Linum hirsutum L.                           ľan chlpatý                          51,00 
        Linum hirsutum subsp. glabrescens (Rochel)  ľan chlpatý hladkastý                92,00 
        Soó                                                                                    
 *      Linum muelleri Moris(syn. Linum maritimum   ľan                                        
        subsp. muelleri)                                                                       
        Linum perenne L.                            ľan trváci                           69,00 
        Linum trigynum L.                           ľan trojbliznový                     92,00 
 SR     Liparis loeselii (L.) Rich.                 hľuzovec Loeselov                   322,00 
        Listera cordata (L.) R. Br.                 bradáčik srdcovitolistý              92,00 
 *      Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes      litodora lesklá                            
 +      Loiseleuria procumbens (L.) Desv.           skalienka ležatá                     92,00 
 +      Lonicera alpigena L.                        zemolez alpínsky                     92,00 
 *      Lotus azoricus P. W. Ball                   ľadenec azorský                            
        Lotus callis-viridis D. Bramwell & D.       ľadenec                                    
        H. Davis                                                                               
 *      Lotus kunkelii (E. Chueca) D. Bramwell      ľadenec Kunkelov                           
        & al.                                                                              
        Lotus uliginosus Schkuhr                    ľadenec barinný                      37,00 
        Luronium natans (L.) Raf.                   žabníčka plávajúca                         
        Luzula arctica Blytt                        chlpaňa                                    
        Lychnis coronaria (L.) Desr.                kukučka vencová                      37,00 
        Lycopodiella inundata (L.) Holub            plavúnec zaplavovaný                 92,00 
        Lycopodioides helveticum (L.) Kuntze        vranček švajčiarsky                  51,00 
        Lycopodium annotinum L.                     plavúň pučivý                        14,00 
        Lycopodium clavatum L.                      plavúň obyčajný                      14,00 
 *      Lythrum flexuosum Lag.                      vrbica                                     
        Lythrum tribracteatum Salzm. ex Spreng.     vrbica drobná                        92,00 
        Malaxis monophyllos (L.) Sw.                trčníček jednolistý                 138,00 
 *      Mandragora officinarum L.                   mandragora lekárska                        
 *      Marbeckiella sousae Rothm.                                                             
        Marcetella maderensis (Born.) Svent.                                                   
 *      Marsilea azorica Launert & Paiva            marsilea azorská                           
        Marsilea batardae Launert                   marsilea                                   
 SR     Marsilea quadrifolia L.                     marsilea štvorlistá                  51,00 
        Marsilea strigosa Willd.                    marsilea srstnatá                          
        Matteuccia struthiopteris (L.) Tod.         perovník pštrosí                     37,00 
        Maytenus umbellata (R. Br.) Mabb.                                                      
        Medicago monspeliaca (L.) Trautv. (syn.     lucerna tesálska                     51,00 
        Trigonella monspeliaca L.)                                                             
        Medicago rigidula (L.) All.                 lucerna tvrdá                        92,00 
        Melampyrum subalpinum (Jur.) A. Kern.       čermeľ český                         69,00 
        Melanoselinum decipiens (Schrader &                                                
        Wendl.) Hoffm.                                                                         
        Melica altissima L.                         mednička najvyššia                   69,00 
        Melilotus segetalis (Brot.) Ser. subsp.     komonica                                   
        fallax Franco                                                                          
        Menyanthes trifoliata L.                    vachta trojlistá                     23,00 
 *      Micromeria taygetea P. H. Davis                                                        
        Micropyropsis tuberosa Romero - Zarco                                                  
        & Cabezudo                                                                         
        Minuartia glaucina Dvořáková                kurička sivastá                      92,00 
        Minuartia glomerata (M. Bieb.) Degen        kurička klbkatá                      69,00 
        Minuartia hirsuta subsp. frutescens (Kit.)  kurička chlpatá kríčkovitá           69,00 
        Hand.-Mazz.                                                                            
 *      Minuartia smejkalii Dvořáková               kurička Smejkalova                         
        Minuartia viscosa (Schreb.) Schinz et       kurička lepkavá                      69,00 
        Thell.                                                                                 
 *      Moehringia fontqueri Pau                    meringia Fontquerova                       
        Moehringia jankae Griseb. ex Janka          meringia                                   
        Moehringia lateriflora (L.) Frenzl          meringia                                   
        Moehringia tommasinii Marches.              meringia                                   
        Moehringia villosa (Wulfen) Fenzl           meringia huňatá                            
        Monanthes wildpretii Banares & Scholz                                              
        Monizia edulis Lowe                                                                    
        Montia arvensis Wallr.                      zdrojovka roľná                      69,00 
        Montia hallii (A. Gray) Greene              zdrojovka pobrežná                   51,00 
 *      Murbeckiella sousae Rothm.                                                             
 *      Muscari gussonei (Parl.) Tod.               modrica                                    
        Muscari neglectum Guss.ex Ten.              modrica nebadaná                     23,00 
        Musschia aurea (L. f.) DC.                                                             
 *      Musschia wollastonii Lowe                                                              
        Myosotis azorica H. C. Watson               nezábudka azorská                          
        Myosotis lusitanica Schuster                nezábudka                                  
        Myosotis maritima Hochst. in Seub.          nezábudka                                  
        Myosotis rehsteineri Wartm.                 nezábudka Rechsteinerova                   
        Myosotis retusifolia R. Afonso              nezábudka                                  
 *      Myrica rivas-martinezii Santos.             vresna                                     
        Myriophyllum verticillatum L.               stolístok praslenatý                 51,00 
        Myrrhoides nodosa (L.) Cannon               nadutec nafúknutý                    92,00 
        Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L.       riečňanka                                  
        Schmidt                                                                                
        Najas tenuissima (A. Braun) Magnus          riečňanka                                  
        Najas minor All. [syn. Caulinia minor       riečňanka menšia                     23,00 
        (All.Coss. et Germ.)]                                                                  
        Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley      narcis                                     
        Narcissus calcicola Mendonca                narcis                                     
        Narcissus cyclamineus DC.                   narcis                                     
        Narcissus fernandesii G. Pedro              narcis                                     
        Narcissus humilis (Cav.) Traub              narcis                                     
 *      Narcissus longispathus Pugsley              narcis                                     
 *      Narcissus nevadensis Pugsley                narcis nevadský                            
        Narcissus pseudonarcissus L. subsp.         narcis                                     
        nobilis (Haw.) A. Fernandes                                                            
        Narcissus scaberulus Henriq.                narcis                                     
        Narcissus triandrus L. subsp. capax         narcis                                     
        (Salisb.) D. A. Webb.                                                                  
 *      Narcissus triandrus L.                      narcis trojtyčinkový                       
        Narcissus viridiflorus Schousboe            narcis zelenokvetý                         
 *      Naufraga balearica Constans & Cannon                                               
        Naumburgia thyrsiflora (L.) Rchb.           bazanovec kytkový                    92,00 
        Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halácsy   kocúrnik                                   
 *      Nepeta sphaciotica P. H. Davis              kocúrnik                                   
        Ex? Nigritella nigra (L.) Rchb. f.          tmavohlávka čierna                   92,00 
        Novosieversia reptans (L.) E. I. Golubk.    kuklička plazivá                     23,00 
        Nuphar lutea (L.) Sm.                       leknica žltá                         23,00 
        Nymphaea alba L.                            lekno biele                          37,00 
        Nymphoides peltata (S. G. Gmel.) Kuntze     leknovec štítnatý                    69,00 
        Odontites granatensis Boiss.                zdravienok                                 
        Odontites holliana (Lowe) Benth.            zdravienok                                 
        Oenanthe banatica Heuff.                    halucha banátska                     69,00 
 *      Oenanthe conioides Lange                    halucha bolehlavová                        
        Oenanthe divaricata (R. Br.) Mabb.          halucha                                    
        Oenanthe silaifolia M. Bieb.                halucha siličkolistá                 51,00 
        Oenanthe stenoloba Schur                    halucha úzkolistá                    37,00 
        Omalotheca hoppeana (W. D. J. Koch) Sch.    plesnivček vápencový                 92,00 
        Bip.                                                                                   
        Omphalodes kuzinskyanae Willk.              pupkovec                                   
 *      Omphalodes littoralis Lehm.                 pupkovec pobrežný                          
        Onobrychis montana DC.                      vičenec horský                       92,00 
 *      Ononis hackelii Lange                       ihlica                                     
        Ononis pusilla L.                           ihlica nízka                         92,00 
 *      Onopordum carduelinum Bolle                 ostropes                                   
 *      Onopordum nogalesii Svent.                  ostropes                                   
        Onosma arenaria Waldst. et Kit.             rumenica piesočná                    92,00 
        Onosma pseudoarenaria subsp. tuberculata    rumenica nepravá bradavičnatá        69,00 
        (Kit.) Rauschert                                                                       
 SR*    Onosma tornensis Jáv.                       rumenica turnianska                 322,00 
        Onosma visianii Clementi                    rumenica Visianiho                   69,00 
        Ophioglossum polyphyllum A. Braun           hadivka                                    
        Ophioglossum vulgatum L.                    hadivka obyčajná                     51,00 
        Ophrys apifera Huds.                        hmyzovník včelovitý                 230,00 
 *      Ophrys argolica Fleischm.                   hmyzovník                                  
        Ophrys holoserica (Burm. f.) Greuter        hmyzovník čmeľovitý                 230,00 
        Ophrys holubyana András.                    hmyzovník Holubyho                  276,00 
        Ophrys insectifera L.                       hmyzovník muchovitý                  51,00 
 *      Ophrys kotschyi Fleischm. & Soó             hmyzovník                                  
 *      Ophrys lunulata Parl.                       hmyzovník                                  
        Ophrys melitensis (Salkowski) J.            hmyzovník                                  
        Deviller-Terschuren & P. Devillers                                                 
        Ophrys sphegodes Mill.                      hmyzovník pavúkovitý                322,00 
        Orchis coriophora L.                        vstavač ploštičný                   230,00 
        Orchis elegans Heuff.                       vstavač úhľadný                     230,00 
        Orchis mascula (L.) L.                      vstavač mužský                       69,00 
        Orchis militaris L.                         vstavač vojenský                     69,00 
        Orchis morio L.                             vstavač obyčajný                     37,00 
        Orchis pallens L.                           vstavač bledý                        23,00 
        Orchis palustris Jacq.                      vstavač močiarny                    230,00 
        Orchis purpurea Huds.                       vstavač purpurový                    51,00 
 *      Orchis scopulorum Simsmerh.                 vstavač                                    
        Orchis spitzelii Saut. ex W. D. J. Koch     vstavač Spitzelov                   230,00 
        Orchis tridentata Scop.                     vstavač trojzubý                     92,00 
        Orchis ustulata L.                          vstavač počerný                      92,00 
        Orchis ustulata L. subsp. aestivalis        vstavač počerný letný                69,00 
        (Kümpel) Kümpel et Mrkvicka                                                            
        Orchis ustulata L. subsp. ustulata          vstavač počerný pravý               138,00 
        Origanum dictamnus L.                       pamajorán                                  
 *      Ornithogalum reverchonii Degen &            bledavka                                   
        Herv.-Bass.                                                                            
        Orobanche alsatica Kirschl.                 záraza alsaská                       92,00 
        Orobanche artemisiae-campestris Vaucher ex  záraza šupinatá                      92,00 
        Gaudin                                                                                 
        Orobanche coerulescens Stephan              záraza modrastá                      92,00 
        Orobanche densiflora Salzm. ex Reut.        záraza hustokvetá                          
        Orobanche gracilis Sm.                      záraza útla                          51,00 
        Orobanche picridis F. W. Schultz            záraza horčíková                     69,00 
        Orobanche teucrii Holandre                  záraza hrdobarková                   92,00 
 SR     Ex? Ostericum palustre (Besser) Besser      ostrík močiarny                     322,00 
        (syn. Angelica palustris (Besser) Hoffm.)                                              
 +      Oxycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr.       kľukva drobnoplodá                   69,00 
 +      Oxycoccus palustris Pers.                   kľukva močiarna                      51,00 
        Oxytropis campestris subsp. tatrae          ostropysk poľný tatranský            37,00 
        (Borbás) Dostál                                                                        
        Oxytropis carpatica Uechtr.                 ostropysk karpatský                  51,00 
        Oxytropis halleri Bunge ex W. D. J. Koch    ostropysk Hallerov                   37,00 
        Oxytropis pilosa (L.) DC.                   ostropysk chlpatý                    51,00 
        Padus avium Mill. subsp. petraea (Tausch)   čremcha obyčajná skalná              51,00 
        Pawl. ex Holub                                                                         
        Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk.       pivonka                                    
        Paeonia clusii F. C. Stern subsp. rhodia    pivonka Clusiova rhódska                   
        (Stearn) Tzanoudakis                                                                   
        Paeonia officinalis L. subsp. banatica      pivonka lekárska banátska                  
        Roch.) Soó                                                                             
        Paeonia parnassica Tzanoudakis              pivonka                                    
 *      Palaeocyanus crassifolius (Bertol.) Dostál                                             
        Papaver dubium L. subsp. dubium             mak pochybný pravý                   92,00 
        Papaver laestadianum (Nordh.) Nordh.        mak                                        
        Papaver radicatum Rottb. subsp.             mak                                        
        hyperboreum Nordh.                                                                     
        Papaver tatricum (A. Nyár.) Ehrend.         mak tatranský                        51,00 
        Papaver tatricum subsp. fatraemagnae        mak tatranský veľkofatranský        138,00 
        Papaver tatricum subsp. tatricum Bernátová  mak tatranský pravý                 138,00 
 *      Parolinia schizogynoides Svent.                                                        
        Pedicularis comosa L.                       všivec chochlatý                     92,00 
        Pedicularis hacquetii Graf                  všivec karpatský                     37,00 
        Pedicularis oederi Vahl                     všivec Oederov                       37,00 
        Pedicularis palustris L.                    všivec močiarny                      23,00 
        Pedicularis sceptrum-carolinum L.           všivec žezlovitý                    115,00 
 *      Pedicularis sudetica Willd.                 všivec sudetský                            
        Pedicularis sylvatica L.                    všivec lesný                         37,00 
 *      Pericallis hadrosoma Svent.                                                            
        Persicaria foliosa (H. Lindb.) Kitag.       horčiak                                    
        Petagnia saniculifolia Guss.                                                           
        Petrocallis pyrenaica (L.) R. Br.           skalokráska pyrenejská               92,00 
        Petrocoptis grandiflora Rothm.                                                         
        Petrocoptis montsicciana O. Bolos &                                                
        Rivas Mart.                                                                            
        Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas                                              
        Peucedanum arenarium Waldst. et Kit.        smldník piesočný                    138,00 
        Phagnalon benettii Lowe                                                                
        Phalaris maderensis (Menezes) Menezes       lesknica                                   
        Phelipanche arenaria (Borkh.) Pomel         zárazovec piesočný                   69,00 
        Phlomis brevibracteata Turrill.             sápa                                       
        Phlomis cypria Post.                        sápa                                       
        Phlomis tuberosa L.                         sápa hľuznatá                        37,00 
        Phoenix theophrasti Greuter                 datľovník                                  
        Pholiurus pannonicus (Host) Trin.           chvostovec panónsky                  69,00 
        Phyllitis scolopendrium (L.) Newman         jazyk jelení                         23,00 
 *      Physoplexis comosa (L.) Schur                                                          
        Picconia azorica (Tutin) Knobl.                                                        
 *      Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman      horčík Willkommov                          
        Pilosella guthnickiana (Hegetschw. et       chlpánik Guthnickov                  92,00 
        Heer) Soják                                                                            
        Pinguicula alpina L.                        tučnica alpínska                     23,00 
 *      Pinguicula crystallina Sibth. & Sm.         tučnica                                    
        Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper       tučnica nevadská                           
        Pinguicula vulgaris L.                      tučnica obyčajná                     51,00 
 +      Pinus cembra L. #1                          borovica limbová (limba)             23,00 
 *      Pittosporum coriaceum Dryand. ex Ait.                                                  
        Plantago algarbiensis Sampaio [syn.         skorocel                                   
        Plantago bracteosa (Willk.) G. Sampaio]                                                
        Plantago almogravensis Franco               skorocel                                   
        Plantago altissima L.                       skorocel najvyšší                    37,00 
        Plantago atrata subsp. carpatica (Soó) Soó  skorocel černastý karpatský          37,00 
        Plantago malato-belizii Lawalré             skorocel                                   
        Plantago maritima L.                        skorocel prímorský                   37,00 
        Plantago tenuiflora Waldst. et Kit.         skorocel tenkokvetý                  69,00 
        Platanthera chlorantha (Custer) Rchb.       vemenník zelenkastý                  23,00 
        Platanthera obtusata (Pursh) subsp.         vemenník                                   
        olingantha (Turez.) Hulten                                                             
        Poa granitica Braun-Blanq.                  lipnica žulová                       51,00 
        Poa granatica Braun-Blanq. subsp.           lipnica                                    
        disparilis (E. I. Nyárády) E. I. Nyárády                                               
        Poa margilicola Bernátová et Májovský       lipnica slieňomilná                 230,00 
 *      Poa riphaea (Ascherson et Graebner)         lipnica jesenícka                          
        Pritsch.                                                                               
        Poa sejuncta Bernátová, Májovský et Obuch   lipnica osobitá                     230,00 
        Podospermum laciniatum (L.) DC.             hadokoreň strapatý                   92,00 
        Polygonum arenarium Waldst. et Kit.         stavikrv piesočný                    69,00 
        Polygonum bellardii All.                    stavikrv Bellardov                   92,00 
        Polygonum praelongum Coode & Cullen         stavikrv                                   
        Polypodium interjectum Shivas               sladič pílkovitý                     69,00 
        Polypodium x mantoniae Rothm.               sladič Mantonovej                    37,00 
 *      Polystichum drepanum (Sw.) C. Presl         papraďovec                                 
        Potamogeton acutifolius Link                červenavec ostrolistý                37,00 
        Potamogeton alpinus Balb.                   červenavec alpínsky                  69,00 
        Potamogeton gramineus L.                    červenavec trávolistý                51,00 
        Potentilla delphinensis Gren. & Godron      nátržník                                   
        Potentilla emilii-popii Nyárády             nátržník                                   
        Potentilla micrantha Ramond ex DC.          nátržník drobnokvetý                 69,00 
        Potentilla patula Waldst. et Kit.           nátržník rozložitý                   69,00 
        Potentilla pedata Willd. ex Nestl.          nátržník odnožený                    92,00 
        Potentilla rupestris L.                     nátržník skalný                      51,00 
 *      Primula apennina Widmer                     prvosienka                                 
        Primula auricula L.                         prvosienka holá                      23,00 
        Primula carniolica Jacq.                    prvosienka kranská                         
        Primula farinosa L.                         prvosienka pomúčená                  37,00 
 *      Primula glaucescens Moretti                 prvosienka sivkastá                        
        Primula halleri subsp. platyphylla O.       prvosienka dlhokvetá                 92,00 
        Schwarz                                     plocholistá                                
        Primula minima L.                           prvosienka najmenšia                 37,00 
        Primula nutans Georgi                       prvosienka                                 
        Primula palinuri Petagna                    prvosienka                                 
        Primula scandinavica Bruun                  prvosienka                                 
 *      Primula spectabilis Tratt.                  prvosienka nádherná                        
        Pritzelago alpina subsp. dubia (Pawl.)      žeruška alpínska pochybná            69,00 
        Soják                                                                                  
        Prunus lusitanica L. subsp. azorica         slivka                                     
        (Mouillef.) Franco                                                                     
        Pseudarrhenatherum pallens (Link) Holub                                                
        Pseudolysimachion incanum subsp. pallens    veronikovec sivý bledý               92,00 
        (Host) Trávníček                                                                       
        Pseudorchis albida (L.) Á. Löve et D. Löve  bieloprst belavý                     92,00 
        Puccinellia limosa (Schur) Holmb.           steblovec močiarny                   69,00 
        Puccinellia phryganodes (Trin.) Scribner    steblovec                                  
        & Merrill                                                                          
        Puccinellia pungens (Pau) Paunero           steblovec                                  
        Pulegium vulgare Mill.                      mäta sivá                            37,00 
        Pulmonaria angustifolia L.                  pľúcnik úzkolistý                    51,00 
 SR     Pulsatilla grandis Wender.                  poniklec veľkokvetý                  37,00 
 SR     Pulsatilla patens (L.) Mill.                poniklec otvorený                    69,00 
        Pulsatilla pratensis subsp. bohemica        poniklec lúčny český                 23,00 
        Skalický                                                                               
 SR*    Pulsatilla pratensis subsp. flavescens      poniklec lúčny maďarský             230,00 
        (Hazsl.) Holub [syn. Pulsatilla pratensis                                              
        subsp. hungarica (Soó) Soó]                                                            
 SR*    Pulsatilla slavica G. Reuss                 poniklec slovenský                   23,00 
 SR*    Pulsatilla subslavica Futák ex Goliašová    poniklec prostredný                  23,00 
        Pulsatilla vernalis (L.) Mill.              poniklec jarný                       92,00 
        Pulsatilla vulgaris Hill. subsp.            poniklec                                   
        gotlandica (Johanss.) Zaemelis &                                                   
        Paegle                                                                                 
        Pulsatilla zimmermannii Soó                 poniklec Zimmermannov               230,00 
        Pycreus flavescens (L.) Rchb.               šachorec žltkastý                    51,00 
        Pyrola carpatica Holub et Křísa             hruštička karpatská                  51,00 
        Pyrola chlorantha Sw.                       hruštička zelená                     37,00 
 *      Pyrus magyarica Terpö                       hruška maďarská                            
 +      Pyrus nivalis Jacq.                         hruška snežná                        69,00 
 +      Quercus frainetto Ten.                      dub balkánsky                        37,00 
 +      Quercus pedunculiflora K. Koch.             dub sivý                             37,00 
        Radiola linoides Roth                       ľanček ľanovitý                      92,00 
 *      Ramonda serbica Pančic                      ramonda                                    
        Ranunculus alpestris L.                     iskerník alpínsky                    14,00 
        Ranunculus altitatrensis Paclová et Murín   iskerník vysokotatranský             92,00 
        Ranunculus carpaticus Herbich               iskerník karpatský                   92,00 
        Ranunculus glacialis L.                     iskerník ľadovcový                   23,00 
        Ranunculus kykkoensis Meikle                iskerník                                   
        Ranunculus lapponicus L.                    iskerník                                   
        Ranunculus lateriflorus DC.                 iskerník bočnokvetý                  69,00 
        Ranunculus lingua L.                        iskerník veľký                       51,00 
        Ranunculus pedatus Waldst. et Kit.          iskerník odnožený                    92,00 
        Ranunculus polyphyllus Waldst. et Kit. ex   iskerník mnoholistý                  92,00 
        Willd.                                                                                 
        Ranunculus pygmaeus Wahlenb.                iskerník trpasličí                   69,00 
        Ranunculus reptans L.                       iskerník zakoreňujúci                92,00 
        Ranunculus thora L.                         iskerník obličkolistý                51,00 
 *      Ranunculus weyleri Mares                    iskerník                                   
 *      Reseda decursiva Forssk.                    rezeda                                     
        Reseda phyteuma L.                          rezeda veľkokališná                  37,00 
 +      Rhamnus saxatilis Jacq.                     rešetliak skalný                     69,00 
        Rhinanthus oesilensis (Ronniger &           štrkáč                                     
        Saarsoo) Vassilcz                                                                      
        Rhinanthus rumelicus Velen.                 štrkáč rumelský                      69,00 
        Rhododendron luteum Sweet                   rododendron žltý                           
        Rhynchosinapsis erucastrum (L.)Dandy ex                                                
        Clapham subsp. cintrana (Coutinho) Franco                                              
        & P. Silva [syn. Coincya cintrana (P.                                              
        Cout) Pinto da Silva]                                                                  
        Rhynchospora alba (L.) Vahl                 ostroplod biely                      69,00 
 *      Ribes sardoum Martelli                      ríbezľa                                    
        Rorippa pyrenaica (All.) Rchb.              roripa pyrenejská                    51,00 
 +      Rosa arvensis Huds.                         ruža roľná                           92,00 
 +      Rosa glauca Pourr.                          ruža sivá                            69,00 
 *      Rosmarinus tomentosus Huber-Morath &        rozmarín                                   
        Maire                                                                                  
        Rouya polygama (Desf.) Coincy                                                          
        Rumex azoricus Rech. fil.                   štiavec azorský                            
        Rumex rupestris Le Gall                     štiavec skalný                             
 +      Ruscus hypoglossum L.                       listnatec jazykovitý                 69,00 
 *      Salicornia veneta Pignatti & Lausi          slanorožec                                 
 +      Salix alpina Scop.                          vŕba alpínska                        23,00 
 +      Salix hastata L.                            vŕba oštepovitolistá                 23,00 
 +      Salix helvetica Vill.                       vŕba švajčiarska                     37,00 
 +      Salix herbacea L.                           vŕba bylinná                         23,00 
 +      Salix kitaibeliana Willd.                   vŕba Kitaibelova                     51,00 
 +      Salix myrtilloides L.                       vŕba čučoriedkovitá                  92,00 
 +      Salix phylicifolia L.                       vŕba bobkolistá                      37,00 
 +      Salix repens L.                             vŕba plazivá                         14,00 
 +      Salix reticulata L.                         vŕba sieťkovaná                      14,00 
 +      Salix retusa L.                             vŕba tupolistá                       37,00 
 +      Salix rosmarinifolia L.                     vŕba rozmarínolistá                  23,00 
        Salix salvifolia Brot. subsp. australis     vŕba                                       
        Franco                                                                                 
 +      Salix starkeana Willd.                      vŕba sivozelená                      92,00 
        Salvia aethiopis L.                         šalvia etiópska                      69,00 
        Salvia veneris Hedge.                       šalvia                                     
        Salvinia natans (L.) All.                   salvínia plávajúca                   23,00 
 *      Sambucus palmensis Link                     baza                                       
        Sanicula azorica Guthnick ex Seub.          žindava azorská                            
 *      Santolina elegans Boiss. ex DC.             santolina úhľadná                          
        Santolina impressa Hoffmanns. & Link        santolina                                  
        Santolina semidentata Hoffmanns. &          santolina                                  
        Link                                                                                   
        Saussurea alpina (L.) DC.                   pabodliak alpínsky                   37,00 
        Saussurea alpina subsp. esthonica (Baer ex  pabodliak alpínsky estónsky                
        Rupr) Kupffer                                                                          
        Saussurea discolor (Willd.) DC.             pabodliak rôznofarebný               23,00 
        Saussurea pygmaea (Jacq.) Spreng.           pabodliak nízky                      37,00 
        Saxifraga berica (Beguinot) D. A. Webb      lomikameň                                  
        Saxifraga carpatica Sternb.                 lomikameň karpatský                  14,00 
        Saxifraga cernua L.                         lomikameň ovisnutý                   92,00 
 *      Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk.       lomikameň                                  
        Saxifraga florulenta Moretti                lomikameň                                  
        Saxifraga hirculus L.                       lomikameň kozí                             
        Saxifraga mutata L.                         lomikameň pozmenený                  92,00 
        Saxifraga osloensis Knaben                  lomikameň                                  
 *      Saxifraga portosanctana Boiss.              lomikameň                                  
 *      Saxifraga presolanensis Engl.               lomikameň                                  
        Saxifraga retusa Gouan                      lomikameň zahnutolistý               37,00 
        Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl.      lomikameň                                  
 *      Saxifraga valdensis DC.                     lomikameň                                  
 *      Saxifraga vayredana Luizet                  lomikameň                                  
        Saxifraga wahlenbergii Ball                 lomikameň trváci                     23,00 
        Scabiosa nitens Roemer & J. A.              hlaváč                                     
        Schultes                                                                               
        Sceptridium multifidum (S. G. Gmel.)Tagawa  vratičník mnohozárezový              69,00 
        Scheuchzeria palustris L.                   blatnica močiarna                    92,00 
        Schoenoplectus supinus (L.) Palla           škripinec nízky                      92,00 
        Schoenoplectus triqueter (L.) Palla         škripinec trojhranný                 92,00 
        Schoenus ferrugineus L.                     šašina hrdzavá                       69,00 
        Schoenus nigricans L.                       šašina černastá                      92,00 
 *      Scilla beirana Samp.                        scila                                      
        Scilla drunensis subsp. buekkensis (Speta)  scila severná bukovská               69,00 
        Kereszty                                                                               
        Scilla litardierei Breistr.                 scila                                      
        Scilla maderensis Menezes                   scila                                      
 *      Scilla morrisii Meikle                      scila                                      
 *      Scilla odorata Link                         scila                                      
        Scilla vindobonensis Speta                  scila viedenská                      14,00 
        Scleranthus perennis L.                     sklerant trváci                      51,00 
        Scorzonera parviflora Jacq.                 hadomor maloúborový                  51,00 
        Scorzonera purpurea L.                      hadomor purpurový                    37,00 
        Scorzonera rosea Waldst. et Kit.            hadomor ružový                       92,00 
        Scrophularia vernalis L.                    krtičník jarný                       37,00 
        Scutellaria altissima L.                    šišak najvyšší                       69,00 
        Sedum annuum L.                             rozchodník ročný                     51,00 
        Sedum brissemoretii Raymond-Hamet           rozchodník                                 
        Semele maderensis Costa                                                                
        Senecio abrotanifolius subsp. carpathicus   starček abrotanolistý karpatský      37,00 
        (Herbich) Nyman                                                                        
 *      Senecio caespitosus Brot.                   starček                                    
        Senecio doria L.                            starček zlatožltý                    69,00 
 *      Senecio elodes Boiss. ex DC.                starček                                    
        Senecio erucifolius subsp. tenuifolius      starček erukolistý úzkolistý         51,00 
        (Jacq.) Schübl. et G.Martens                                                           
        Senecio jacobaea L. subsp. gotlandicus      starček                                    
        (Neuman) Sterner                                                                       
 *      Senecio lagascanus DC. subsp. lusitanicus   starček                                    
        (P. Cout.) Pinto da Silva                                                              
        Senecio nevadensis Boiss. & Reuter          starček nevadský                           
        Senecio paludosus L.                        starček barinný                      51,00 
        Senecio sarracenicus L.                     starček poriečny                     37,00 
        Senecio umbrosus Waldst. et Kit.            starček tôňomilný                    37,00 
 SR*    Serratula lycopifolia (Vill.) A. Kern.      kosienka karbincolistá               92,00 
        [syn. Klasea lycopifolia (Vill.) Á. Löve                                               
        et D. Löve]                                                                            
 *      Seseli intricatum Boiss.                    sezel                                      
        Seseli leucospermum Waldst. et Kit.         sezel                                      
        Seseli pallasii Besser                      sezel pestrý                         37,00 
        Sesleria caerulea (L.) Ard. [syn. Sesleria  ostrevka karpatská                   92,00 
        uliginosa Opiz ex Bercht. in Seidl]                                                    
        Sibthorpia peregrina L.                                                                
        Sideritis cypria Post.                      ránhoj                                     
 *      Sideritis cystosiphon Svent.                ránhoj                                     
 *      Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle   ránhoj                                     
        Sideritis incana subsp. glauca (Cav.)       ránhoj                                     
        Malagarriga                                                                            
        Sideritis infernalis Bolle                  ránhoj                                     
        Sideritis javalambrensis Pau                ránhoj                                     
        Sideritis marmorea Bolle                    ránhoj                                     
        Sideritis serrata Cav. ex Lag.              ránhoj                                     
 *      Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe                                                    
        Silene acaulis (L.) Jacq.                   silenka bezbyľová                    23,00 
        Silene borysthenica (Gruner) Walters        silenka dneperská                    69,00 
        Silene bupleuroides L.                      silenka dlhokvetá                    69,00 
        Silene furcata Rafin. subsp. angustiflora   silenka                                    
        (Rupr.) Walters                                                                        
 *      Silene hicesiae Brullo & Signorello         silenka                                    
        Silene hifacensis Rouy ex Willk.            silenka                                    
 *      Silene holzmanii Heldr. ex Boiss.           silenka Holzmannova                        
        Silene longicilia (Brot.) Otth.             silenka                                    
        Silene mariana Pau                          silenka                                    
        Silene multiflora (Ehrh.) Pers.             silenka mnohokvetá                   69,00 
        Silene nutans subsp. dubia (Herbich)        silenka ovisnutá pochybná            51,00 
        Zapal.                                                                                 
 *      Silene orphanidis Boiss.                    silenka                                    
 *      Silene rothmaleri Pinto da Silva            silenka Rothmalerova                       
 *      Silene velutina Pourret ex Liosel.          silenka                                    
        Sinapidendron repustre (Ait.) Lowe                                                     
        Sisymbrium austriacum Jacq.                 huľavník rakúsky                     69,00 
        Sisymbrium cavanillesianum Valdes &         huľavník                                   
        Castroviejo                                                                            
        Sisymbrium supinum L.                       huľavník nízky                             
        Smyrnium perfoliatum L.                     smyrnium prerastenolisté             69,00 
 *      Solanum lidii Sunding                       ľuľok                                      
        Soldanella carpatica Vierh.                 soldanelka karpatská                 23,00 
        Soldanella hungarica Simonk.                soldanelka uhorská                   23,00 
        Soldanella pseudomontana subsp. pieninica   soldanelka horská pieninská          69,00 
        Hrouda et Kochjarová                                                                   
        Soldanella villosa Darracq.                 soldanelka                                 
        Solenanthus albanicus (Degen & al.)                                                
        Degen & Baldacci                                                                   
 +      Sorbus atrimontis Bernátová et Májovský     jarabina čiernokamenná               69,00 
 +      Sorbus caeruleomontana Bernátová et         jarabina siná                        69,00 
        Májovský                                                                               
 +      Sorbus diversicolor Bernátová et Májovský   jarabina pestrokvetá                 69,00 
 +      Sorbus chamaemespilus (L.) Crantz           jarabina mišpuľková                  37,00 
 +      Sorbus hazslinszkyana (Soó) Májovský        jarabina Hazslinszkého               69,00 
 +      Sorbus maderensis (Lowe) Docle              jarabina                                   
 +      Sorbus margittaiana (Jáv.) Kárpáti          jarabina Margittaiho                 69,00 
 +      Sorbus montisalpae Májovský, Bernátová et   jarabina horská                      69,00 
        Topercer                                                                               
 +      Sorbus pekarovae Májovský et Bernátová      jarabina pekárovská                  69,00 
 +      Sorbus scepusiensis Kovanda                 jarabina spišská                     37,00 
 +      Sorbus teodorii Liljefors                   jarabina                                   
        Sparganium angustifolium F. Michx.          ježohlav úzkolistý                   92,00 
        Sparganium natans L.                        ježohlav najmenší                    69,00 
        Spergula morisonii Boreau                   kolenec jarný                        69,00 
        Spergula pentandra L.                       kolenec päťtyčinkový                 69,00 
        Spergularia azorica (Kindb.) Lebel          pakolenec                                  
        Spergularia media (L.) C. Presl             pakolenec obrúbený                   92,00 
        Spergularia salina J. Presl et C. Presl     pakolenec slanomilný                 69,00 
 +      Spiraea crenata L.                          tavoľník vrúbkovaný                  92,00 
 +      Spiraea salicifolia L.                      tavoľník vŕbolistý                   37,00 
 SR *   Ex? Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C.    pokrut letný                        322,00 
        M. Richard                                                                             
        Spiranthes spiralis (L.) Chevall.           pokrut jesenný                      322,00 
        Stemmacantha cynaroides (Chr. Son. in                                                  
        Buch) Dittrich                                                                         
        Sternbergia colchiciflora Waldst. et Kit.   šternbergia jesienkovitá            115,00 
 *      Stipa austroitalica Martinovský             kavyľ                                      
 *      Stipa bavarica Martinovský & H. Scholz      kavyľ                                      
        Stipa borysthenica Klokov ex Prokudin       kavyľ piesočný                       69,00 
        Stipa crassiculmis subsp. euroanatolica     kavyľ hrubosteblový euroázijský      69,00 
        Martinovský (syn. Stipa transcarpatica                                                 
        Klokov)                                                                                
        Stipa danubialis Dihoru & Roman             kavyľ                                      
        Stipa dasyphylla (Czern. ex Lindem.)        kavyľ chlpatý                        51,00 
        Trautv.                                                                                
        Stipa eriocaulis subsp. austriaca (Beck)    kavyľ drsnosteblový rakúsky          51,00 
        Martinovský                                                                            
        Stipa eriocaulis Borbás subsp. eriocaulis   kavyľ drsnosteblový pravý            51,00 
        Stipa pulcherrima K. Koch                   kavyľ pôvabný                        37,00 
        Stipa smirnovii Martinovský                 kavyľ Smirnovov                      69,00 
 *      Stipa styriaca Martinovský                  kavyľ                                      
        Stipa tirsa Stev.                           kavyľ tenkolistý                     51,00 
 *      Stipa veneta Moraldo                        kavyľ                                      
 *      Stipa zalesskii Wilensky                    kavyľ                                      
        Stratiotes aloides L.                       rezavka aloovitá                     51,00 
        Succisella inflexa (Kluk) Beck              čertkusok prehnutý                   37,00 
        Sventenia bupleuroides Font Quer                                                       
        Symphytum bohemicum F. W. Schmidt           kostihoj český                       69,00 
 *      Symphytum cycladense Pawl.                  kostihoj                                   
        Symphytum tanaicense Stev.                  kostihoj močiarny                    51,00 
        Syrenia cana (Piller et Mitterp.) Neilr.    syrénia sivá                         69,00 
        Syringa josikaea Jacq. Fil. Ex Reichenb.    orgován                                    
 *      Tanacetum ptarmiciflorum Webb & Berth       vratič                                     
        Taraxacum bessarabicum (Hornem.)            púpava besarábska                    51,00 
        Hand.-Mazz.                                                                            
        Taraxacum erythrocarpum Kirschner et        púpava západoslovenská               69,00 
        Štěpánek                                                                               
        Taraxacum sect. Palustria                   púpava                               37,00 
        Taraxacum serotinum (Waldst. et Kit.)       púpava neskorá                       51,00 
        Fisch.                                                                                 
 +      Taxus baccata L. #1                         tis obyčajný                         14,00 
        Teesdalia nudicaulis (L.) R. Br. [syn.      tezdálka piesočná                    92,00 
        Guepinia nudicaulis (L.) Bastard]                                                      
 *      Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.                                              
 *      Teline salsoloides Arco & Acebes.                                                  
        Tephroseris aurantiaca (Hoppe ex Willd.)    popolavec oranžový                   51,00 
        Griseb. et Schenk                                                                      
 SR     Tephroseris longifolia subsp. moravica      popolavec dlholistý moravský         69,00 
        Holub                                                                                  
        Tephroseris papposa (Rchb.) Schur           popolavec sírovožltý                 69,00 
        Teucrium abutiloides L'Hér                  hrdobarka                                  
        Teucrium betonicum L'Hér                    hrdobarka                                  
 *      Teucrium charidemi Sandwith                 hrdobarka                                  
        Teucrium lepicephalum Pau                   hrdobarka                                  
        Teucrium scordiumL.                         hrdobarka cesnaková                  37,00 
        Teucrium scorodonia L.                      hrdobarka páchnuca                   69,00 
        Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday      hrdobarka                                  
        Thalictrum simplex L.                       žltuška jednoduchá                   37,00 
        Thesium dollineri Murb.                     ľanolistník Dollinerov               37,00 
 SR     Ex Thesium ebracteatum Hayne                ľanolistník bezlistencový           115,00 
 SR     Thlaspi jankae A. Kern.                     peniažtek slovenský                 115,00 
        Thlaspi montanum L.                         peniažtek horský                     37,00 
        Thorella verticillatinundata (Thore) Brig.                                             
 *      Thymelaea broterana P.Cout.                 vrabcovník                                 
 *      Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link        dúška                                      
 *      Thymus capitellatus Hoffmanns. & Link       dúška                                      
        Thymus carnosus Boiss.                      dúška                                      
 *      Thymus lotocephalus G. López & R.           dúška                                      
        Morales (syn. Thymus cephalotos L.)                                                    
 *      Thymus villosus L. subsp. villosus          dúška                                      
        Tithymalus angulatus (Jacq.) Raf.           mliečnik hranatý                     69,00 
        Tithymalus ericetorum (Zumagl.) Soják       mliečnik Brittingerov                69,00 
        Tithymalus glareosus subsp. pannonicus      mliečnik sutinový panónsky           37,00 
        (Host) Chrtek et Křísa                                                                 
        Tithymalus lucidus (Waldst.et Kit.)         mliečnik lesklý                      51,00 
        Klotzsch et Garcke                                                                     
        Tithymalus platyphyllos subsp. literatus    mliečnik širokolistý slanomilný      92,00 
        (Jacq.) Chrtek et Křísa                                                                
        Tithymalus seguierianus subsp.minor         mliečnik Seguierov menší             51,00 
        (Sadler) Chrtek et Křísa                                                               
        Tithymalus sojakii (Chrtek et Křísa) Holub  mliečnik Sojákov                     69,00 
        Tithymalus villosus (Waldst. et Kit. ex     mliečnik huňatý                      51,00 
        Willd.) Pacher                                                                         
        Tofieldia pusilla (F. Michx.) Pers.         kosatka nízka                        92,00 
        Tordylium maximum L.                        zápalička väčšia                     51,00 
 SR     Tozzia carpathica Wol.                      vrchovka alpínska                    69,00 
        Tragus racemosus (L.) All.                  ostropleva strapcovitá               69,00 
        Trapa conocarpa (F. Aresch.) Flerow         kotvica kužeľoplodá                  37,00 
        Trapa natans L.                             kotvica plávajúca                    51,00 
        Traunsteinera globosa (L.) Rchb. f.         pavstavač hlavatý                    92,00 
        Tribulus terrestris L.                      kotvičník zemný                      51,00 
        Trichomanes speciosum Willd.                                                           
        Trichophorum alpinum (L.) Pers.             páperec alpínsky                     92,00 
        Trichophorum caespitosum (L.) Hartm.        páperec trsnatý                      92,00 
        Trichophorum pumilum (Vahl) Schinz et       páperec nízky                        69,00 
        Thell.                                                                                 
        Trifolium diffusum Ehrh.                    ďatelina rozprestretá                92,00 
        Trifolium retusum L.                        ďatelina tupolistá                   69,00 
        Trifolium romanicum Brandza                 ďatelina lupinovitá                 115,00 
        Trifolium saxatile All.                     ďatelina                                   
        Trifolium striatum L.                       ďatelina pruhovaná                   92,00 
        Trifolium strictum L.                       ďatelina tuhá                        69,00 
        Triglochin maritima L.                      barička prímorská                    51,00 
        Trinia ucrainica Schischk. (syn. Trinia     bezobalka Kitaibelova                51,00 
        kitaibelii auct. nom. M. Bieb.)                                                        
        Tripolium pannonicum (Jacq.) Dobrocz.       astrička panónska                    37,00 
        Trisetum subalpestre (Hartman) Neuman       trojštet                                   
        Trollius altissimus Crantz                  žltohlav najvyšší                    14,00 
 *      Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva                                                
        & Rozeira                                                                          
        Tulipa cypria Stapf.                        tulipán                                    
        Tulipa hungarica Borbas                     tulipán                                    
        Turgenia latifolia (L.) Hoffm.              turgénia širokolistá                 51,00 
        Typha shuttleworthii W. D. J. Koch et       pálka striebristosivá                51,00 
        Sond.                                                                                  
        Urtica kiovensisRogow.                      pŕhľava kyjevská                     37,00 
        Ex? Utricularia bremii Heer                 bublinatka Bremova                   92,00 
        Ex? Utricularia intermedia Hayne            bublinatka prostredná                92,00 
        Utricularia minor L.                        bublinatka menšia                    51,00 
        Utricularia vulgaris L.                     bublinatka obyčajná                  37,00 
 +      Vaccinium uliginosum L.                     brusnica barinná                     37,00 
        Valerianella coronata (L.) DC.              valeriánka korunkatá                 69,00 
        Valerianella pumila (L.) DC.                valeriánka nízka                     69,00 
        Verbascum litigiosum Samp.                  divozel                                    
        Verbascum speciosumSchrad.                  divozel úhľadný                      51,00 
        Verbascum speciosum Schrad. subsp.          divozel úhľadný pravý                51,00 
        speciosum                                                                              
        Ex? Veronica acinifolia L.                  veronika dúškovkolistá               92,00 
        Veronica anagalloides Guss.                 veronika močiarna                    37,00 
        Veronica jacquinii Baumg.                   veronika Jacquinova                  51,00 
        Veronica micrantha Hoffmanns. & Link        veronika                                   
 *      Veronica oetaea L.-A. Gustavsson            veronika                                   
        Ex? Veronica scardica Griseb.               veronika drobnolistá                 92,00 
        Veronica scutellata L.                      veronika štítovitá                   37,00 
        Veronica urticifolia Jacq.                  veronika pŕhľavolistá                51,00 
 *      Vicia bifoliolata J. D. Rodriguez           vika                                       
        Vicia dennesiana H. C. Watson               vika                                       
        Vicia incana Gouan                          vika sivá                            69,00 
        Vicia sparsiflora Ten.                      vika riedkokvetá                     69,00 
        Vinca herbacea Waldst. et Kit.              zimozeleň bylinná                    69,00 
        Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub     luskáč panónsky                            
        Viola alpina Jacq.                          fialka alpínska                      37,00 
        Viola ambigua Waldst. et Kit.               fialka premenlivá                    69,00 
 *      Viola athois W. Becker                      fialka                                     
 *      Viola cazorlensis Gandoger                  fialka                                     
        Viola dacica Borbás                         fialka dácka                         69,00 
 *      Viola delphinantha Boiss.                   fialka                                     
        Viola elatior Fr.                           fialka vyššia                        37,00 
        Viola epipsila Ledeb.                       fialka dvojlistá                     69,00 
 *      Viola hispida Lam.                          fialka                                     
        Viola jaubertiana Mares & Vigineix          fialka                                     
        Viola paradoxa Lowe                         fialka                                     
        Viola pumila Chaix                          fialka nízka                         51,00 
        Viola rupestris F.W.Schmidt subsp. relicta  fialka                                     
        Jalas                                                                                  
        Viola stagnina Kit. ex Schult.              fialka slatinná                      37,00 
 +      Vitis sylvestris C. C. Gmel.                vinič lesný                          92,00 
 *      Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel)                                             
        Dostál                                                                                 
        Waldsteinia geoides Willd.                  valdštejnka kuklíkovitá              23,00 
        Waldsteinia teppneri Májovský               valdštejnka Teppnerova               69,00 
        Waldsteinia ternata (Stephan) Fritsch.      valdštejnka trojpočetná             138,00 
        Waldsteinia ternata subsp. magicii          valdštejnka trojpočetna             138,00 
        Májovský                                    Magicova                                   
        Wolffia arrhiza (L.) Horkel ex Wimm.        drobuľka bezkoreňová                 51,00 
        Woodsia alpina (Bolton) Gray                vudsia alpínska                      92,00 
        Woodwardia radicans (L.) Sm.                vudvardia koreňujúca                       
        Xeroloma cylindracea (Sibth et Sm.) Holub   suchokvietok smradľavý               92,00 
        Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.              zelkova                                    
                                                                                               
        MACHORASTY                                                                             
                                                                                               
        Rožteky                                                                                
        Nothothylas orbicularis (Schwein.) Sull.                                               
                                                                                               
        Pečeňovky                                                                              
        Athalamia hyalina (Sommerf.) S. Hatt.       hrdzavka číra                        23,00 
        Cephalozia macounii (Aust.) Aust.           šiškovec                                   
        Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak.      trsovka                                    
 SR     Mannia triandra (Scop.) Grolle              grimaldia trojtyčinková              23,00 
 *      Marsupella profunda Lindb.                  mešcovka                                   
        Metzgeria fruticulosa (Dicks.) A. Evans     stužtička kríčkovitá                 23,00 
        Petalophyllum ralfsii (Wils.) Ness &                                               
        Gott.                                                                                  
        Riccardia incurvata Lindb.                  chabuľa zakrivená                    37,00 
        Riccia breidleri Jur.                       mrvka                                      
        Riella helicophylla (Bory & Mont.)                                                 
        Mont.                                                                                  
 SR     Scapania massolongi (Müll. Frib.) Müll.     korýtkovec                           51,00 
        Frib.                                                                                  
                                                                                               
        Machy                                                                                  
        Bruchia vogesiaca Schwaegr.                                                            
        Bryhnia novae-angliae (Sull & Lesq.)                                               
        Grout                                                                                  
 *      Bryoerythrophyllum campylocarpum (C.        palošík                                    
        Müll.) Crum [syn. Bryoerythrophyllum                                                   
        machadoanum (Sergio) M. O. Hill]                                                       
        Bryum marratii Hook. f. et Wilson           prútnik Marratov                     37,00 
 SR     Buxbaumia viridis (Moug. ex DC) Brid. ex    kyjanôčka zelená                     23,00 
        Moug. et Nestl.                                                                        
        Calliergon trifarium (F. Web. et D. Mohr)   barinovec trojradý                   28,00 
        Kindb.                                                                                 
        Cynodontium suecicum (H. Arn. & C.          zubatec                                    
        Jens.) I. Hag.                                                                          
 SR     Dicranum viride (Sull. et Lesq.) Lindb.     dvojhrot                             28,00 
        Dichelyma capillaceum (With.) Myr.                                                     
        Distichophyllum carinatum Dix. et Nich.                                                
        Drepanocladus lycopodioides (Brid.)         kosáčik plavúňovitý                  37,00 
        Warnst.                                                                                
 *      Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.                                                       
        Encalypta mutica I. Hagen                   šišiačik                                   
        Entosthodon hungaricus (Boros) Loeske       miešok slanomilný                    23,00 
        Fissidens arnoldii Ruthe                    pošvatec Arnoldov                    23,00 
        Hamatocaulis lapponicus Norrl. Hedenäs      kosáčik                                    
 SR     Hamatocaulis vernicosus (Mitt.)             kosáčik                              23,00 
        Hedenas[syn.Drepanocladusvernicosus                                                    
        (Mitt.) Warnst.]                                                                       
        Helodium blandowii (F. Weber et D. Mohr)    plstnatec rašelinový                  9,00 
        Warnst.                                                                                
        Herzogiella turfacea (Lindb.) I. Wats.                                                 
        Hygrohypnum montanum (Lindb.) Broth.        zmáčanec                                   
 SR     Meesia longiseta Hedw.                      bakuľka                              51,00 
        Meesia triquetra (Richter) Angstr.          bakuľka trojrohá                     23,00 
 SR     Ochyraea tatrensis Váňa                     ochyrea tatranská                    51,00 
        Orthothecium lapponicum (Schimp.) C.        rovnoplod                                  
        Hartm.                                                                                 
 SR     Ex Orthotrichum rogeri Brid.                bochník Rogerov                      51,00 
        Paludella squarrosa (Hedw.) Brid.           močiarka kostrbatá                    9,00 
        Plagiomnium drummondii (Bruch &             merík                                      
        Schimp.) T. Kop.                                                                       
        Pyramidula tetragona (Bird.) Bird.          ihlanovka štvorboká                  23,00 
        Scorpidium scorpioides (Hedw.) Limpr.       šťúrovník dutolistý                  51,00 
        Sphagnum pylaisii Brid.                     rašeliník                                  
        Tayloria rudolphiana (Garov) B. & S.                                               
 *      Thamnobryum fernandesii Sergio              stromkovec                                 
 SR     Tortella rigens(Hedw.) Loeske               závitovka                            37,00 
        Zygodon viridissimus (Dicks.) Brid.         jarmovec zelený                      23,00 
                                                                                               
                                                                                               
        LIŠAJNÍKY                                                                              
                                                                                               
        Alectoria sarmentosa (Ach.) Ach.            alektória rozkonárená                23,00 
        Bryoria bicolor (Ehrh.) Brodo et D.         fúzatec dvojfarebný                  23,00 
        Hawksw.                                                                                
        Bryoria chalybeiformis (L.) Brodo et D.     fúzatec modrastý                      9,00 
        Hawksw.                                                                                
        Bryoria implexa (Hoffm.) Brodo et D.        fúzatec posplietaný                   9,00 
        Hawksw.                                                                                
        Bryoria lanestris (Ach.) Brodo et D.        fúzatec vlnitý                        9,00 
        Hawksw.                                                                                
        Bryoria nadvornikiana (Gyeln.) Brodo et D.  fúzatec Nádvorníkov                   9,00 
        Hawksw.                                                                                
        Cetraria islandica (L.) Ach.                pľuzgierka islandská              2,00/cm2 
        Cladonia stellaris (Opiz) Pouzar et Vězda   dutohlávka horská                     9,00 
        Lobaria amplissima (Scop.) Forssell         jamkatec veľký                   51,00/cm2 
        Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.              jamkatec pľúcny                  23,00/cm2 
        Parmotrema chinense (Osbeck) Hale at Ahti   diskovka perlová                  9,00/cm2 
        Ramalina fraxinea (L.) Ach.                 stužkovec jaseňový                   37,00 
        Usnea barbata (L.) Weber ex Wigg.           bradatec obyčajný                     9,00 
        Usnea filipendula Stirt. s. str.            bradatec drsný                        9,00 
        Usnea florida (L.) Weber ex Wigg.           bradatec rozkvitnutý                 23,00 
        Usnea intermedia (A. Massal.) Jatta         bradatec bukový                      23,00 
        Usnea subfloridana Stirt.                   bradatec chochlatý                   23,00 
                                                                                               
        HUBY (Makromycéty)                                                                     
                                                                                               
        Agaricus maleolens F. H. Mřller             pečiarka krémová                     32,00 
        Agrocybe cylindracea (DC.) Maire            poľnička topoľová                    92,00 
        Amanita caesarea (Scop.) Pers.              muchotrávka cisárska                 74,00 
        Amanita friabilis (P.Karst.) Bas            muchotrávka jelšová                  97,00 
        Amanita strobiliformis (Paulet) Bertillon   muchotrávka šiškovitá                23,00 
        Amanita vittadinii (Moretti) Vittad.        muchotrávka Vittadiniho              97,00 
        Battarraea stevenii(Libosch.) Fr.           piesočnatka Stevenova               115,00 
        Boletus appendiculatus Schaeff.             hríb príveskatý                      32,00 
        Boletus dupainii Boud.                      hríb Dupainov                       115,00 
        Boletus fechtneri Velen.                    hríb striebristý                     51,00 
        Boletus fragrans Vittad.                    hríb voňavý                          37,00 
        Boletus impolitus Fr.                       hríb plavý                           46,00 
        Boletus junquilleus (Quél.) Boud.           hríb žltý                            92,00 
        Boletus lupinus Fr.                         hríb vlčí                            46,00 
        Boletus queletii Schulzer                   hríb Quéletov                        28,00 
        Boletus radicans Pers.                      hríb horký                           46,00 
        Boletus regius Krombh.                      hríb kráľovský                       46,00 
        Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenb.     hríb purpurový                       32,00 
        Boletus speciosus Frost                     hríb nádherný                        46,00 
        Boletus torosus Fr.                         hríb zavalitý                       115,00 
        Calvatia creatacea (Berk.) Lloyd            rozpadavec tatranský                 74,00 
        Catathelasma imperiale (Fr.) Singer         náramkovka cisárska                  88,00 
        Chalciporus rubinus (W. G. Sm.) Singer      meďovec rubínový                     69,00 
        Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk             bedľovník orosený                    46,00 
        Chamonixia caespitosa Rolland               šamonia modrejúca                   101,00 
        Clavariadelphus truncatus (Quél.) Donk      kyjak useknutý                       64,00 
        Crepidotus crocophyllus (Berk.) Sacc.       pahliva šafranová                    32,00 
        Endoptychum agaricoides Czern.              strieška bedľovitá                  115,00 
        Entoloma euchroum (Pers.) Donk              hodvábnica fialovomodrá              92,00 
        Floccularia straminea (Krombh.) Pouzar      vločkovka žltozelená                 32,00 
        Fomitopsis officinalis (Vill.) Bondartsev   práchnovček lekársky                106,00 
        et Singer                                                                              
        Gomphidius roseus (Nees) Fr.                sliziak ružový                       23,00 
        Gomphus clavatus (Pers.) Gray               lievikovec kyjakovitý                74,00 
        Gyromitra fastigiata (Krombh.) Rehm         ušiak zväzkovitý                     32,00 
        Hapalopilus croceus (Pers.) Bondartsev et   hlinovec šafranový                   51,00 
        Singer                                                                                 
        Hericium erinaceus (Bull.) Pers.            koralovec ježovitý                   69,00 
        Hydropus atramentosus (Kalchbr.) Kotl. et   zvončekovec sadzový                  37,00 
        Pouzar                                                                                 
        Hygrophorus marzuolus (Fr.) Bres.           šťavnačka marcová                    32,00 
        Lactarius repraesentaneus Britzelm.         rýdzik nádherný                      46,00 
        Lepiota hystrix F. H. Mřller et J. E.       bedlička pichliačová                 97,00 
        Lange                                                                                  
        Leucoagaricus pilatianus(Demoulin) Bon et   bedlica Pilátova                    101,00 
        Boiffard                                                                               
        Leucoagaricus sublittoralis(Kühner ex       bedlica pobrežná                    115,00 
        Hora) Singer                                                                           
        Leucopaxillus lepistoides (Maire) Singer    čechratec stepný                     32,00 
        Limacella guttata (Fr.) Konrad et Maubl.    slizovnica slzivá                    46,00 
        Myriostoma coliforme(Dicks.) Corda          mnohokrčka dierkovaná                37,00 
        Omphalina discorosea (Pilát) Herink et      kalichovka fialovoružová             32,00 
        Kotl.                                                                                  
        Panaeolus reticulatus Overh.                zvoncovec rašeliniskový              69,00 
        Phaeocollybia christinae (Fr.) R. Heim      koreňovica škoricovohnedá            28,00 
        Phaeocollybia festiva (Fr.) R. Heim         koreňovica olivová                   28,00 
        Phellodon confluens (Pers.) Pouzar          korkovec zrastený                    28,00 
        Phylloporus rhodoxanthus (Schwein.) Bres.   lupeňopórovec červenožltý            32,00 
        Plectania melastoma (Sowerby) Fuckel        pakorienovka čierna                 101,00 
        Pleurotus eryngii (DC.) Quél.               hliva kotúčová                       78,00 
        Psathyrella ammophila (Durieu et Lév.) P.   drobuľka pieskomilná                 41,00 
        D. Orton                                                                               
        Pseudoplectania melaena (Fr.) Sacc.         misôčka tmavá                        69,00 
        Pycnoporellus alboluteus (Ellis et Everh.)  oranžovec bledý                     111,00 
        Kotl. et Pouzar                                                                        
        Rhodocybe obscura (Pilát) M. M. Moser       machovec tmavý                       32,00 
        Rhodotus palmatus (Bull.) Maire             červenáčik obyčajný                  74,00 
        Ripartitella rickenii (Bohus) Singer        vločnica agátová                     69,00 
        Russula consobrina Fr.                      plávka smutná                        23,00 
        Sarcosoma globosum (Schmidel) Rehm          mäsovec guľatý                      115,00 
        Sarcosphaera coronaria (Jacq.) J. Schröt    tulipánovka fialová                  32,00 
        Suillus flavidus (Fr.) C. Presl             masliak močiarny                     69,00 
        Suillus sibiricus (Singer) Singer           masliak sibírsky                     64,00 
        Tuber aestivum Vittad.                      hľuzovka letná                       92,00 
        Volvariella caesiocincta P. D. Orton        pošvovec menší                       32,00 
        Volvariella surrecta (J. A. Knapp) Singer   pošvovec cudzopasný                  69,00 
        Xerocomus armeniacus (Quél.) Quél.          suchohríb marhuľovožltý              23,00 
        Xerocomus moravicus (Vacek) Herink          suchohríb moravský                   92,00 
        Xerocomus parasiticus (Bull.) Quél.         suchohríb cudzopasný                 69,00 
 
 
Poznámky:
 
1. Druhy európskeho významu sú vyznačené polotučne, ostatné druhy sa považujú za druhy
   národného významu.
 
2. Druhy európskeho významu, ktoré sa na Slovensku prirodzene vyskytujú, sú označené
   symbolom SR.
 
3. Druhy národného významu a druhy európskeho významu, ktoré sa na Slovensku vyskytujú
   prirodzene, sa považujú za pôvodné druhy chránených rastlín. 
 
4. Prioritné druhy sú označené znakom *.
 
5. Druhy na území Slovenska pravdepodobne vyhynuté (zväčša niekoľko rokov nezvestné)
   sú označené skratkou Ex?.                                                 
 
6. Druhy na území Slovenska vyhynuté (niekoľko rokov nezvestné) sú označené skratkou Ex.
 
7. Dreviny sú označené znakom +.
 
8. Druhy, ktorých ochrana sa vzťahuje len na jedince rastúce za hranicami zastavaného
   územia obce, sú označené znakom #1. 
 
9. Spoločenská hodnota drevín označených v tejto prílohe znakom + sa zvyšuje podľa výšky
   dreviny takto:
 
 
   Výška dreviny v cm              €
   ---------------------------------
      50 -   200              100,00
     201 -   300              166,00
     301 -   500              365,00
     501 - 1 000              664,00
   1 001 - 2 000              996,00
       nad 2 000             1660,00
Príloha č. 6 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM CHRÁNENÝCH ŽIVOČÍCHOV A ICH SPOLOČENSKÁ HODNOTA
A
DRUHY EURÓPSKEHO VÝZNAMU
Pozn  Vedecké meno                              Slovenské meno             €/jedinec 
                                                                                     
       Gastropoda - ulitníky                                                         
 SR    Anisus (=Disculifer) vorticulus           kotúľka štíhla               230,00 
       Caseolus calculus                                                             
       Caseolus commixta                                                             
       Caseolus sphaerula                                                            
       Discula leacockiana                                                           
       Discula tabellata                                                             
       Discula testudinalis                                                          
       Discula turricula                                                             
       Discus defloratus                                                             
       Discus guerinianus                                                            
       Elona quimperiana                                                             
       Geomalacus maculosus                                                          
       Geomitra moniziana                                                            
       Gibbula nivosa                                                                
       Helix subplicata                                                              
       Hygromia kovacsi                                                              
       Chilostoma banaticum                                                          
       Lampedusa imitatrix                                                           
       Lampedusa melitensis                                                          
       Leiostyla abbreviata                                                          
       Leiostyla cassida                                                             
       Leiostyla corneocostata                                                       
       Leiostyla gibba                                                               
       Leiostyla lamellosa                                                           
       Paladilhia hungarica                                                          
       Patella feruginea                                                             
 SR    Sadleriana pannonica                      sadlerianka panónska         140,00 
       Theodoxus prevostianus                                                        
 SR    Ex Theodoxus transversalis                teodox pásavý                230,00 
                                                                                     
       Bivalvia (=Lamellibranchiata) - lastúrniky                                     
       Congeria kusceri                                                              
       Lithophaga lithophaga                                                         
       Margaritifera auricularia                                                     
       Pinna nobilis                                                                 
 SR    Unio (=Crassiana) crassus                 korýtko riečne               140,00 
                                                                                     
       Echinodermata (ostnantokožce)                                                 
       Centrostephanus longispinus                                                   
                                                                                     
       Araneae - pavúky                                                              
       Macrothele calpeiana                                                          
                                                                                     
       Crustacea - kôrovce                                                           
       Armadillidium ghardalamensis                                                  
                                                                                     
       Odonata - vážky                                                               
       Aeshna (=Aeschna) viridis                 šidlo                               
 SR    Cordulegaster heros                       pásikavec                    230,00 
       Cordulegaster trinacriae                  pásikavec                           
       Gomphus graslinii                         klinovka                            
 SR    Leucorrhinia albifrons                    vážka obrovská               230,00 
 SR    Leucorrhinia caudalis                     vážka                        230,00 
 SR    Leucorrhinia pectoralis                   vážka                        230,00 
       Lindenia tetraphylla                                                          
       Macromia splendens                                                            
 SR    Ophiogomphus cecilia                      klinovka hadia               230,00 
       Oxygastra curtisii                                                            
 SR    Stylurus (=Gomphus) flavipes              klinovka žltonohá            140,00 
 SR    Sympecma paedisca (braueri)               šidlovka Brauerova           140,00 
                                                                                     
       Mantodea - modlivky                                                           
       Apteromantis aptera                                                           
                                                                                     
       Orthoptera (Caelifera + Ensifera)                                             
       Baetica ustulata                                                              
       Brachytrupes megacephalus                                                     
       Isophya costata                                                               
       Isophya harzi                                                                 
 SR    Isophya stysi                             kobylka Štysova              230,00 
       Myrmecophilus baronii                                                         
 SR    Odontopodisma rubripes                    koník východný                90,00 
 SR    Paracaloptenus caloptenoides              koník Brunnerov              230,00 
 SR    Pholidoptera transsylvanica               kobylka sedmohradská         230,00 
 SR    Saga pedo                                 sága stepná                  690,00 
 SR    Stenobothrus (=Stenobothrodes) eurasius   koník slovanský              230,00 
                                                                                     
       Coleoptera - chrobáky                                                         
 SR    Bombelasmus unicornis                                                  230,00 
       Buprestis splendens                                                           
       Carabus hampei                                                                
 SR    Carabus hungaricus                        bystruška južná              230,00 
       Carabus olympiae                                                              
 SR    Carabus variolosus                        bystruška potočná             90,00 
 SR    Carabus zawadszkii                        bystruška Zawadského         140,00 
 SR    Cerambyx cerdo                            fuzáč veľký                  230,00 
 SR    Cucujus cinnaberinus                      plocháč červený               90,00 
       Dorcadion fulvum cervae                                                       
       Duvalius gebhardti                                                            
 SR    Duvalius hugaricus                        behúnik maďarský             230,00 
 SR    Ex Dytiscus latissimus                    potápnik široký              230,00 
 SR    Graphoderus bilineatus                    potápnik                      90,00 
       Leptodirus hochenwarti                                                        
 SR    Osmoderma eremita                         pižmovec hnedý               230,00 
 SR    Phryganophilus ruficollis                                              230,00 
       Pilemia tigrina                                                               
 SR    Probaticus subrugosus                                                  230,00 
       Propomacrus cypriacus                                                         
 SR    Pseudogaurotina excellens                 fuzáč karpatský              230,00 
       Pseudoseriscius cameroni                                                      
       Pytho kolwensis                                                               
 SR    Rosalia alpina                            fuzáč alpský                 230,00 
                                                                                     
       Lepidoptera - motýle                                                          
       Apatura metis                             dúhovec balkánsky                   
       Arytrura musculus                                                             
       Catopta thrips                                                                
 SR    Coenonympha hero                          očkáň hnedý                  230,00 
 SR    Ex Coenonympha oedippus                   očkáň rašelinový             230,00 
 SR    Coliasmyrmidone                           žltáčik zanoväťový           180,00 
       Cucullia mixta                                                                
 SR    Dioszeghyana schmidtii                    mora Schmidtova              140,00 
       Erannis ankeraria                                                             
       Erebia calcaria                           očkáň východoalpský                 
       Erebia christi                            očkáň                               
       Erebia sudetica                           očkáň vysokohorský                  
 SR    Eriogaster catax                          priadkovec trnkový            90,00 
 SR    Euphydryas (=Hypodryas) maturna           hnedáčik osikový             230,00 
       Fabriciana elisa                          perlovec korzický                   
       Glyphipterix loricatella                                                      
       Gortyna borelii lunata                                                        
       Hyles hippophaes                                                              
 SR    Ex Chondrosoma fiduciarium                piadivka                     180,00 
                                                 piadivkovicovitá                    
 SR    Leptidea morsei                           mlynárik východný            140,00 
       Lignyoptera fumidaria                                                         
 SR    Lopinga achine                            očkáň mätonohový              90,00 
 SR    Lycaena dispar                            ohniváčik veľký               90,00 
 SR    Ex Lycaena helle                          ohniváčik hadovníkový        180,00 
 SR    Maculinea arion                           modráčik čiernoškvrnný        90,00 
 SR    Maculinea nausithous                      modráčik bahniskový          230,00 
 SR    Maculinea teleius                         modráčik krvavcový           230,00 
       Melanargia arge                           očkáň juhotaliansky                 
 SR    Ex Nymphalis vaualbum                     babôčka hájová               180,00 
       Papilio alexanor                          vidlochvost horský                  
       Papilio hospiton                          vidlochvost korzický                
 SR    Parnassius apollo                         jasoň červenooký             460,00 
 SR    Parnassius mnemosyne                      jasoň chochlačkový            90,00 
       Phyllometra culminaria                                                        
       Plebicula golgus                          modráčik nevadský                   
       Polymixis rufocincta isolata                                                  
 SR    Polyommatus eroides                       modráčik stepný              140,00 
 SR    Proserpinus proserpina                    lišaj pupalkový               90,00 
       Proterebia afra dalmata                   očkáň                               
       Pseudophilotes bavius                                                         
       Xylomoia strix                                                                
 SR    Zerynthia polyxena                        pestroň vlkovcový             90,00 
                                                                                     
       Echinoidea - ježovky                                                          
       Centrostephanus longispinus                                                   
                                                                                     
       Osteichthyes (=Pisces) - ryby                                                 
       Acipenser naccarii                        jeseter jadranský                   
       Acipenser sturio                          jeseter veľký                       
       Anaecypris hispanica                                                          
       Coregonus oxyrhynchus (anadrómne          sih ostronosý                       
       populácie v určitých úsekoch Severného                                        
       mora)                                                                         
 SR    Gymnocephalus baloni                      hrebenačka vysoká            690,00 
       Phoxinus percnurus                                                            
       Romanichthys valsanicola                                                      
       Valencia hispanica                        valencia španielska                 
       Zingel asper                              kolok rhônsky                       
                                                                                     
       Amphibia - obojživelníky                                                      
       Alytes cisternasii                        kunka Cisternasiova                 
       Alytes muletensis                         kunka baleárska                     
       Alytes obstetricans                       kunka starostlivá                   
 SR    Bombina bombina                           kunka červenobruchá          230,00 
 SR    Bombina variegata                         kunka žltobruchá              90,00 
       Bufo calamita                             ropucha krátkonohá                  
 SR    Bufo viridis                              ropucha zelená                90,00 
       Discoglossus galganoi                     kunka                               
       Discoglossus jeanneae                     kunka                               
       Discoglossus montalentii                  kunka                               
       Discoglossus pictus                       kunka maľovaná                      
       Discoglossus sardus                       kunka pestrá                        
       Euproctus asper                           salamandra horská                   
       Euproctus montanus                        salamandra vrchovská                
       Euproctus platycephalus                   salamandra šťukohlavá               
       Hydromantes (Speleomantes) ambrosii       mločík                              
       Hydromantes (Speleomantes) flavus                                             
       Hydromantes (Speleomantes) genei                                              
       Hydromantes (Speleomantes) imperialis                                         
       Hydromantes (Speleomantes) strinatii      mločík nočný                        
       (=Hydromantes (Speleomantes) italicus)                                        
       Hydromantes (Speleomantes) supramontis                                        
 SR    Hyla arborea                              rosnička zelená              230,00 
       Hyla meridionalis                         rosnička západná                    
       Hyla sarda                                rosnička tyrhenská                  
       Chioglossa lusitanica                     salamandra zlatopása                
       Mertensiella luschani                     salamandra Luschanova               
       Pelobates cultripes                       hrabavka ostronohá                  
 SR    Pelobates fuscus                          hrabavka škvrnitá            460,00 
       Pelobates syriacus                        hrabavka plochohlavá                
       Proteus anguinus                          jaskyniar vodný                     
 SR    Rana arvalis                              skokan ostropyský            230,00 
 SR    Rana dalmatina                            skokan štíhly                230,00 
       Rana graeca                               skokan                              
       Rana iberica                              skokan dlhonohý                     
       Rana italica                              skokan                              
       Rana latastei                             skokan Latasteov                    
 SR    Rana lessonae                             skokan krátkonohý            230,00 
       Salamandra atra                           salamandra čierna                   
       Salamandra aurorae                        salamandra                          
       Salamandra lanzai                         salamandra                          
       Salamandrina terdigitata                  salamandra okuliarnatá              
       Triturus carnifex                         mlok dravý                          
 SR    Triturus cristatus                        mlok hrebenatý               690,00 
       Triturus italicus                         mlok ostrochvostý                   
       Triturus karelinii                        mlok Karelinov                      
       Triturus marmoratus                       mlok                                
 SR    Triturus montandoni                       mlok karpatský               230,00 
       Triturus vulgaris ampelensis              mlok bodkovaný subsp.               
                                                 ampelensis                          
                                                                                     
       Reptilia - plazy                                                              
 SR    Ablepharus kitaibelii                     krátkonôžka štíhla          1840,00 
       Algyroides fitzingeri                     jašterica Fitzingerova              
       Algyroides marchi                         jašterica Marchova                  
       Algyroides moreoticus                     jašterica kýlošupinatá              
       Algyroides nigropunctatus                 jašterica červenoboká               
       Caretta caretta                           kareta obyčajná                     
       Coluber caspius                           užovka                              
       Coluber cypriensis                                                            
       Coluber hippocrepis                       užovka podkovovitá                  
       Coluber jugularis                         užovka žltobruchá                   
       Coluber laurenti                          užovka                              
       Coluber najadum                           užovka štíhla                       
       Coluber nummifer                          užovka                              
       Coluber viridiflavus                      užovka žltozelená                   
 SR    Coronella austriaca                       užovka hladká                460,00 
       Cyrtopodion kotschyi                      gekón hrboľatý                      
       Dalmatolacerta oxycephala                 jašterica ostrohlavá                
       Dinarolacerta mosorensis                  jašterica krasová                   
       Dermochelys coriacea                      kožatka veľká                       
       Eirenis modesta                                                               
       Elaphe quatuorlineata                     užovka štvorpása                    
 SR    Elaphe longissima                         užovka stromová              690,00 
       Elaphe situla                             užovka leopardovitá                 
 SR    Emys orbicularis                          korytnačka močiarna         1840,00 
       Eretmochelys imbricata                    kareta pravá                        
       Eryx jaculus                              piesočník presypový                 
       Gallotia atlantica                        jašterica                           
       Gallotia galloti                          jašterica                           
       Gallotia galloti insulanagae              jašterica                           
       Gallotia (=Lacerta) simonyi               jašterica kanárska                  
       Gallotia stehlini                         jašterica Stehlinova                
       Chalcides bedriagai                       scink Bedriagov                     
       Chalcides occidentalis (simonyi)          scink Simonov                       
       Chalcides ocellatus                       scink oceľový                       
       Chalcides sexlineatus                     scink                               
       Chalcides viridianus                      scink zelenkastý                    
       Chamaeleo chamaeleon                      chameleón obyčajný                  
       Chelonia mydas                            kareta obrovská                     
 SR    Lacerta agilis                            jašterica                    140,00 
                                                 bystrá/jašterica                    
                                                 obyčajná                            
       Lacerta danfordi                          jašterica                           
       Lacerta dugesii                           jašterica Dugesova                  
       Lacerta graeca                            jašterica ostropyská                
       Lacerta horvathi                          jašterica Horvathova                
       Lacerta schreiberi                        jašterica Schreiberova              
       Lacerta trilineata                        jašterica smaragdová                
 SR    Lacerta viridis                           jašterica zelená             690,00 
       Lacerta (=Archaeolacerta) bedriagae       jašterica Bedriagova                
       Lacerta (=Archaeolacerta) monticola       jašterica vrchovská                 
       Lepidochelys kempii                       kareta Kempova                      
       Macrovipera schweizeri                    vretenica                           
       Mauremys caspica                          korytnačka bahenná                  
       Mauremys leprosa                          korytnačka                          
       Natrix natrix cetti                       užovka                              
       Natrix natrix corsa                       užovka                              
       Natrix natrix cypriaca                    užovka                              
 SR    Natrix tessellata                         užovka fŕkaná                550,00 
       Ophiomorus punctatissimus                 scink hadovitý                      
       Ophisaurus apodus                         slepúch beznohý/scink               
                                                 beznohý                             
       Ophisops elegans                          jašterica hadoboká                  
       Phyllodactylus europaeus                  gekón listoprstý                    
       Podarcis erhardii                         jašterica Erhardova                 
       Podarcis filfolensis                      jašterica sieťovaná                 
       Podarcis hispanica atrata                 jašterica                           
       Podarcis lilfordi                         jašterica Lilfordova                
       Podarcis melisellensis                    jašterica jadranská                 
       Podarcis milensis                         jašterica kykládska                 
 SR    Podarcis (=Lacerta) muralis               jašterica múrová             370,00 
       Podarcis peloponnesiaca                   jašterica lesklá                    
       Podarcis pityusensis                      jašterica drobnohlavá               
       Podarcis sicula                           jašterica ruinová                   
       Podarcis taurica                          jašterica trávna                    
       Podarcis tiliguerta                       jašterica tyrhenská                 
       Podarcis wagleriana                       jašterica Waglerova                 
       Stellio (=Agama) stellio                  agama hardun                        
       Tarentola angustimentalis                 gekón úzkopyský                     
       Tarentola boettgeri                       gekón Boettgerov                    
       Tarentola delalandii                      gekón Delalandov                    
       Tarentola gomerensis                      gekón gomérsky                      
       Telescopus falax                          užovka nočná                        
       Testudo graeca                            korytnačka žltohnedá                
       Testudo hermanni                          korytnačka zelenkastá               
       Testudo marginata                         korytnačka žltočierna               
       Vipera ammodytes                          vretenica rožkatá                   
       Vipera seoanni (okrem španielskych        vretenica                           
       populácií)                                                                    
       Vipera ursinii                            vretenica malá                      
       Vipera xanthina                           vretenica                           
 SR    Zootoca (=Lacerta) vivipara pannonica     jašterica živorodá           230,00 
                                                                                     
       Mammalia - cicavce                                                            
       Alopex lagopus                            líška polárna                       
 SR    Barbastella barbastellus                  netopier čierny/uchaňa       460,00 
                                                 čierna                              
 SR    Bison bonasus                             zubor hrivnatý/ zubor       4610,00 
                                                 lesný                               
       Canis lupus (s výnimkou španielskych      vlk dravý/vlk obyčajný              
       populácií na sever od Duera; gréckych                                         
       populácií na sever od 39. rovnobežky;                                         
       bulharských, estónskych, lotyšských,                                          
       litovských, poľských, slovenských                                             
       populácií a fínskych populácií v                                              
       oblastiach s chovom sobov definovaných v                                      
       § 2 fínskeho zákona č. 848/1990 zo 14.                                        
       septembra 1990 o chove sobov)                                                 
 SR    Castor fiber (s výnimkou estónskych,      bobor vodný/bobor           1380,00 
       lotyšských, litovských, poľských,         eurázijský                          
       fínskych a švédskych populácií)                                               
       Capra aegagrus (prirodzené populácie)     koza bezoárová                      
       Capra pyrenaica pyrenaica                 kozorožec pyrenejský                
       Cervus elaphus corsicanus                 jeleň lesný korzický                
       Cetacea (všetky druhy)                    veľrybotvaré cicavce                
 SR    Cricetus cricetus (s výnimkou maďarských  škrečok poľný                 50,00 
       populácií)                                                                    
       Crocidura canariensis                     bielozúbka kanárska                 
       Crocidura sicula                          bielozúbka sicílska                 
       Dinaromys bogdanovi                       hraboš jadranský                    
 SR    Dryomys nitedula                          plch lesný                   230,00 
 SR    Eptesicus nilssonii                       netopier                     460,00 
                                                 severský/večernica                  
                                                 severská                            
 SR    Eptesicus serotinus                       netopier                     230,00 
                                                 pozdný/večernica pozdná             
       Atelerix (=Erinaceus) algirus             jež túlavý                          
 SR    Felis silvestris                          mačka divá/lesná            1840,00 
       Galemys pyrenaicus (=Desmana pyrenaica)   vychuchol pyrenejský                
       Gliridae (=Myoxidae)(všetky druhy okrem   plchovité                           
       Glis (=Myoxus) glis a Eliomys quercinus)                                      
 SR    Hypsugo (=Pipistrellus) savii             večernica Saviho             920,00 
       Hystrix cristata                          dikobraz hrebenatý                  
 SR    Lutra lutra                               vydra riečna                1840,00 
 SR    Lynx lynx (s výnimkou estónskych          rys ostrovid                3690,00 
       populácií)                                                                    
       Lynx pardinus                             rys leopardovitý                    
 SR    Marmota marmota latirostris               svišť vrchovský             4610,00 
                                                 tatranský                           
       Mesocricetus newtoni                      škrečok balkánsky                   
       Microchiroptera (všetky druhy)            netopiere                           
       Microtus cabrerae                         hraboš pyrenejský                   
       Microtus oeconomus arenicola              hraboš severský                     
                                                 nizozemský                          
 SR    Microtus oeconomus mehelyi                hraboš severský panónsky    1380,00 
 SR    Microtus tatricus                         hraboš tatranský             230,00 
 SR    Miniopterus schreibersii                  netopier                     920,00 
                                                 sťahovavý/lietavec                  
                                                 sťahovavý                           
       Monachus monachus                         tuleň mníší                         
 SR    Muscardinus avellanarius                  plch lieskový/ pĺšik         140,00 
                                                 lieskový                            
 SR    Mustela eversmanii                        tchor stepný                 230,00 
 SR    Ex Mustela (=Lutreola) lutreola           norok európsky              4610,00 
 SR    Myotis alcathoe                           netopier nymfin              460,00 
 SR    Myotis bechsteini                         netopier veľkouchý           230,00 
 SR    Myotis blythi                             netopier                     230,00 
                                                 východný/netopier                   
                                                 ostrouchý                           
 SR    Myotis brandti                            netopier Brandtov            230,00 
 SR    Myotis dasycneme                          netopier pobrežný            230,00 
 SR    Myotis daubentoni                         netopier vodný                90,00 
 SR    Myotis emarginatus                        netopier brvitý              460,00 
 SR    Myotis myotis                             netopier obyčajný            460,00 
 SR    Myotis mystacinus                         netopier fúzatý              230,00 
 SR    Myotis nattereri                          netopier riasnatý            230,00 
 SR    Nyctalus lasiopterus                      netopier veľký/raniak        230,00 
                                                 veľký                               
 SR    Nyctalus leisleri                         netopier stromový/raniak     230,00 
                                                 malý                                
 SR    Nyctalus noctula                          netopier hrdzavý/raniak      230,00 
                                                 hrdzavý                             
       Ovis ammon musimon (Ovis gmelini          muflón lesný                        
       musimon) (prirodzené populácie - Korzika                                      
       a Sardínia)                                                                   
       Ovis orientalis ophion (Ovis gmelini      ovca kruhorohá                      
       ophion)                                                                       
       Phoca hispida saimensis                   tuleň krúžkovaný                    
 SR    Pipistrellus kuhlii                       netopier južný/večernica     460,00 
                                                 južná                               
 SR    Pipistrellus nathusii                     netopier                     230,00 
                                                 parkový/večernica                   
                                                 parková                             
 SR    Pipistrellus pipistrellus                 netopier                     460,00 
                                                 hvízdavý/večernica malá             
 SR    Pipistrellus pygmaeus/mediteraneus        netopier                     460,00 
                                                 pískavý/večernica                   
                                                 pískavá                             
 SR    Plecotus auritus                          ucháč svetlý                 460,00 
 SR    Plecotus austriacus                       ucháč sivý                   460,00 
       Pteromys volans (=Sciuropteris russicus)  poletuška slovanská                 
 SR    Rhinolophus euryale                       podkovár južný               920,00 
 SR    Rhinolophus ferrumequinum                 podkovár                     920,00 
                                                 štíhlokrídly/podkovár               
                                                 veľký                               
 SR    Rhinolophus hipposideros                  podkovár krpatý/podkovár     460,00 
                                                 malý                                
       Rousettus aegyptiacus                     kaloň egyptský                      
       Rupicapra pyrenaica ornata (Rupicapra     kamzík abruzský                     
       rupicapra ornata)                                                             
       Rupicapra rupicapra balcanica             kamzík vrchovský                    
                                                 balkánsky                           
 SR    Rupicapra rupicapra tatrica               kamzík vrchovský            6910,00 
                                                 tatranský                           
       Sciurus anomalus                          veverica krátkouchá                 
 SR    Sicista betulina                          myšovka horská               920,00 
 SR    Sicista subtilis                          myšovka stepná               920,00 
 SR    Spermophillus (=Citellus) citellus        syseľ pasienkový/syseľ       690,00 
                                                 obyčajný                            
       Spermophillus (=Citellus) suslicus        syseľ perlavý                       
 SR    Ursus arctos                              medveď hnedý                3690,00 
 SR    Vespertilio murinus                       netopier                     230,00 
                                                 pestrý/večernica pestrá             
       Vormela peregusna                         tchor škvrnitý                      
 
 
Poznámky:
 
1. Druhy európskeho významu, ktoré sa na Slovensku prirodzene vyskytujú, sú
   označené symbolom SR; tieto druhy sa považujú za pôvodné druhy chránených
   živočíchov. 
 
2. Druhy na území Slovenska vyhynuté (niekoľko rokov nezvestné) sú označené skratkou Ex.
B.
DRUHY NÁRODNÉHO VÝZNAMU
Vedecké meno                                     Slovenské meno             €/jedinec 
                                                                                      
 Gastropoda - ulitníky                                                                
 Alopia bielzii clathrata                         alopia zádielská             230,00 
 Anisusseptemgyratus                              kotúľka                      230,00 
 Belgrandiella (rod)                              belgrandiela                 230,00 
 Clausilia (=Andraea) dubia carpatica             ciha karpatská               140,00 
 Clausilia (=Andraea) dubia ingenua               ciha rebravá                 140,00 
 Cochlodina (=Cochlodina) fimbriata remota        ciha pyskatá                 230,00 
 Esperiana (=Fagotia) esperi                      fagotka škvrnitá             230,00 
 Esperiana (=Microcolpia) daudebartii             fagotka štíhla               230,00 
 acicularis/Fagotia acicularis                                                        
 Faustina rossmaessleri                                                        140,00 
 Gyraulus (=Lamorbis) riparius                    kotúľka pobrežná             230,00 
 Hauffenia (rod)                                  haufenia                     230,00 
 Helix lutescens                                  slimák žltkastý               90,00 
 Vallonia declivis                                valónia hodvábna             230,00 
 Valvata (=Tropidina) macrostoma                  valvata pupkatá              140,00 
 Vertigo (=Vertilla) angustior                    pimprlík mokraďný             90,00 
 Vertigo geyeri                                   pimprlík močiarny            230,00 
 Vertigo moulinsiana                              pimprlík bruškatý            140,00 
                                                                                      
 Bivalvia (=Lamellibranchiata) - lastúrniky                                           
 Pseudanodonta complanata complanata              škľabka ploská               230,00 
                                                                                      
 Annelida - obrúčkovce                                                                
 Allobophora dubiosa                              dážďovka bahenná             140,00 
 Allobophora hrabei                               dážďovka Hraběho             230,00 
 Batracobdella paludosa                           klepsina barinná             230,00 
 Hirudo medicinalis                               pijavica lekárska            140,00 
                                                                                      
 Palpigrady - šťúrovky                                                                
 Eukoenenia (=Eukoenia) spelaea                                                920,00 
                                                                                      
 Araneae - pavúky                                                                     
 Anyphaena furva                                  spriadavka                   230,00 
 Araneus nordmanni                                križiak                      230,00 
 Arctosa perita                                   strehúň                      230,00 
 Arctosa stigmosa                                 strehúň                      230,00 
 Argiope lobata                                   križiak                      230,00 
 Argyroneta aquatica                              vodnár striebristý           230,00 
 Atypus muralis                                   komôrkár pontický            230,00 
 Dolomedes plantarius                             lovčík                       230,00 
 Gnaphosa microps                                 skaliarka                    230,00 
 Gnaphosa nigerrima                               skaliarka                    230,00 
 Haplodrassus moderatus                           skaliarka                    230,00 
 Cheiracanthium montanum                                                       230,00 
 Larinioides silvicultrix                         križiak                      230,00 
 Lycosa vultuosa                                                               230,00 
 Pardosa proxima                                  sliedič                      230,00 
 Synema plorator                                  kvetárik                     230,00 
 Zelotes puritanus                                skaliarka                    230,00 
                                                                                      
 Pseudoscorpionidea - šťúriky                                                         
 Atemnus politus                                                               230,00 
 Chtonius austriacus                                                           230,00 
 Neobisium beieri                                                              460,00 
 Neobisium polonicum                                                           460,00 
 Neobisium slovacum                                                            920,00 
                                                                                      
 Opilionida - kosce                                                                   
 Egaenus convexus                                                              230,00 
 Gyas titanus                                                                  230,00 
 Ischyropsalis manicata                                                        230,00 
 Opilio dinaricus                                                              230,00 
 Platybunus pallidus                                                           140,00 
                                                                                      
 Cyphophtalmi                                                                         
 Siro carpaticus                                                               230,00 
                                                                                      
 Acarina - roztoče                                                                    
 Argas vespertilionis                                                          140,00 
                                                                                      
 Ixodidae                                                                             
 Ixodes vespertilionis                                                         230,00 
                                                                                      
 Crustacea - kôrovce                                                                  
 Astacus astacus                                  rak riečny                    90,00 
 Astacus leptodactylus                            rak bahenný                   90,00 
 Austropotamobius (=Astacus) torrentium           rak riavový                  460,00 
 Branchinecta paludosa                            žiabronôžka arktická         230,00 
 Chirocephalus slovacicus                         žiabronôžka slovenská        230,00 
 Lepidurus apus                                   štítovec jarný                90,00 
 Niphargus tatrensis                                                           230,00 
 Synurella intermedia                                                          230,00 
 Triops cancriformis                              štítovec letný                90,00 
                                                                                      
 Diplopoda - mnohonôžky                                                               
 Allorhiscosoma sphinx                                                          20,00 
 Enantiulus tatranus                                                            20,00 
 Glomeris mnischechi                                                            20,00 
 Chelogona carpathicum                                                          20,00 
 Julus curvicornis                                                              20,00 
 Mastigophorophyllon cirriferum                                                 20,00 
 Melogona transsilvanica                                                        20,00 
 Xestoiulus (Microiulus) carpathicus                                            20,00 
 Polydesmus komareki                                                            20,00 
 Polydesmus montanus                                                            20,00 
 Polydesmus tatranus                                                            20,00 
 Polyzonium eburneum                                                            20,00 
 Polyzonium transsilvanicum                                                     20,00 
                                                                                      
 Chilopoda - stonôžky                                                                 
 Dicellophilus carniolensis                                                           
 Dignathodon microcephalus                                                      20,00 
 Scutigera coleoptrata                                                          20,00 
                                                                                20,00 
 Ephemeroptera                                                                        
 Ametropus fragilis                               podenka                       20,00 
 Ecdyonurus insignis                              podenka                       20,00 
 Ephemera glaucops                                podenka                       20,00 
 Ephemerella mesoleuca                            podenka                       20,00 
 Ephoron (=Polymitarcis) virgo                    podenka nížinná               20,00 
 Heptagenia coerulans                             podenka                       20,00 
 Choroterpes pictetii                             podenka                       20,00 
 Isonychia ignota                                 podenka                       20,00 
 Palingenia longicaudata                          podenka                       20,00 
                                                                                      
 Raptobaetopus tenellus (balticus)                podenka                       20,00 
 Rhithrogena germanica                            podenka                       20,00 
                                                                                      
 Odonata - vážky                                                                      
 Aeschna coerulea                                 šidlo belasé                 230,00 
 Aeschna isosceles                                šidlo                        140,00 
 Aeschna subarctica elisabethae                   šidlo                        230,00 
 Anax imperator                                   šidlo obrovské                90,00 
 Anax parthenope                                  šidlo tmavé                   50,00 
 Brachytron pratense                              šidlo lúčne                  140,00 
 Coenagrion hastulatum                            šidielko                     230,00 
 Coenagrion scitulum                              šidielko                     140,00 
 Cordulegaster (rod)                              pásikavec                    230,00 
 Epitheca bimaculata                              vážka                         90,00 
 Ladona (=Libellula) fulva                        vážka hnedá                  230,00 
 Onychogomphus forcipatus                         klinovka čiernonohá          140,00 
 Orthetrum coerulescens                           vážka modrá                  140,00 
 Somatochlora (rod)                               ligotavka                    230,00 
 Sympecma fusca                                   šidlovka hnedá               180,00 
 Sympetrum pedemontanum                           vážka pásavá                  90,00 
                                                                                      
 Plecoptera - pošvatky                                                                
 Agnetina elegantula                              pošvatka                      90,00 
 Brachyptera braueri                              pošvatka                     230,00 
 Brachyptera monilicornis                         pošvatka                     140,00 
 Capnopsis schilleri                              pošvatka                     230,00 
 Isogenus nubecula                                pošvatka                     230,00 
 Isoperla obscura                                 pošvatka tmavá               230,00 
 Isoptena serricornis                             pošvatka                     230,00 
 Marathamea vitripennis                           pošvatka                     140,00 
 Rhabdiopteryx navicula                           pošvatka                     140,00 
 Taeniopterix schoenemundi                        pošvatka dvojbodková         140,00 
 Xantoperla apicalis                              pošvatka                     140,00 
                                                                                      
 Dermaptera - ucholaky                                                                
 Anechura bipunctata                              ucholak dvojbodkový           90,00 
 Labidura riparia                                 ucholak veľký                 90,00 
                                                                                      
 Mantodea - modlivky                                                                  
 Mantis religiosa                                 modlivka zelená              140,00 
                                                                                      
 Ensifera - kobylky                                                                   
 Ephippiger ephippiger                            sedlovka bronzová            230,00 
 Poecilimon fussi                                 kobylka Fussiho              230,00 
 Ruspidia nitidula (=Homorocoryphus nitidulus)    kobylka šúrová               460,00 
                                                                                      
 Caelifera - koníky                                                                   
 Acrida hungarica (ungarica)                      koník stepný                 460,00 
 Calliptamus barbarus                             koník barbarský               90,00 
 Mecostethus grossus                              koník žltopásy                90,00 
 Oedalus decorus                                  koník čiernopásy             230,00 
                                                                                      
 Heteroptera - bzdochy                                                                
 Acyrosoma leucogrammes                           bzdocha                       20,00 
 Bagrada stolata                                  bzdocha                       20,00 
 Crypsinus angustatus                             bzdocha                       20,00 
 Dybowskyia reticulata                            bzdocha                       20,00 
 Henestaris halophilus                            bzdocha                       20,00 
 Hyoidea notaticeps                               bzdocha                       20,00 
 Spathocera obscura                               bzdocha                       20,00 
                                                                                      
 Auchenorrhyncha - cikády                                                             
 Cicada (=Tettiga) orni                           cikáda jaseňová              230,00 
 Dictyophara pannonica                            ostročielka stepná           140,00 
 Dorycephalus baeri                               cikádka                      140,00 
 Pagiphora annulata                                                            230,00 
 Tibicen plebejus                                 cikáda                       230,00 
 Tibicina haematodes                              cikáda viničná               230,00 
                                                                                      
 Planipennia (=Neuroptera) - sieťokrídlovce                                           
 Creoleon plumbeus                                                             140,00 
 Dendroleon pantherinus                           mravcolev stromový           230,00 
 Distoleon tetrarammicus                          mravcolev                    140,00 
 Libelloides coccajus                             askalafus                    230,00 
 Libelloides macaronius                           askalafus škvrnitokrídly     230,00 
 Mantispa styriaca                                pamodlivka dlhokrká          140,00 
 Megistopus flavicornis                                                        140,00 
 Myrmecaelurus trigrammus                                                      140,00 
 Myrmeleon formicarius                                                         140,00 
 Myrmeleon inconspicuus                                                        140,00 
                                                                                      
 Coleoptera - chrobáky                                                                
 Acimerus schäfferi                               fuzáč Schäfferi              140,00 
 Agnathus decoratus                                                            230,00 
 Allonyx qaudrimaculatus                          pestroš                      140,00 
 Alosimus syriacus                                                             140,00 
 Ampedus quadrisignatus                           kováčik štvorškvrnný         230,00 
 Ampedus ruficeps                                 kováčik                      230,00 
 Anthaxia candens                                 krasoň čerešňový             140,00 
 Anthaxia hungarica                               krasoň južný                 140,00 
 Apalus (rod)                                                                  140,00 
 Aporthopleura (=Orthopleura) sanguinicolis       pestroš                      140,00 
 Bius thoracicus                                  potemník                     230,00 
 Boros schneideri                                                              230,00 
 Brachygonus (=Ampedus) megerlei                  kováčik                      230,00 
 Brachyta (=Evodinus) interrogationis             fuzáč                        140,00 
 Calosoma auropunctatum                           húseničiar zlatistý          140,00 
 Calosoma sycophanta                              húseničiar pižmový           140,00 
 Capnodis tenebrionis                             krasoň                       230,00 
 Carabus arcensis                                 bystruška                     90,00 
 Carabus auronitens                               bystruška zlatá               90,00 
 Carabus cancellatus                              bystruška medená              90,00 
 Carabus clathratus                               bystruška                    230,00 
 Carabus fabricii                                 bystruška                     90,00 
 Carabus irregularis                              bystruška                     90,00 
 Carabus menetriesi                               bystruška menétriesova       230,00 
 Carabus montivagus                               bystruška                    140,00 
 Carabus nitens                                   bystruška                    140,00 
 Carabus obsoletus                                bystruška lesklá              90,00 
 Carabus problematicus                            bystruška                     90,00 
 Carabus scabriusculus                            bystruška                     90,00 
 Cerambyx miles                                   fuzáč                        140,00 
 Cerocoma (rod)                                                                140,00 
 Cetonischema (=Potosia) aeruginosa               zlatoň ligotavý              140,00 
 Cornumutila quadrivittata                        fuzáč                        140,00 
 Deltomerus tatricus                              utekáčik                     140,00 
 Dicerca aenea                                    krasoň lesklý                230,00 
 Dicerca alni                                     krasoň jelšový               230,00 
 Dicerca furcata                                  krasoň                       230,00 
 Dicerca moesta                                   krasoň                       140,00 
 Dircaea australis                                                             140,00 
 Ditylus laevis                                                                140,00 
 Elater (= Ludius) ferrugineus                    kováčik hrdzavý              140,00 
 Emus hirtus                                      drobčík chlpatý               90,00 
 Epicauta erythrocephala                                                       140,00 
 Epicauta rufidorsum                                                           140,00 
 Ergates faber                                    fuzáč zavalitý               230,00 
 Eurythyrea quercus                               krasoň dubový                140,00 
 Eurythyrea austriaca                             krasoň jedľový               140,00 
 Euzonitis (rod)                                                               140,00 
 Evodinus borealis                                fuzáč                        230,00 
 Hydrophilus (= Hydrous) aterrimus                vodomil                      230,00 
 Hydrophilus (= Hydrous) piceus                   vodomil čierny               140,00 
 Lacon (rod - okrem L. punctatus)                 kováčik                      140,00 
 Laena reitteri                                   potemník                     230,00 
 Laena viennensis                                 potemník                     140,00 
 Leptura (= Strangalia) thoracica                 fuzáč červenokrký            230,00 
 Lethrus apterus                                  viničiar čierny              140,00 
 Limoniscus violaceus                             kováčik fialový              230,00 
 Lucanus cervus                                   roháč obyčajný               230,00 
 Megopis scabricornis                             fuzáč                        140,00 
 Melandrya barbata                                                              90,00 
 Meloe autumnalis                                 májka                         90,00 
 Meloe brevicollis                                májka                        140,00 
 Meloe cicatricosus                               májka                        230,00 
 Meloe decorus                                    májka                        140,00 
 Meloe hungarus                                   májka                        230,00 
 Meloe proscarabeus                               májka obyčajná               280,00 
 Meloe rufiventris                                májka                        280,00 
 Meloe rugosus                                    májka                         90,00 
 Meloe scabriusculus                              májka                        140,00 
 Meloe tuccicus                                   májka                        230,00 
 Meloe uralensis                                  májka                        140,00 
 Meloe variegatus                                 májka dúhová                 230,00 
 Meloe violaceus                                  májka fialová                 90,00 
 Menephilus cylindricus                           potemník                     230,00 
 Morimus funereus                                                               90,00 
 Mylabris (rod)                                                                140,00 
 Necydalis major                                  fuzáč                        140,00 
 Necydalis ulmi                                   fuzáč                        230,00 
 Nemosoma caucasicum                              ploskáň                      230,00 
 Oenas crassicornis                                                            140,00 
 Oryctes nasicornis                               nosorožtek obyčajný          230,00 
 Pachyta lamed                                    fuzáč žltočierny              90,00 
 Phytoecia argus                                  fuzáč                        140,00 
 Phytoecia hirsutula                              fuzáč                        140,00 
 Phytoecia scutellata                             fuzáč                        140,00 
 Poecilonota (= Ovalisia, Lampra) dives           krasoň                       140,00 
 Poecilonota (= Ovalisia, Lampra) mirifica        krasoň                       140,00 
 Poecilonota (= Ovalisia, Lampra) rutilans        krasoň lipový                 90,00 
 Purpuricenus kaehleri                            fuzáč                        140,00 
 Pytho abieticola                                                              230,00 
 Pytho depressus                                                               140,00 
 Rhopalopus ungaricus                                                          140,00 
 Rhysodes germari                                                              230,00 
 Selatostomus rugosus                             kováčik                      230,00 
 Semanotus russicus                               fuzáč borievkový             230,00 
 Sitaris muralis                                                               230,00 
 Sisyphus schaefferi                              lajniak skarabeusovitý        90,00 
 Sphaenoptera antiqua                             krasoň                       230,00 
 Tragosoma depsarium                              fuzáč                        230,00 
 Trichoferus pallidus                             fuzáč                        140,00 
 Zonitis nana                                                                  140,00 
                                                                                      
 Hymenoptera - blanokrídlovce                                                         
 Anthidium montanum                               vlnárka horská                90,00 
 Anthocopa mocsaryi                               čalúnnica mocsáriho           90,00 
 Batozonellus lacerticida                         hrabavka jaštericovitá       230,00 
 Bombus (všetky druhy)                            čmeľ                          90,00 
 Cystomutilla ruficeps                            pamravec                      90,00 
 Euchroeus dallatoreana                           blyskavka                     90,00 
 Larra anathema                                   kutavka                      230,00 
 Liometopum microcephalum                         mravec                        90,00 
 Rhadinoceraea reitteri                           piliarka                     230,00 
 Scolia flavifrons                                žihadlovka obrovská          230,00 
 Xylocopa (všetky druhy)                          drevár                        90,00 
                                                                                      
 Trichoptera - potočníky                                                              
 Acrophylax vernalis                              potočník alpínsky            140,00 
 Agrypnia obsoleta                                potočník                     140,00 
 Agrypnia varia                                   potočník                     140,00 
 Allogamus starmachi                                                            90,00 
 Apatania carpathica                                                            90,00 
 Beraeamyia hrabei                                                              90,00 
 Ceraclea riparia                                                              140,00 
 Cyrnus crenaticornis                                                           90,00 
 Cyrnus flavidus                                                                90,00 
 Grammotaulis nitidus                             potočník                     140,00 
 Holocentropus dubius                                                          140,00 
 Holocentropus picicornis                                                      140,00 
 Holocentropus stagnalis                                                       140,00 
 Chaetopteryx subradiata                                                        90,00 
 Chimarra marginata                               potočník                     230,00 
 Limnophilus algosus                              potočník                      90,00 
 Oecetis notata                                   potočník                     140,00 
 Oecetis tripunctata                              potočník                     230,00 
 Polycentropus excisus                                                         140,00 
 Polycentropus schmidi                                                         140,00 
 Setodes viridis                                  potočník                     230,00 
                                                                                      
 Lepidoptera - motýle                                                                 
 Arctia festiva                                   spriadač mliečnikový         140,00 
 Arichanna melanaria                              kôrovka barinná              140,00 
 Boloria aquilonaris                              perlovec severský            230,00 
 Brenthis hecate                                  perlovec dvojradový          230,00 
 Carcharodus flocciferus                          súmračník jablčníkový         90,00 
 Colias chrysotheme                               žltáčik kozincový            180,00 
 Colias palaeno                                   žltáčik čučoriedkový         230,00 
 Erebia pharte                                    očkáň tatranský              230,00 
 Euphydryas aurinia                               hnedáčik chrastavcový        230,00 
 Euplagia (=Callimorpha) quadripunctata           spriadač kostihojový         230,00 
 Eutelia adulatrix                                mora škumpová                140,00 
 Hipparchia alcyone                               očkáň bielopásy              140,00 
 Hipparchia semele                                očkáň metlicový              140,00 
 Hipparchia statilinus                            očkáň piesočný               140,00 
 Hyponephele lupina                               očkáň hájový                 230,00 
 Chazara briseis                                  očkáň skalný                 140,00 
 Lycaena thersamon                                ohniváčik prútnatcový        140,00 
 Maculinea alcon                                  modráčik horcový             140,00 
 Neptis sappho                                    bielopásovec hrachorový      180,00 
 Pericallia matronula                             spriadač čremchový           230,00 
 Polyommatus admetus                              modráčik hnedý               230,00 
 Polyommatus amandus                              modráčik ušľachtilý           90,00 
 Polyommatus damon                                modráčik vičencový           230,00 
 Synprapha microgamma                             mora rašelinisková           140,00 
 Vacciniina optilete                              modráčik striebroškvrnný     230,00 
 Zygaena cynarae                                  vretienka smldníková          90,00 
 Zygaena laeta                                    vretienka neskorá            140,00 
                                                                                      
 Diptera - dvojkrídlovce                                                              
 Atherix ibis                                                                  140,00 
                                                                                      
 Petromyzontes - mihule                                                               
 Eudontomyzon danfordi                            mihuľa potiská               690,00 
 Eudontomyzon mariae (vladykovi)                  mihuľa ukrajinská            690,00 
                                                  (Vladykovova)                       
 Lampetra planeri                                 mihuľa potočná               920,00 
                                                                                      
 Osteichthyes (=Pisces) - ryby                                                        
 Acipenser gueldenstaedtii                        jeseter ruský               1380,00 
 Carassius carassius                              karas zlatistý               460,00 
 Cyprinus carpio                                  kapor sazan divá forma      1840,00 
 Gobio kesslerii                                  hrúz Kesslerov               920,00 
 Gobio uranoscopus                                hrúz fúzatý                  920,00 
 Gymnocephalus schraetser                         hrebenačka pásavá            690,00 
 Ex Huso huso                                     vyza veľká                  1490,00 
 Leucaspius delineatus                            ovsienka striebristá         370,00 
 Misgurnus fossilis                               čík európsky                 920,00 
 Sabanejewia balcanica                            pĺž vrchovský                920,00 
 Umbra krameri                                    blatniak tmavý               920,00 
 Zingel streber                                   kolok vretenovitý            920,00 
 Zingel zingel                                    kolok veľký                  920,00 
                                                                                      
 Amphibia - obojživelníky                                                             
 Bufo bufo                                        ropucha bradavičnatá         230,00 
 Rana kl . esculenta                              skokan zelený                230,00 
 Rana ridibunda                                   skokan rapotavý              460,00 
 Rana temporaria                                  skokan hnedý                 140,00 
 Salamandra salamandra                            salamandra škvrnitá          230,00 
 Triturus alpestris                               mlok horský                  230,00 
 Triturus dobrogicus                              mlok dunajský                690,00 
 Triturus vulgaris                                mlok bodkovaný               230,00 
                                                                                      
 Reptilia - plazy                                                                     
 Anguis fragilis                                  slepúch lámavý               230,00 
 Natrix natrix                                    užovka obojková/užovka       140,00 
                                                  obyčajná                            
 Vipera berus                                     vretenica                    370,00 
                                                  severná/vretenica                   
                                                  obyčajná                            
                                                                                      
 Mammalia - cicavce                                                                   
 Alces alces                                      los mokraďový               2300,00 
 Crocidura suaveolens                             bielozúbka krpatá             90,00 
 Crocidura leucodon                               bielozúbka bielobruchá        90,00 
 Eliomys quercinus                                plch záhradný                230,00 
 Erinaceus concolor                               jež bledý/jež                230,00 
                                                  východoeurópsky                     
 Glis (=Myoxus) glis                              plch sivý                    230,00 
 Chionomys (Microtus) nivalis                     hraboš snežný                460,00 
 Mustela erminea                                  hranostaj čiernochvostý      230,00 
 Mustela nivalis                                  lasica myšožravá             230,00 
 Neomys anomalus                                  dulovnica menšia             230,00 
 Neomys fodiens                                   dulovnica väčšia             230,00 
 Sciurus vulgaris                                 veverica stromová             90,00 
 Sorex alpinus                                    piskor vrchovský             230,00 
 Sorex araneus                                    piskor lesný/piskor           90,00 
                                                  obyčajný                            
 Sorex minutus                                    piskor malý                   90,00 
 
Poznámky: 
 
1. Druhy národného významu sa považujú za pôvodné druhy chránených živočíchov.
 
2. Druhy na území Slovenska pravdepodobne vyhynuté (niekoľko rokov nezvestné)
   sú označené skratkou Ex.".
39. Príloha č. 9 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 9 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM VYBRANÝCH DRUHOV ŽIVOČÍCHOV A PODMIENKY ICH OCHRANY
Evertebrata - bezstavovce
Mollusca - mäkkýše
Slimák záhradný (Helix pomatia) - celoročne je zakázané chytať, zbierať alebo usmrcovať jedince pochádzajúce z voľnej prírody na území okresov Prešov, Gelnica a Rožňava. Na ostatnom území Slovenskej republiky je od 1. augusta do 30. novembra bežného kalendárneho roka povolený zber, nákup a predaj jedincov z voľnej prírody s priemerom ulity väčším ako 25 mm.
Vertebrata - stavovce
Pisces - ryby
1. boleň dravý (Aspius aspius)
jalec tmavý (Leuciscus idus)
jeseter malý (Acipenser ruthenus)
pleskáč siný (Abramis ballerus),
pleskáč tuponosý (Abramis sapa)
podustva severná (Chondrostoma nasus)
nosáľ sťahovavý (Vimba vimba)
- v období od 15. marca do 31. mája bežného kalendárneho roka je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince týchto druhov v prírodných tokoch a vo vodných útvaroch s výnimkou ostatných vodných plôch užívaných v osobitnom režime. 26)
2. mrena severná (Barbus barbus)
mrena škvrnitá (Barbus peloponensius)
sumec veľký (Silurus glanis)
zubáč veľkoústy (Stizostedion lucioperca)
zubáč volžský (Sander volgensis),
- v období od 15. marca do 15. júna bežného kalendárneho roka je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince týchto druhov v prírodných tokoch a vo vodných útvaroch s výnimkou ostatných vodných plôch užívaných v osobitnom režime. 26)
3. sih maréna (Coregonus maraena)
- v období od 1. septembra do 31. decembra bežného kalendárneho roka je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince tohto druhu v prírodných tokoch a vo vodných útvaroch s výnimkou ostatných vodných plôch užívaných v osobitnom režime. 26)
4. lipeň tymiánový (Thymallus thymallus)
- v období od 1. januára do 31. mája bežného kalendárneho roka je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince tohto druhu v prírodných tokoch a vo vodných útvaroch s výnimkou ostatných vodných plôch užívaných v osobitnom režime. 26)
5. hlavátka podunajská (Hucho hucho)
- v období od 1. januára do 31. augusta bežného kalendárneho roka je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince tohto druhu na hraničných úsekoch riek Poprad a Dunajec. Na ostatných tokoch je zakázané chytať alebo usmrcovať jedince tohto druhu v období od 1. januára do 31. októbra.
V prípade neúmyselného náhodného ulovenia pri love iných druhov je rybár povinný uloveného jedinca vypustiť späť do vody.
Mammalia - cicavce
1. šakal zlatý (Canis aureus)
- v období od 1. marca do 31. júla bežného kalendárneho roka je zakázané ho chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jeho obydlia, najmä brlohy s mláďatami.
2. vlk dravý/vlk obyčajný (Canis lupus)
- celoročne je zakázané ho chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jeho obydlia, najmä brlohy s mláďatami na území
a) Národného parku Slovenský kras vrátane jeho ochranného pásma a katastrálnych území obcí Háj, Turňa nad Bodvou, Dvorníky, Hrhov, Jablonov nad Turňou, Zádiel a Včeláre,
b) Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a katastrálnych území Čadca, Horelica, Olešná, Staškov, Turzovka, Oščadnica, Raková, Klokočov, Svrčinovec, Čierne, Skalité v okrese Čadca,
c) Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, Pieninského národného parku a jeho ochranného pásma, Tatranského národného parku, katastrálnych území Bobrov, Breza, Zubrohlava, Klin, Krušetnica, Mútne, Námestovo, Oravská Jasenica, Oravská Polhora, Oravské Veselé, Rabča, Slanica, Sihelné a Zákamenné v okrese Námestovo a katastrálnych území Trstená, Oravice, Tichá dolina, Čimhová, Hladovka, Liesek, Suchá Hora a Vitanová v okrese Tvrdošín,
d) Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, Národného parku Poloniny a jeho ochranného pásma, katastrálnych území Becherov, Cigeľka, Frička, Gaboltov, Gerlachov, Hrabské, Hutka, Chmeľová, Kurov, Lenartov, Malcov, Nižná Polianka, Ondavka, Petrová, Regetovka, Snakov, Stebnícka Huta, Stebník, Varadka, Vyšná Polianka, Nižný Tvarožec a Vyšný Tvarožec v okrese Bardejov a katastrálnych území Kečkovce, Roztoky, Vyšný Mirošov v okrese Svidník,
e) pre ktoré ministerstvo pôdohospodárstva neurčí ročnú kvótu lovu vlka dravého. 27)
Na ostatnom území Slovenskej republiky je zakázané ho chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jeho obydlia, najmä brlohy s mláďatami, v období od 16. januára do 31. októbra bežného kalendárneho roka.
3. kuna lesná (Martes martes),
kuna skalná (Martes foina)
tchor tmavý (Mustela putorius)
- v období od 1. marca do 31. augusta bežného kalendárneho roka je zakázané ich chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jej obydlia, najmä brlohy s mláďatami. Na území samostatných a uznaných bažantníc 28) s intenzívnym chovom bažantov a v poľovných lokalitách tetrova hlucháňa a tetrova hoľniaka a v poľovných revíroch s plánovaným chovom jarabice poľnej sa povoľuje ich chytať, zraňovať alebo usmrcovať celoročne.".
Poznámky pod čiarou k odkazom 1, 2 a 3 sa vypúšťajú.
Poznámky pod čiarou k odkazom 26 až 28 znejú:
"26) § 34 ods. 1 a 2 zákona č. 139/2002 Z.z. o rybárstve.
27) § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z.z. o poľovníctve v znení neskorších predpisov.
28) § 7 zákona č. 274/2009 Z.z. v znení zákona č. 180/2013 Z.z.".
40. Príloha č. 15 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 15 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
VZOR
Návrh kompenzačných opatrení
I. Základné údaje o navrhovateľovi
1. Názov (meno).
2. Identifikačné číslo.
3. Sídlo.
4. Meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo a iné kontaktné údaje oprávneného zástupcu navrhovateľa.
5. Meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo a iné kontaktné údaje osoby, od ktorej možno získať relevantné informácie o navrhovanej činnosti a navrhovaných kompenzačných opatreniach.
6. Informácia o tom, či návrh obsahuje informácie, ktorých zverejnenie nie je možné a prečo.
II. Popis plánu a alebo projektu
1. Názov plánu alebo projektu.
2. Stručný popis plánu alebo projektu, ktorý ovplyvňuje lokalitu sústavy chránených území.
3. Opis a lokalizácia všetkých aktivít a častí projektu s možným dosahom na biotopy európskeho významu, druhy európskeho významu, biotopy druhov európskeho významu, vtáky vrátane sťahovavých druhov a ich biotopy a celkovú koherenciu európskej sústavy chránených území (vrátane máp).
III. Posúdenie negatívnych účinkov*
1. Názov a kód ovplyvnených lokalít sústavy chránených území.
2. Predmet ochrany ovplyvnených lokalít sústavy chránených území.
3. Ciele ochrany lokalít a najdôležitejšie prvky, ktoré prispievajú k integrite lokalít.
4. Biotopy európskeho významu a druhy európskeho významu vrátane vtákov a ich biotopov, ktoré sú predmetom ochrany a prioritné biotopy európskeho významu, ktoré budú negatívne ovplyvnené (uvedie sa napríklad ich reprezentatívnosť, prípadne ich stav ochrany podľa § 65 ods. 1 písm. o) zákona, stupeň izolácie a ich úlohy a funkcie v rámci danej lokality).
5. Spoločenská hodnota biotopov a druhov negatívne ovplyvnených plánom/projektom.
6. Význam lokality pre biotopy a druhy podľa bodu 4, ktoré budú ovplyvnené (uvedie sa napríklad úloha lokalít v rámci Slovenskej republiky, biogeografického regiónu a území sústavy chránených území).
7. Opis očakávaných negatívnych účinkov (strata, poškodenie, rušenie, priame a nepriame účinky atď.), opis ich rozsahu (rozloha biotopov a počet druhov alebo oblastí výskytu ovplyvnených projektom), významu a veľkosti (napríklad ovplyvnená oblasť alebo populácia vo vzťahu k celkovej ploche a populácii danej lokality, resp. celej krajiny) a ich lokalizácia (vrátane máp).
8. Možné kumulatívne dosahy a iné dosahy, ku ktorým by mohlo dôjsť v dôsledku kombinovaných opatrení posudzovaného plánu alebo projektu a iných plánov alebo projektov.
9. Zmierňujúce opatrenia v rámci projektu (uvedie sa ako sa budú realizovať a akým spôsobom zamedzia negatívnym dosahom na lokalitu alebo tieto dosahy znížia).
IV. Alternatívne riešenia
1. Identifikácia a opis možných alternatívnych riešení vrátane nulovej možnosti (spôsob identifikácie, postupy, metódy).
2. Vyhodnotenie zvažovaných alternatív a odôvodnenie zvolenej alternatívy (dôvody, na základe ktorých a kto dospel k záveru, že neexistujú alternatívne riešenia).
V. Naliehavé dôvody vyššieho verejného záujmu
Opis dôvodov vyššieho verejného záujmu a objasnenie, prečo sa uvedené dôvody za takéto dôvody považujú.**
VI. Kompenzačné opatrenia
1. Celkové ciele a jednotlivé ciele vo vzťahu k biotopom a druhom a ekologické procesy (funkcie), ktoré je nutné kompenzovať. Dôvody, prečo sú navrhované opatrenia vhodné na kompenzáciu negatívnych účinkov.
2. Rozsah kompenzačných opatrení (plocha, veľkosť populácie) a ich lokalizácia vo vzťahu k lokalite negatívne ovplyvnenej plánom alebo projektom.
3. Identifikácia a lokalizácia oblastí, v ktorých sa majú uplatniť kompenzačné opatrenia (vrátane máp) a identifikácie vlastníckych, užívateľských a nájomných vzťahov na mieste uskutočnenie kompenzačných opatrení.
4. Popis miesta plánovaného uskutočnenia kompenzačných opatrení. Výskyt biotopov a druhov a ich stav ochrany (§ 5 ods. 2 zákona), využitie územia pred umiestnením kompenzačných opatrení atď.
5. Predpokladané výsledky, ako budú navrhované opatrenia kompenzovať negatívne účinky projektu alebo plánu na integritu lokality a ako umožnia zachovať súdržnosť území sústavy chránených území.
6. Časový harmonogram realizácie kompenzačných opatrení (vrátane dlhodobej realizácie) s uvedením informácie o tom, kedy sa očakáva dosiahnutie očakávaných výsledkov.
7. Zoznam požadovaných povolení na realizáciu kompenzačných opatrení podľa osobitných predpisov, ak budú potrebné, subjekty zodpovedné za ich získanie a predbežné súhlasy vlastníkov (správcov, nájomcov) pozemkov na mieste plánovaných kompenzačných opatrení s ich realizáciou.
8. Náklady a spôsob financovanie navrhovaných kompenzačných opatrení.
9. Subjekty zodpovedné za realizáciu kompenzačných opatrení.
10. Plán monitoringu úspešnosti kompenzačných opatrení vrátane návrhu predpokladaných nápravných opatrení s uvedením subjektov zodpovedných za ich realizáciu.
11. Podrobný realizačný projekt kompenzačných opatrení.
* Treba sa sústrediť na očakávaný negatívny vplyv na tie biotopy a druhy, kvôli ktorým bola lokalita navrhnutá na začlenenie do územia sústavy chránených území. Uvedú sa všetky informácie, ktoré by mohli byť relevantné v jednotlivých prípadoch v závislosti od zisteného dosahu na ovplyvnené druhy a biotopy.
** V prípade, že o dôvodoch vyššieho verejného záujmu už bolo rozhodnuté, uvedú sa kto o nich rozhodol.".
41. V prílohe č. 18 časť A vrátane nadpisu znie:
"A
OBSAH PROGRAMU STAROSTLIVOSTI O CHRÁNENÝ AREÁL, PRÍRODNÚ REZERVÁCIU, PRÍRODNÚ PAMIATKU, NÁRODNÚ PRÍRODNÚ REZERVÁCIU, NÁRODNÚ PRÍRODNÚ PAMIATKU, CHRÁNENÚ KRAJINNÚ OBLASŤ, NÁRODNÝ PARK, ÚZEMIE PATRIACE DO EURÓPSKEJ SÚSTAVY CHRÁNENÝCH ÚZEMÍ A ÚZEMIE MEDZINÁRODNÉHO VÝZNAMU
1. Základné údaje
1.1. Číslo podľa štátneho zoznamu, ak je pridelené
1.2. Príslušnosť k európskej sústave chránených území a územiam medzinárodného významu
1.3. Kategória a názov územia
1.4. Platný právny predpis o vyhlásení chráneného územia alebo medzinárodný doklad o zaradení lokality do sústavy území medzinárodného významu
1.5. Celková výmera chráneného územia a jeho ochranného pásma
1.6. Súčasný stav predmetu ochrany *
1.6.1. Prírodné pomery
1.6.2. Stručný opis predmetu ochrany
1.6.3. Hodnotenie stavu predmetu ochrany, stanovenie priorít ochrany
1.6.4. Hodnotenie ďalších osobitných záujmov ochrany prírody a krajiny v území
1.7. Výsledky komplexného zisťovania stavu lesa **
2. Socioekonomické pomery (využívanie územia a jeho okolia) pozitívne a negatívne faktory)
2.1. Historický kontext
2.2. Stručný opis aktuálneho stavu
2.3. Návrh zásad a opatrení využívania územia a jeho okolia z hľadiska cieľov ochrany
3. Ciele starostlivosti a opatrenia na ich dosiahnutie
3.1. Stanovenie dlhodobých cieľov starostlivosti v nadväznosti na ekologicko-funkčné priestory a zóny ***
3.2. Stanovenie operatívnych cieľov v nadväznosti na ekologicko-funkčné priestory a zóny ***
3.3. Rámcové plánovanie a modely hospodárenia pre lesné biotopy ****
3.4. Navrhované opatrenia, stanovenie harmonogramu ich plnenia, určenie subjektu zodpovedného za ich, stanovenie merateľných indikátorov ich plnenia
4. Spôsob vyhodnocovania plnenia programu starostlivosti
5. Použité podklady a zdroje informácií
6. Minimálny rozsah príloh
6.1. Mapa predmetov ochrany
6.2. Mapa identifikácie vlastnícko-užívateľských vzťahov
6.3. Mapa využitia územia
6.4. Mapa ekologicko-funkčných priestorov
6.5. Mapa zón ***
6.6. Mapy navrhovaných opatrení starostlivosti na jednotlivých parcelách alebo jednotkách priestorového rozdelenia (JPRL, LPIS)
6.7. Iná dokumentácia bližšie zobrazujúca stav a potrebné navrhované opatrenia (napríklad situačné náčrty, fotodokumentácia, grafy, tabuľky) v rozsahu podľa konkrétnej situácie, rozsiahlosti územia a zložitosti problematiky
Poznámky:
* Obsahuje aktualizované údaje projektu ochrany chráneného územia a jeho ochranného pásma a aktualizované údaje platnej dokumentácie ochrany prírody
** Kategórie lesa, výsledky mapovania a hodnotenia lesných biotopov
*** Uvádza sa len v prípade členenia územia na zóny
**** Ciele, základné rámce, a zásady hospodárenia v lesoch (uvádza sa len na lesných pozemkoch s lesnými porastmi).".
42. Za prílohu č. 18 sa vkladá príloha č. 19, ktorá vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 19 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
OBSAH PROGRAMU STAROSTLIVOSTI O DRUHY EURÓPSKEHO VÝZNAMU A DRUHY NÁRODNÉHO VÝZNAMU
1. Súčasný stav
1.1. Rozšírenie a stav populácie
1.1.1. Zaradenie druhu v medzinárodnom a národnom sozologickom zozname
1.1.2. Zhodnotenie rozšírenia a stav populácie druhu v medzinárodnom meradle
1.1.3. Zhodnotenie rozšírenia a stav populácie druhu na území Slovenskej republiky
1.2. Biologické a ekologické nároky
Rastliny
a) nároky druhu na prostredie, ekologické faktory
b) rozmnožovanie, populačná ekológia, stratégia
c) konkurenčné vzťahy
Živočíchy
a) stručný opis druhu, preferencia biotopov, význam druhu v ekosystéme
b) rozmnožovanie, starostlivosť o potomstvo, prezimovanie druhu
c) potravné nároky druhu (kvalita, kvantita potravy, spôsob výživy, získavanie potravy)
d) migrácie a presuny druhu (v rámci územia Slovenskej republiky, mimo územia Slovenskej republiky), výskyty niektorých druhov v zimnom období, populačná ekológia
e) konkurenčné vzťahy
1.3. Zhodnotenie stavu druhu s ohľadom na jeho priaznivý stav
a) zaradenie do skupiny podľa kategórie ohrozenia
b) zhodnotenie doterajšej územnej ochrany
c) zhodnotenie negatívnych vplyvov na druh
2. Strategické ciele starostlivosti na zachovanie priaznivého stavu druhu (vrátane opatrení na manažment populácie)
3. Opatrenia na zachovanie priaznivého stavu druhu alebo opatrenia na odstránenie negatívnych vplyvov na druh
3.1. V oblasti legislatívy
3.2. V oblasti praktickej starostlivosti
3.3. V oblasti monitoringu
3.4. V oblasti výchovy a spolupráce s verejnosťou
3.5. V oblasti starostlivosti o druh v podmienkach mimo jeho prirodzeného stanovišťa (ex situ)
3.6. Harmonogram opatrení s určeným termínom, nákladmi a zodpovednosťou za realizáciu
4. Použité podklady, zdroje informácií a literatúra
5. Prílohy
5.1. Mapa Slovenska s potvrdenými lokalitami druhu v štvorcoch siete DFS s vyznačením veľkoplošných chránených území
5.2. Mapa Slovenska s potvrdenými lokalitami druhu v štvorcoch siete DFS s vyznačením lokalít európskej sústavy chránených území (NATURA 2000)
5.3. Mapy jednotlivých lokalít s vyznačením výskytu populácii (pri rastlinách).".
43. Príloha č. 25 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 25 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
A
OBSAH PROJEKTU OCHRANY CHRÁNENÉHO ÚZEMIA A JEHO OCHRANNÉHO PÁSMA
1. Základné údaje
1.1. Názov chráneného územia a jeho ochranného pásma
1.2. Prehľad príslušnosti k chráneným územiam
1.2.1. K chráneným územiam podľa § 17 ods. 1 zákona, navrhovaným chráneným vtáčím územiam a územiam európskeho významu zaradených v zoznamoch schválených vládou a územiam medzinárodného významu,
1.2.2. K iným chráneným nehnuteľnostiam 29)
1.3. Vymedzenie chráneného územia a jeho ochranného pásma
1.3.1. Súpis dotknutých územnosprávnych jednotiek (kraj, okres, obec, katastrálne územie)
1.3.2. Súpis dotknutých lesných hospodárskych celkov
1.3.3. Celková výmera chráneného územia a jeho ochranného pásma
1.3.4. Prehľad výmer druhov pozemkov v chránenom území, v jednotlivých ekologicko-funkčných priestoroch a zónach* a ochrannom pásme chráneného územia
1.3.5. Prehľad foriem vlastníctva v členení na poľnohospodárske, lesné a iné pozemky
1.3.6. Určenie celistvosti a lokalizácie pozemkov vo vlastníctve štátu
1.4. Vymedzenie predmetu ochrany, pre ktorý sa vyhlasuje chránené územie a jeho ochranné pásmo
1.4.1. Súpis biotopov európskeho významu a biotopov národného významu
1.4.2. Súpis biotopov druhov európskeho významu a biotopov druhov národného významu
1.4.3. Súpis biotopov druhov vtákov európskeho významu a biotopov sťahovavých druhov vtákov
1.4.4. Súpis ostatných predmetov ochrany (§ 18 ods. 1, § 19 ods. 1, § 23 ods. 1, § 25 ods. 1 zákona)
1.4.5. Súpis zistených biotopov európskeho významu a biotopov národného významu, biotopov druhov európskeho významu a biotopov druhov národného významu a biotopov druhov vtákov európskeho významu a biotopov sťahovavých druhov vtákov, ktoré nie sú určené ako predmet ochrany
1.4.6. Odôvodnenie ochrany a určenie významnosti chráneného územia pre zachovanie predmetu ochrany
2. Stanovenie hlavného cieľa a vedľajších cieľov ochrany a možnosti využívania chráneného územia a jeho ochranného pásma verejnosťou
2.1. Stanovenie hlavného cieľa a vedľajších cieľov ochrany
2.2. Členenie na ekologicko-funkčné priestory a zóny* podľa cieľa ochrany
2.3. Vymedzenie verejne prístupných častí chráneného územia a stanovenie možností ich využitia
3. Zhodnotenie potreby opatrení na dosiahnutie cieľov ochrany v ekologicko-funkčných priestoroch a zónach
3.1. Zhodnotenie vzťahu k územnoplánovacej dokumentácii regiónu a dotknutých obcí a identifikácia stretu záujmov s cieľmi ochrany
3.2. Zhodnotenie potreby a časovej doby uplatňovania asanačných, rekonštrukčných, regulačných alebo iných zásahov a ďalších preventívnych alebo nápravných opatrení v jednotlivých ekologicko-funkčných priestoroch a zónach
3.3. Zhodnotenie potrebných obmedzení bežného obhospodarovania
3.3.1. Zhodnotenie potreby zmeny kategórie lesov v súlade s ekologicko-funkčnými priestormi a zónami, vyhotovuje sa len v prípade lesných pozemkov s porastovou plochou
3.4. Určenie pozemkov, ktoré môžu byť predmetom podpory zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a iných finančných nástrojov pre oblasť životného prostredia
4. Podrobnosti o ochrane chráneného územia a jeho ochranného pásma**
4.1. Návrh stupňov ochrany, územná a časová doba uplatňovania zákazov a obmedzení
4.1.1. Určenie stupňa ochrany v miestach prekryvu manažmentových opatrení na zabezpečenie starostlivosti o vzájomne sa prekrývajúce predmety ochrany
4.2. Vymedzenie činností na účely zabezpečenia starostlivosti o predmet ochrany a chránené územie, na výkon ktorých je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody alebo výkon ktorých je zakázaný podľa tohto zákona
4.2.1. Identifikácia nesúladov navrhovaného stupňa ochrany a navrhovanej územnej a časovej doby uplatňovania zákazov a obmedzení s navrhovaným spôsobom starostlivosti a využívania územia, návrh riešenia na ich odstránenie
5. Návrh riešenia spôsobu a určenia výšky poskytnutia náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania zámenou, výkupom nájmom a zmluvnou starostlivosťou, spôsob náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania**
5.1. Zoznam pozemkov navrhovaných na riešenie náhrad za obmedzenie bežného obhospodarovania formou zámeny, výkupu, nájmu a zmluvnej starostlivosti s uvedením parcelného čísla pozemku podľa registra "C" alebo registra "E", výmery a druhu pozemku, čísla listu vlastníctva alebo pozemkovoknižnej vložky s uvedením kraja, okresu, obce a katastrálneho územia, formy vlastníctva, hodnoty pozemku a porastov, stupňa ochrany a územnej a časovej doby uplatňovania zákazov a obmedzení na pozemku vrátane činností na zabezpečenie starostlivosti o predmety ochrany, na výkon ktorých je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody alebo výkon ktorých je zakázaný podľa tohto zákona
5.2. Určenie predpokladanej priemernej ročnej výšky nájmu pozemkov pre všetky pozemky rovnakého druhu v jednotlivých ekologicko-funkčných priestoroch
5.3. Určenie predpokladanej výšky odplaty za zmluvnú starostlivosť v jednotlivých ekologicko-funkčných priestoroch
6. Ekonomické a sociálne zhodnotenie vplyvu uplatňovania obmedzení bežného obhospodarovania s dlhodobým výhľadom limitov, regulatív a opatrení**
6.1. Určenie vplyvu obmedzenia bežného obhospodarovania pozemkov
6.1.1. Určenie predpokladanej výšky finačných prostriedkov na zabezpečenie finančnej náhrady a náhrad za obmedzenie bežného obhospodarovania zámenou, výkupom nájmom a zmluvnou starostlivosťou
6.1.2. Určenie predpokladaného vplyvu zámeny, výkupu, nájmu pozemkov, obmedzení intenzity výroby a dodatočných nákladov na hospodárenie štátnych podnikov
6.2. Zoznam pozemkov oslobodených od dane z pozemkov
6.3. Určenie predpokladaného vplyvu na zamestnanosť
7. Návrh technického vybavenia územia**
7.1. Opis technického vybavenia
7.1.1. Návrh označenia chráneného územia a ochranného pásma
7.1.2. Označenie zón chráneného územia*
7.1.3. Označenie prístupových miest do chráneného územia
8. Prílohy v analógovej a elektronickej podobe vo formáte PDF
8.1. Prehľad odbornej literatúry a použitých odborných podkladov
8.2. Situačný náčrt chráneného územia a jeho ochranného pásma
8.3. Zoznam pozemkov podľa registra "C" alebo registra "E"
8.4. Mapa celistvosti a lokalizácie pozemkov vo vlastníctve štátu
8.5. Situačný náčrt predmetu ochrany, najmä vymedzenie hraníc biotopov alebo komplexov biotopov s rovnakým alebo podobným spôsobom starostlivosti
8.6. Mapa ekologicko-funkčných priestorov
8.7. Situačný náčrt alebo mapa prírodoochranného hodnotenia biotopov
8.7.1. Mapové vymedzenie hraníc pôvodných alebo ľudskou činnosťou málo pozmenených predmetov ochrany
8.7.2. Mapové vymedzenie hraníc predmetu ochrany, kde priaznivý stav predmetu ochrany nemožno, alebo vzhľadom na cieľ ochrany nie je žiaduce zabezpečiť bežným obhospodarovaním
8.7.3. Mapové vymedzenie hraníc pozemkov dotknutých potrebou zavádzať preventívne opatrenia
8.7.4. Mapové vymedzenie hraníc predmetu ochrany s rovnakým alebo podobným navrhovaným spôsobom starostlivosti, kde priaznivý stav ochrany tohto predmetu ochrany záleží na obhospodarovaní človekom
8.7.5. Mapové vymedzenie hraníc častí chráneného územia a jeho ochranného pásma, kde priaznivý stav časti krajiny závisí na bežnom obhospodarovaní
8.8. Mapa navrhovaných stupňov ochrany**
8.9. Mapa pozemkov oslobodených od dane z pozemkov
8.10. Mapy technického vybavenia**
Poznámky:
V prípade prírodných pamiatok - jaskýň a vodopádov - sa spracúva projekt len pre ochranné pásmo.
* Uvádza sa v prípade členenia chráneného územia a ochranného pásma na ekologicko-funkčné priestory a zóny
** Vyhotovuje len organizácia ochrany prírody (v prípade projektu ochrany vypracovaného odborne spôsobilou osobou po kladnom posúdení jeho opodstatnenosti)
B
OBSAH PROJEKTU OCHRANY CHRÁNENÉHO STROMU A JEHO OCHRANNÉHO PÁSMA
1. Základné údaje obsahujú názov stromu, lokalizáciu, vlastnícke vzťahy, aktuálny stav podľa katastra nehnuteľností, druh a parametre stromu, zdravotný stav, odôvodnenie ochrany, podmienky ochrany a dokumentáciu. V prípade návrhu ochranného pásma sa uvádza aktuálny stav podľa katastra nehnuteľností, jeho výmera a podmienky ochrany.
2. Prílohy
2.1 Katastrálna mapa so zákresom lokalizácie stromu a jeho ochranného pásma
2.2 Situačný náčrtok Základnej mapy Slovenskej republiky (M 1:50 000).
C
OBSAH PROJEKTU NA VYHLÁSENIE NÁRODNEJ PRÍRODNEJ REZERVÁCIE A NÁRODNEJ PRÍRODNEJ PAMIATKY
1. Všeobecne záväzný právny predpis, ktorým bolo územie vyhlásené za chránené
2. Odôvodnenie návrhu na vyhlásenie národnej prírodnej rezervácie alebo národnej prírodnú pamiatky
3. Zhodnotenie potreby vypracovania alebo aktualizácie programu starostlivosti".
Poznámka pod čiarou k odkazu 29 znie:
"29) Príloha č. 3 k vyhláške Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 461/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.".
44. V prílohe č. 29 časť E vrátane nadpisu znie:
"VZOR
E
Správa o výsledku prieskumu a výskumu chránených území a ich ochranných pásiem
Správa o výsledku prieskumu a výskumu chránených území a ich ochranných pásiem obsahuje:
1. Názov výskumnej úlohy
2. Riešiteľská organizácia
3. Spoluriešiteľské organizácie/partneri výskumnej úlohy
4. Zodpovedný riešiteľ
5. Riešiteľský kolektív a určenie kontaktnej osoby
6. Súhlas orgánu ochrany prírody
7. Druh a charakter výskumnej úlohy
8. Doba riešenia výskumnej úlohy
9. Obdobie za ktoré sa podáva správa
10. Spôsob financovania
11. Ciele výskumnej úlohy
12. Špecifikácia prác, vecný a časový harmonogram riešenia výskumnej úlohy
13. Výsledky riešenia výskumnej úlohy
14. Prehľad správ o výsledkov výskumov (Vzory A až D)
15. Prehľad pripravených a publikovaných výstupov a adresy ich elektronického umiestnenia
16. Čerpanie nákladov z verejných zdrojov na riešenie výskumnej úlohy
17. Použitá literatúra
18. Podpisy
19. Prílohy.".
45. Príloha č. 32 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 32 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
SPOLOČENSKÁ HODNOTA DRUHOV VTÁKOV PRIRODZENE SA VYSKYTUJÚCICH NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY
I----------------------------------I-----------------------------------------------I-----------I
I Vedecké meno                     I Slovenské meno                                I €/jedinec I
I----------------------------------I-----------------------------------------------I-----------I
 Aves - vtáky                                                                                   
 Accipiter gentilis                  jastrab veľký /jastrab lesný                    3 220,00 €  
 Accipiter nisus                     jastrab krahulec                                1 840,00 €  
 Acrocephalus arundinaceus           trsteniarik veľký /trsteniarik škriekavý          920,00 €  
 Acrocephalus dumetorum              trsteniarik krovinový                             230,00 €  
 Acrocephalus melanopogon            trsteniarik tamariškový /šašiniarik tenkozobý   2 300,00 €  
 Acrocephalus paludicola             trsteniarik vodný                               3 220,00 €  
 Acrocephalus palustris              trsteniarik obyčajný /trsteniarik spevavý         230,00 €  
 Acrocephalus scirpaceus             trsteniarik bahenný                               460,00 €  
 Acrocephalus schoenobaenus          trsteniarik malý /trsteniarik pásikový            460,00 €  
 Actitis hypoleucos                  kalužiačik malý /kalužiak riečny                 1840,00 €  
 Aegithalos caudatus                 mlynárka dlhochvostá                              230,00 €  
 Aegolius funereus                   pôtik kapcavý /kuvik kapcavý                    2 300,00 €  
 Aegypius monachus                   sup tmavohnedý                                  2 300,00 €  
 Alauda arvensis                     škovránok poľný                                   230,00 €  
 Alcedo atthis                       rybárik riečny                                  1 840,00 €  
 Anas acuta                          kačica ostrochvostá                             2 300,00 €  
 Anas clypeata                       kačica lyžičiarka                               1 840,00 €  
 Anas crecca                         kačica chrapka (kačica chrapkavá)                 920,00 €  
 Anas penelope                       kačica hvízdárka /kačica hvízdavá                 920,00 €  
 Anas platyrhynchos                  kačica divá                                       230,00 €  
 Anas querquedula                    kačica chrapačka /kačica chrapľavá                920,00 €  
 Anas strepera                       kačica chripľavka /kačica chripľavá               920,00 €  
 Anser albifrons                     hus bieločelá                                   1 380,00 €  
 Anser anser                         hus divá                                        3 220,00 €  
 Anser brachyrhynchus                hus krátkozobá                                  1 840,00 €  
 Anser erythropus                    hus malá /hus piskľavá                          3 220,00 €  
 Anser fabalis                       hus siatinná                                    1 150,00 €  
 Anthus campestris                   ľabtuška poľná                                  1 840,00 €  
 Anthus cervinus                     ľabtuška červenohrdlá                             920,00 €  
 Anthus pratensis                    ľabtuška lúčna                                    920,00 €  
 Anthus spinoletta                   ľabtuška vrchovská                                460,00 €  
 Anthus trivialis                    ľabtuška hôrna / ľabtuška lesná                   230,00 €  
 Apus apus                           dážďovník obyčajný /dážďovník tmavý               460,00 €  
 Apus melba                          dážďovník skalný                                  460,00 €  
 Aquila clanga                       orol hrubozobý                                  3 220,00 €  
 Aquila heliaca                      orol kráľovský                                  5 990,00 €  
 Aquila chrysaetos                   orol skalný                                     4 610,00 €  
 Aquila pennata (Hieraaetus          orol malý /orol myšiakovitý                     5 990,00 €  
 pennatus)                                                                                      
 Aquila pomarina                     orol krikľavý                                   3 220,00 €  
 Aquila rapax/nipalensis             orol stepný                                     3 220,00 €  
 Ardea (Egretta) alba                beluša veľká /volavka biela                     3 220,00 €  
 Ardea cinerea                       volavka popolavá                                  920,00 €  
 Ardea purpurea                      volavka purpurová                               4 610,00 €  
 Ardeola ralloides                   čaplička vlasatá /volavka vlasatá               3 220,00 €  
 Arenaria interpres                  kamenár strakatý                                  920,00 €  
 Asio flammeus                       myšiarka močiarna                               2 300,00 €  
 Asio otus                           myšiarka ušatá                                    920,00 €  
 Athene noctua                       kuvik obyčajný /kuvik plačlivý                  1 840,00 €  
 Aythya ferina                       chochlačka sivá                                   460,00 €  
 Aythya fuligula                     chochlačka vrkočatá                               460,00 €  
 Aythya marila                       chochlačka morská                                 460,00 €  
 Aythya nyroca                       chochlačka bielooká                             5 990,00 €  
 Bombycilla garrulus                 chochláč severský                                 230,00 €  
 Botaurus stellaris                  bučiak veľký /bučiak trsťový                    3 220,00 €  
 Branta bernicla                     bernikla tmavá                                    920,00 €  
 Branta leucopsis                    bernikla bielolíca                              1 840,00 €  
 Branta ruficollis                   bernikla červenokrká /červenokrčka pestrá       3 220,00 €
 Bubo bubo                           výr skalný                                      1 840,00 €  
 Bubulcus ibis                       hltavka chochlatá /hltavka vlasatá                920,00 €  
 Bucephala clangula                  hlaholka severská                                 460,00 €  
 Burhinus oedicnemus                 ležiak úhorový /ležiak obyčajný                 1 840,00 €  
 Buteo buteo                         myšiak hôrny /myšiak lesný                        920,00 €  
 Buteo lagopus                       myšiak severský                                   920,00 €  
 Buteo rufinus                       myšiak hrdzavý                                  1 840,00 €  
 Calandrella brachydactyla           škovránka krátkoprstá /škovránok krátkoprstý    1 840,00 €  
 Calcarius lapponicus                ostrohárka severská /strnádka severská            460,00 €  
 Calidris alba                       pobrežník belavý                                  460,00 €  
 Calidris alpina                     pobrežník čiernozobý                              460,00 €  
 Calidris canutus                    pobrežník hrdzavý                                 460,00 €  
 Calidris ferruginea                 pobrežník krivozobý                               460,00 €  
 Calidris maritima                   pobrežník morský                                  920,00 €  
 Calidris melanotos                  pobrežník škvrnitý                                460,00 €  
 Calidris minuta                     pobrežník malý                                    230,00 €  
 Calidris temminckii                 pobrežník sivý                                    230,00 €  
 Caprimulgus europaeus               lelek lesný                                     1 840,00 €  
 Carduelis cannabina                 stehlík konôpka / stehlík konopiar                230,00 €  
 Carduelis carduelis                 stehlík obyčajný /stehlík pestrý                  230,00 €  
 Carduelis flammea                   stehlík čečetka /stehlík čečetavý                 460,00 €  
 Carduelis chloris                   zelienka obyčajná /stehlík zelený                 230,00 €  
 Carduelis flavirostris              stehlík horský                                    460,00 €  
 Carduelis hornemanni                stehlík polárny /stehlík belavý                   460,00 €  
 Carduelis spinus                    stehlík čížik /stehlík čížavý                     230,00 €  
 Carpodacus erythrinus               červenák karmínový /hýľ karmínový                 920,00 €  
 Cercopis daurica                    lastovička červenochrbtá                          230,00 €  
 Certhia brachydactyla               kôrovník krátkoprstý                              460,00 €  
 Certhia familiaris                  kôrovník dlhoprstý                                460,00 €  
 Ciconia ciconia                     bocian biely                                    2 300,00 €  
 Ciconia nigra                       bocian čierny                                   3 220,00 €  
 Cinclus cinclus                     vodnár potočný                                    460,00 €  
 Circaetus gallicus                  hadiar krátkoprstý                              4 610,00 €  
 Circus aeruginosus                  kaňa močiarna                                   1 840,00 €  
 Circus cyaneus                      kaňa sivá                                       2 300,00 €  
 Circus macrourus                    kaňa stepná                                     3 220,00 €  
 Circus pygargus                     kaňa popolavá                                   3 220,00 €  
 Clamator glandarius                 kukavica chochlatá                                920,00 €  
 Clangula hyemalis                   ľadovka dlhochvostá /kačica ľadová                920,00 €
 Coccothraustes coccothraustes       glezg obyčajný /glezg hrubozobý                   230,00 €  
 Columba oenas                       holub plúžik                                    1 380,00 €  
 Columba palumbus                    holub hrivnák                                     690,00 €  
 Coracias garrulus                   krakľa belasá                                   3 220,00 €  
 Corvus corax                        krkavec čierny                                    370,00 €  
 Corvus corone                       vrana čierna /vrana túlavá                        370,00 €  
 Corvus cornix                       vrana popolavá / vrana túlavá                     180,00 €  
 Corvus frugilegus                   havran čierny                                     230,00 €  
 Coloeus (Corvus) monedula           kavka tmavá                                       920,00 €  
 Coturnix coturnix                   prepelica poľná                                   920,00 €  
 Crex crex                           chrapkáč poľný /chriašteľ poľný                 3 220,00 €  
 Cuculus canorus                     kukučka obyčajná /kukučka jarabá                  460,00 €  
 Cyanistes (Parus) caeruleus         sýkorka belasá                                    140,00 €  
 Cyanistes (Parus) cyanus            sýkorka lazúrová                                  230,00 €  
 Cygnus columbianus (Cygnus          labuť malá /labuť tundrová                      1 840,00 €  
 bewickii)                                                                                      
 Cygnus cygnus                       labuť spevavá                                   1 840,00 €  
 Cygnus olor                         labuť veľká /labuť hrbozobá                       690,00 €  
 Delichon urbicum                    belorítka obyčajná/ belorítka domová              460,00 €  
 Dendrocopos leucotos                ďateľ bielochrbtý                               1 840,00 €  
 Dendrocopos major                   ďateľ veľký                                       230,00 €  
 Dendrocopos medius                  ďateľ prostredný                                1 840,00 €  
 Dendrocopos minor                   ďateľ malý                                        920,00 €  
 Dendrocopos syriacus                ďateľ hnedkavý                                  1 380,00 €  
 Dryocopus martius                   tesár čierny /dateľ čierny                      1 840,00 €  
 Egretta garzetta                    beluša malá /volavka striebristá                4 610,00 €  
 Emberiza cia                        strnádka cia /strnádka ciavá                    1 840,00 €  
 Emberiza (Miliaria) calandra        strnádka lúčna                                    460,00 €  
 Emberiza citrinella                 strnádka obyčajná /strnádka žltá                  230,00 €  
 Emberiza hortulana                  strnádka záhradná                               1 840,00 €  
 Emberiza melanocephala              strnádka čiernohlavá                              460,00 €  
 Emberiza schoeniclus                strnádka trstinová /strnádka trsťová              460,00 €  
 Eremophila alpestris                uškárik vrchovský /škovránok ušatý                460,00 €  
 Erithacus rubecula                  červienka obyčajná /slávik červienka              230,00 €  
 Falco biarmicus                     sokol tmavý                                     1 840,00 €  
 Falco columbarius                   sokol kobec                                     1 840,00 €  
 Falco cherrug                       sokol rároh                                     5 530,00 €  
 Falco naumanni                      sokol bielopazúravý                             1 840,00 €  
 Falco peregrinus                    sokol sťahovavý                                 5 530,00 €  
 Falco subbuteo                      sokol lastovičiar                               1 840,00 €  
 Falco tinnunculus                   sokol myšiar                                      920,00 €  
 Falco vespertinus                   sokol kobcovitý /sokol červenonohý               5530,00 €  
 Ficedula albicollis                 muchárik bielokrký                                920,00 €  
 Ficedula hypoleuca                  muchárik čiernohlavý                              920,00 €  
 Ficedula parva                      muchárik malý /muchárik červenohrdlý            1 840,00 €  
 Fringilla coelebs                   pinka obyčajná /pinka lesná                        50,00 €  
 Fringilla montifringilla            pinka severská                                     90,00 €  
 Fulica atra                         lyska čierna                                      460,00 €  
 Galerida cristata                   pipíška chochlatá                                 460,00 €  
 Gallinago gallinago                 močiarnica mekotavá                               920,00 €  
 Gallinago media                     močiarnica tichá /močiarnica lúčna              1 840,00 €  
 Gallinula chloropus                 sliepočka vodná /sliepočka zelenonohá             460,00 €  
 Garrulus glandarius                 sojka obyčajná /sojka škriekavá                   140,00 €  
 Gavia adamsii                       potáplica bielozobá / potáplica bledozobá         920,00 €  
 Gavia arctica                       potáplica stredná /potáplica severská           1 840,00 €  
 Gavia immer                         potáplica veľká /potáplica ľadová               1 840,00 €  
 Gavia stellata                      potáplica malá /potáplica štíhlozobá            1 840,00 €  
 Gelochelidon nilotica               rybárka krátkozobá /rybár krátkozobý            1 840,00 €  
 Glareola nordmanni                  prieložník čiernokrídly                           920,00 €  
 Glareola pratincola                 prieložník stepný                               1 840,00 €  
 Glaucidium passerinum               kuvičok vrabčí /kuvik vrabčí                    1 840,00 €  
 Grus grus                           žeriav popolavý                                 3 220,00 €  
 Grus virgo                          žeriav stepný /žeriavec stepný                  1 840,00 €  
 Gyps fulvus                         sup bielohlavý                                  3 220,00 €  
 Haematopus ostralegus               lastúrničiar strakatý                             920,00 €  
 Haliaeetus albicilla                orliak morský                                   5 990,00 €  
 Himantopus himantopus               šišila bocianovitá                              1 840,00 €  
 Hippolais icterina                  sedmohlások obyčajný /sedmohlások hájový          460,00 €  
 Hirundo rustica                     lastovička domová                                 230,00 €  
 Histrionicus histrionicus           kamenárka strakatá /kačica strakatá               920,00 €  
 Hydrocoloeus (Larus) minutus        čajka malá                                        460,00 €  
 Hydroprogne (Sterna) caspia         čegrava veľkozobá /rybár veľkozobý              1 840,00 €  
 Charadrius (Eudromias) morinellus   kulík vrchovský                                 1 840,00 €  
 Charadrius alexandrinus             kulík morský                                      920,00 €  
 Charadrius dubius                   kulík riečny                                      920,00 €  
 Charadrius hiaticula                kulík piesočný                                    920,00 €  
 Chlamydotis macqueenii (undulata)   drop hrivnatý                                   4 610,00 €  
 Chlidonias hybridus                 čorík bahenný /rybár bahenný                    1 840,00 €  
 Chlidonias leucopterus              čorík bielokrídly /rybár bielokrídly            1 840,00 €  
 Chlidonias niger                    čorík čierny /rybár čierny                      1 840,00 €  
 Chroicocephalus (Larus) ridibundus  čajka smejivá                                     230,00 €  
 Iduna (Hippolais) pallida           sedmohlások bledý                                 460,00 €  
 Ichthyaetus (Larus) melanocephalus  čajka čiernohlavá                               1 840,00 €  
 Ixobrychus minutus                  bučiačik močiarny                               1 840,00 €  
 Jynx torquilla                      krutohlav hnedý / krutihlav hnedý                 920,00 €  
 Lanius collurio                     strakoš obyčajný /strakoš červenochrbtý         1 380,00 €  
 Lanius excubitor                    strakoš veľký /strakoš sivý                       920,00 €  
 Lanius minor                        strakoš kolesár                                 1 840,00 €  
 Lanius senator                      strakoš červenohlavý                            3 220,00 €  
 Larus argentatus                    čajka striebristá                                 460,00 €  
 Larus cachinnans                    čajka bielohlavá                                  460,00 €  
 Larus canus                         čajka sivá                                        460,00 €  
 Larus delawarensis                  čajka obrúčkozobá                                 460,00 €  
 Larus fuscus                        čajka tmavá                                       460,00 €  
 Larus hyperboreus                   čajka bledá                                       460,00 €  
 Larus marinus                       čajka morská                                      460,00 €  
 Larus michahellis                   čajka žltonohá                                    460,00 €  
 Limicola falcinellus                brehárik ploskozobý /pobrežník ploskozobý         920,00 €  
 Limosa lapponica                    brehár hrdzavý                                  2 300,00 €  
 Limosa limosa                       brehár čiernochvostý                            1 840,00 €  
 Locustella fluviatilis              svrčiak riečny                                    460,00 €  
 Locustella luscinioides             svrčiak slávikovitý                               460,00 €  
 Locustella naevia                   svrčiak zelenkavý                                 460,00 €  
 Lophophanes (Parus) cristatus       sýkorka chochlatá                                 230,00 €  
 Loxia curvirostra                   krivonos smrekový                                 230,00 €
 Loxia leucoptera                    krivonos bielokrídly                              230,00 €  
 Lullula arborea                     škovránik stromový /škovránok stromový          1 840,00 €  
 Luscinia luscinia                   slávik veľký /slávik tmavý                        920,00 €  
 Luscinia megarhynchos               slávik obyčajný /slávik krovinový                 460,00 €
 Luscinia svecica                    slávik modrák                                   1 840,00 €  
 Lymnocryptes minimus                močiarnička tichá /močiarnica tichá             1 840,00 €  
 Lyrurus (Tetrao) tetrix             tetrov hoľniak                                  3 220,00 €  
 Melanitta fusca                     turpan tmavý                                      920,00 €  
 Melanitta nigra                     turpan čierny                                     920,00 €  
 Mergellus (Mergus) albellus         potápač malý /potábač biely                     1 840,00 €  
 Mergus merganser                    potápač veľký                                     920,00 €  
 Mergus serrator                     potápač prostredný /potápač dlhozobý              920,00 €  
 Merops apiaster                     včelárik zlatý                                  1 840,00 €  
 Microcarbo pygmeus (Phalacrocorax   kormorán malý                                   3 220,00 €  
 pygmeus)                                                                                       
 Milvus migrans                      haja tmavá                                       4610,00 €  
 Milvus milvus                       haja červená                                    4 610,00 €  
 Monticola saxatilis                 skaliar pestrý                                  3 220,00 €  
 Monticola solitarius                skaliar modrý                                   1 840,00 €  
 Montifringilla nivalis              snehárka vrchovská                                460,00 €  
 Motacilla alba                      trasochvost biely                                 460,00 €  
 Motacilla cinerea                   trasochvost horský                                460,00 €
 Motacilla citreola                  trasochvost žltohlavý                             920,00 €  
 Motacilla flava                     trasochvost žltý                                  460,00 €  
 Muscicapa striata                   muchár sivý                                       460,00 €  
 Neophron percnopterus               zdochlinár biely /sup biely                     2 300,00 €  
 Netta rufina                        hrdzavka potápavá                               2 300,00 €  
 Nucifraga caryocatactes             orešnica perlavá /orešnica perlovaná              460,00 €  
 Numenius arquata                    hvizdák veľký                                   3 220,00 €  
 Numenius phaeopus                   hvizdák malý /hvizák pásavohlavý                1 840,00 €  
 Numenius tenuirostris               hvizdák tenkozobý                               5 990,00 €  
 Nyctea scandiaca                    belaňa tundrová /sova snežná                    1 840,00 €  
 Nycticorax nycticorax               chavkoš nočný /bučiak nočný                     2 300,00 €  
 Oenanthe deserti                    skaliarik púšťový                                 460,00 €  
 Oenanthe hispanica                  skaliarik okrový                                  460,00 €  
 Oenanthe oenanthe                   skaliarik sivý                                    460,00 €  
 Oriolus oriolus                     vlha obyčajná /vlha hájová                        920,00 €  
 Otis tarda                          drop veľký /drop fúzatý                         5 990,00 €  
 Otus scops                          výrik lesný                                     3 220,00 €  
 Oxyura leucocephala                 potápnica bielohlavá                            1 840,00 €  
 Parus major                         sýkorka veľká /sýkorka bielolíca                  140,00 €  
 Pandion haliaetus                   kršiak rybár /kršiak rybožravý                  3 220,00 €  
 Panurus biarmicus                   fúzatka trstinová /fúzatka trťová               1 380,00 €  
 Passer domesticus                   vrabec domový                                     230,00 €  
 Passer montanus                     vrabec poľný                                       50,00 €  
 Pastor roseus                       pastier ružový /škorec ružový                     230,00 €  
 Pelecanus crispus                   pelikán kučeravý                                4 610,00 €  
 Pelecanus onocrotaulus              pelikán ružový                                  1 840,00 €  
 Perdix perdix                       jarabica poľná                                    920,00 €  
 Periparus (Parus) ater              sýkorka uhliarka                                  140,00 €  
 Perisoreus infaustus                škriekavec zlovestný /sojka zlovestná             140,00 €  
 Pernis apivorus                     včelár lesný                                    2 300,00 €  
 Phalacrocorax aristotelis           kormorán chochlatý                                920,00 €  
 Phalacrocorax carbo                 kormorán veľký                                    460,00 €  
 Phalaropus fulicarius               lyskonoh ploskozobý                               920,00 €  
 Phalaropus lobatus                  lyskonoh úzkozobý                               1 840,00 €  
 Philomachus pugnax                  bojovník bahenný /pobrežník bojovný               920,00 €  
 Phoenicurus ochruros                žltochvost domový                                 230,00 €  
 Phoenicurus phoenicurus             žltochvost hôrny /žltochvost lesný                920,00 €  
 Phylloscopus bonelli                kolibiarik horský /kolibkárik horský              460,00 €  
 Phylloscopus collybita              kolibiarik čipčavý /kolibkárik čipčavý            230,00 €  
 Phylloscopus inornatus              kolibiarik žltkastotemenný /kolibkárik            230,00 €  
                                     žltkastotemenný                                            
 Phylloscopus sibilatrix             kolibiarik sykavý /kolibkárik sykavý              230,00 €  
 Phylloscopus proregulus             kolibiarik králikovitý                            230,00 €  
 Phylloscopus trochiloides           kolibiarik zelený /kolibkárik zelený              460,00 €  
 Phylloscopus trochilus              kolibiarik spevavý /kolibkárik spevavý            230,00 €  
 Pica pica                           straka obyčajná /straka čiernozobá                140,00 €  
 Picoides tridactylus                ďubník trojprstý /ďateľ trojprstý               2 300,00 €  
 Picus canus                         žlna sivá                                       1 380,00 €  
 Picus viridis                       žlna zelená                                       920,00 €  
 Pinicola enucleator                 smrečiar krivonosí /hýľ krivonosovitý             460,00 €  
 Platalea leucorodia                 lyžičiar biely                                  4 610,00 €  
 Plectrophenax nivalis               snehuľka severská /strnádka snežná                230,00 €  
 Plegadis falcinellus                ibisovec hnedý /ibis hnedý                      3 220,00 €  
 Pluvialis apricaria                 kulík zlatý                                     1 840,00 €  
 Pluvialis squatarola                kulík bledý                                     1 380,00 €  
 Podiceps auritus                    potápka ušatá                                   1 840,00 €  
 Podiceps cristatus                  potápka chochlatá                                 460,00 €  
 Podiceps grisegena                  potápka červenokrká                             2 300,00 €  
 Podiceps nigricollis                potápka čiernokrká                                920,00 €  
 Poecile (Parus) montanus            sýkorka čiernohlavá                               230,00 €  
 Poecile (Parus) palustris           sýkorka hôrna /sýkorka lesklohlavá                230,00 €  
 Porzana parva                       chriašť malý /chriašteľ malý                    1 840,00 €  
 Porzana porzana                     chriašť bodkovaný /chriašteľ bodkovaný          1 840,00 €  
 Porzana pusilla                     chriašť najmenší /chriašteľ najmenší            2 300,00 €  
 Prunella atrogularis                vrchárka čiernohrdlá                            1 380,00 €  
 Prunella collaris                   vrchárka červenkavá                             1 380,00 €  
 Prunella modularis                  vrchárka modrá                                    230,00 €  
 Prunella montanella                 vrchárka okrová                                   230,00 €  
 Pyrrhocorax graculus                čavka žltozobá                                    920,00 €  
 Pyrrhula pyrrhula                   hýľ obyčajný /hýľ lesný                           920,00 €  
 Rallus aquaticus                    chriašteľ vodný                                   920,00 €  
 Recurvirostra avosetta              šabliarka modronohá                             2 300,00 €  
 Regulus ignicapillus                králik ohnivohlavý /králiček ohnivohlavý          460,00 €  
 Regulus regulus                     králik zlatohlavý /králiček zlatohlavý            230,00 €  
 Remiz pendulinus                    kúdeľníčka lužná                                  920,00 €  
 Riparia riparia                     brehuľa hnedá                                     460,00 €  
 Rissa tridactyla                    čajka trojprstá                                   920,00 €  
 Saxicola rubetra                    pŕhľaviar červenkastý                             920,00 €  
 Saxicola rubicola (torquata)        pŕhľaviar čiernohlavý                             920,00 €  
 Scolopax rusticola                  sluka hôrna /sluka lesná                        1 380,00 €  
 Serinus serinus                     kanárik poľný /kanárik záhradný                   140,00 €  
 Sitta europaea                      brhlík obyčajný /brhlík lesný                     140,00 €  
 Somateria mollissima                kajka morská                                    1 380,00 €  
 Stercorarius longicaudus            pomorník malý /pomorník dlhochvostý               920,00 €  
 Stercorarius parasiticus            pomorník príživný                                 920,00 €  
 Stercorarius pomarinus              pomorník stredný /pomorník širokochvostý          920,00 €  
 Sterna hirundo                      rybár riečny                                    1 840,00 €  
 Sterna paradisaea                   rybár dlhochvostý                               1 840,00 €  
 Sternula (Sterna) albifrons         rybár malý / rybár bieločelý                    2 300,00 €  
 Streptopelia decaocto               hrdlička záhradná                                  50,00 €  
 Streptopelia turtur                 hrdlička poľná                                    920,00 €  
 Strix aluco                         sova obyčajná /sova lesná                         920,00 €  
 Strix uralensis                     sova dlhochvostá                                2 300,00 €  
 Sturnus vulgaris                    škorec obyčajný /škorec lesklý                     90,00 €  
 Surnia ulula                        krahuľa hôrna /kuvik krahuľcovitý               1 840,00 €  
 Sylvia atricapilla                  penica čiernohlavá                                230,00 €  
 Sylvia borin                        penica slávikovitá                                230,00 €  
 Sylvia communis                     penica obyčajná /penica hnedokrídla               230,00 €  
 Sylvia curruca                      penica popolavá                                   230,00 €  
 Sylvia nisoria                      penica jarabá                                   1 840,00 €  
 Syrrhaptes paradoxus                labkáň stepný /stepiar ostrochvostý               920,00 €  
 Tadorna ferruginea                  kazarka hrdzavá                                 1 840,00 €  
 Tadorna tadorna                     kazarka pestrá                                  1 380,00 €  
 Tachybaptus ruficollis              potápka malá /potápka hnedá                       230,00 €  
 Tetrao urogallus                    hlucháň hôrny /tetrov hlucháň                   4 610,00 €  
 Tetrastes (Bonasa) bonasia          jariabok hôrny                                  1 840,00 €  
 Tetrax tetrax                       drop malý /drop obojkový                        5 990,00 €  
 Thalasseus (Sterna) sandvicensis    rybár sivý                                      1 840,00 €  
 Tichodroma muraria                  murárik červenokrídly                           3 220,00 €  
 Tringa erythropus                   kalužiak tmavý                                  1 380,00 €  
 Tringa glareola                     kalužiak močiarny                               1 380,00 €  
 Tringa nebularia                    kalužiak sivý                                   1 380,00 €  
 Tringa ochropus                     kalužiak perlavý                                1 380,00 €  
 Tringa stagnatilis                  kalužiak štíhly                                 1 380,00 €  
 Tringa totanus                      kalužiak červenonohý                            1 840,00 €  
 Troglodytes troglodytes             oriešok obyčajný /oriešok hnedý                   230,00 €  
 Turdus iliacus                      drozd červenkavý                                  460,00 €  
 Turdus merula                       drozd čierny                                      140,00 €  
 Turdus philomelos                   drozd plavý                                       230,00 €  
 Turdus pilaris                      drozd čvíkota / drozd čvíkotavý                   230,00 €  
 Turdus torquatus                    drozd kolohrivec / drozd kolohrivý                920,00 €  
 Turdus viscivorus                   drozd trskota / drozd trskotavý                   460,00 €  
 Tyto alba                           plamienka driemavá                              1 840,00 €  
 Upupa epops                         dudok chochlatý                                 1 840,00 €  
 Vanellus gregarius (Chettusia       cíbik stepný                                    1 840,00 €  
 gregaria)                                                                                      
 Vanellus vanellus                   cíbik chochlatý                                   920,00 €  
 Xema sabini                         čajka vidlochvostá                              1 840,00 €  
 Xenus cinereus                      brodník sivý /kalužiak obrátenozobý             1 840,00 €  
 
 
Poznámky:

1. Druhy európskeho významu sú vyznačené polotučne, ostatné druhy sa považujú za druhy
   národného významu.
2. Druhy uvedené v tejto prílohe sa považujú za pôvodné druhy chránených živočíchov.".

46. V prílohe č. 33 časti A "Zoznam drevín" tretej skupine "Listnaté opadavé dreviny" sa pri drevine označenej "V. vinifera L. v. hroznový" v časti vzrastová charakteristika vypúšťajú písmeno "k" a čiarka.
47. V prílohe č. 33 časť B vrátane nadpisu znie:
"Časť B
SPOLOČENSKÁ HODNOTA DREVÍN
Spoločenská hodnota drevín sa vyjadruje v eurách.
  I. skupina - polovždyzelené a vždyzelené listnaté dreviny.
 II. skupina - ihličnaté dreviny.
III. skupina - listnaté opadavé dreviny.
 
 Stromy

I--------------I-----------I-----------I-----------I-----------I
I Výška v cm   I   do 50   I 51 - 100  I 101 - 200 I  nad 200  I
I--------------I-----------I-----------I-----------I-----------I
I I. skupina   I    14     I    28     I    55     I    92     I
I--------------I-----------I-----------I-----------I-----------I
I II. skupina  I    14     I    28     I    46     I    69     I
I--------------I-----------I-----------I-----------I-----------I
I III. skupina I     9     I    18     I    46     I    69     I
I--------------I-----------I-----------I-----------I-----------I
 
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I Obvod kmeňa  I         I         I         I         I         I         I
I v cm         I 11 - 12 I 13 - 14 I 15 - 16 I 17 - 20 I 21 - 25 I 26 - 30 I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I I. skupina   I   115   I   138   I   161   I   276   I   415   I   507   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I II. skupina  I   92    I   138   I   161   I   230   I   299   I   322   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I III. skupina I   92    I   115   I   138   I   184   I   207   I   230   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
 
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I Obvod kmeňa  I         I         I         I         I         I         I
I v cm         I 31 - 35 I 36 - 40 I 41 - 45 I 46 - 50 I 51 - 60 I 61 - 70 I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I I. skupina   I   649   I   829   I   967   I  1106   I  1382   I  1658   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I II. skupina  I   369   I   461   I   553   I   691   I   829   I   967   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I III. skupina I   276   I   322   I   415   I   507   I   599   I   691   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
 
 
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I Obvod kmeňa  I         I         I         I         I         I         I
I v cm         I 71 - 80 I 81 - 90 I  91-100 I 101-110 I 111-120 I 121-130 I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I I. skupina   I  1935   I  2303   I  2764   I  3224   I   3685  I    -    I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I II. skupina  I  1106   I  1244   I  1382   I  1520   I   1658  I  1796   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I III. skupina I   783   I   921   I  1059   I  1198   I   1336  I  1474   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
 
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I Obvod kmeňa  I         I         I         I         I         I         I
I cm           I 131-160 I 161-190 I 191-220 I 221-250 I 251-280 I 281-310 I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I I. skupina   I    -    I    -    I    -    I    -    I    -    I    -    I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I II. skupina  I   2073  I  2349   I  2626   I  2902   I  3178   I  3455   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
I III. skupina I   1612  I  1796   I  2073   I  2349   I  2672   I  2948   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I---------I
 
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I
I Obvod kmeňa  I         I         I         I         I         I
I v cm         I 311-360 I 361-410 I 411-450 I 451-500 I nad 500 I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I
I I. skupina   I    -    I    -    I    -    I    -    I    -    I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I
I II. skupina  I  3777   I  4100   I  4376   I  5528   I  7370   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I
I III. skupina I  3224   I  3501   I  3961   I  4606   I  5528   I
I--------------I---------I---------I---------I---------I---------I
 
 
 Kry a krovité porasty
 
I--------------I------------I------------------------------------------------I
I              I            I Plošný priemet krov a krovitých porastov v m2  I
I              I            I------------------------------------------------I
I Skupina      I Výška v cm I do 2   do 5   do 10   za každých ďalších 5 m2  I
I--------------I------------I------------------------------------------------I
I              I   do 30    I  23     69     115              69             I
I              I   do 100   I  27     92     184              92             I
I I. skupina   I   do 150   I  32    138     276             115             I
I              I   do 300   I  37    207     369             161             I
I              I  nad 300   I  46    299     507             207             I
I--------------I------------I------------------------------------------------I
I              I   do 30    I   7     37      69              37             I
I              I   do 100   I  12     55     115              55             I
I II. skupina  I   do 150   I  16     92     184              92             I
I              I   do 300   I  21    138     276             115             I
I              I  nad 300   I  27    207     369             161             I
I--------------I------------I------------------------------------------------I
I              I   do 30    I   5     27      46              23             I
I III. skupina I   do 100   I   7     46      92              46             I
I              I   do 150   I   9     74     138              69             I
I              I   do 300   I  12    111     184              92             I
I              I  nad 300   I  18    161     276             115             I
I--------------I------------I------------------------------------------------I

 
  Liany

I--------------I----------------I--------------------------------------------I
I Skupina      I Obvod kmienka  I Výška (dĺžka) kmienka v m                  I
I              I v cm           I--------------------------------------------I
I              I                I do 1      do 3     do 5     do 8     nad 8 I
I--------------I----------------I--------------------------------------------I
I              I     do 3       I   5        7         9       14       23   I
I I. skupina   I     do 5       I   7        9        14       28       46   I
I a            I     do 10      I   9       14        23       46       69   I
I III. skupina I     do 20      I  14       23        32       60       92   I
I              I    nad 20      I  23       32        46       78      115   I
I--------------I----------------I--------------------------------------------I
48. Príloha č. 36 vrátane nadpisu znie:
"Príloha č. 36 k vyhláške č. 24/2003 Z.z.
ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE
1. Smernica Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Mimoriadne vydanie Ú.v. EÚ, kap. 15/zv. 2) v znení smernice Rady 97/62/ES z 27. októbra 1997 (Mimoriadne vydanie Ú.v. EÚ, kap. 15/zv. 4) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne vydanie Ú.v. EÚ, kap. 1/zv. 4) v znení Aktu o podmienkach pristúpenia Rakúska, Švédska a Fínska (Ú.v. ES C 241, 29.8.1994) [upravené rozhodnutím Rady 95/1/ES, Euratom, ESUO (Ú.v. ES L 1, 1.1.1995)] v znení Aktu o podmienkach pristúpenia Českej republiky, Estónskej republiky, Cyperskej republiky, Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Maďarskej republiky, Maltskej republiky, Poľskej republiky, Slovinskej republiky a Slovenskej republiky a o úpravách zmlúv, na ktorých je založená Európska únia (Ú.v. EÚ L 236, 23.9.2003) v znení smernice Rady 2006/105/ES z 20. novembra 2006 (Ú.v. EÚ L 363, 20.12.2006) v znení smernice Rady 2013/17/EÚ z 13. mája 2013 (Ú.v. EÚ L 158, 10.6.2013).
2. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva (Ú.v. EÚ L 20, 26.1.2010) v znení smernice Rady 2013/17/EÚ z 13. mája 2013 (Ú.v. EÚ L 158, 10.6.2013).".
Čl.II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. júna 2014.
Peter Žiga v.r.

Vľavo vyberte vzťahy, o ktoré máte záujem.
PRÁVNY PREDPIS
Vyhláška č. 158/2014 Z.z., , ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.

Schválené: 22.05.2014
Rozposlané/platnosť od: 13.06.2014
Účinnosť od: 15.06.2014
Zrušené: -

58/2014 Zbierky zákonov na strane 1162.
Odkaz na rovnopis čiastky