Obsah Dostupné filtre
Predpisy (2)
Vzťah
... další položky
... další položky

420/2006 Z.z. úplné znenie zákona o matrikách

Hľadať v texte dokumentu:
  • Tlač
    Uložiť
    Odoslať
  • Veľkosť písma textu
Viditeľnosť komentára:
 
 

 
420/2006 Z.z.
PREDSEDA NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
vyhlasuje úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z.z. o matrikách,ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z.z., zákonom č. 416/2001 Z.z., zákonom č. 198/2002 Z.z., zákonom č. 515/2003 Z.z., zákonom č. 36/2005 Z.z. a zákonom č. 14/2006 Z.z.
ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
o matrikách
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
§ 1
Všeobecné ustanovenie
Účelom zákona je právna úprava vedenia matrík a s tým súvisiacich práv a povinností fyzických osôb a úloh orgánov štátnej správy.
I. ČASŤ
MATRIKY
Pojem
§ 2
(1) Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území Slovenskej republiky, a štátnych občanov Slovenskej republiky, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine.
(2) Do matriky sa zapisujú údaje o narodení, uzavretí manželstva a úmrtí a údaje o iných skutočnostiach rozhodujúcich pre zistenie alebo overenie osobného stavu, najmä údaje o osvojení, určení rodičovstva a o rozvode manželstva (ďalej len "matričné udalosti"), ak tento zákon neustanovuje inak (§ 21 a § 23 ods. 5). Predmetom zápisu do nej sú matričné udalosti, ktoré nastali na území Slovenskej republiky a v cudzine, ak ide o štátneho občana Slovenskej republiky.1)
(3) Matriku tvorí kniha narodení, kniha manželstiev a kniha úmrtí. Kniha narodení a kniha úmrtí sa vedie osobitne pre každú obec; kniha manželstiev sa vedie ako jediná.
§ 3
(1) Matrika je verejná listina.
(2) Verejnými listinami sú aj rodný list, sobášny list a úmrtný list (ďalej len "úradný výpis"), potvrdenia vyhotovené o údajoch zapísaných v matrike a doslovné výpisy z matrík.
(3) Úradný výpis obsahuje údaje ustanovené týmto zákonom o skutočnostiach zapísaných v matrike, ktoré sa týkajú zapísanej osoby, podľa stavu v deň jeho vyhotovenia.
(4) Potvrdenie o údajoch zapísaných v matrike obsahuje údaje ustanovené osobitným zákonom alebo potrebné na uplatnenie nárokov fyzickej osoby v cudzine.
(5) Doslovný výpis obsahuje všetky údaje zapísané v matrike v pôvodnom aj zmenenom stave.
Správa matrík
§ 4
(1) Matriku ako výkon štátnej správy vedie obec, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košiciach mestská časť, ktoré sú uvedené v prílohe (ďalej len "matričný úrad"). Územné obvody matričných úradov ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo").
(2) Pri vedení matrík zabezpečuje matričný úrad jednotný informačný systém a utvára podmienky na jeho bezpečnú prevádzku a ochranu údajov.
§ 5
(1) Matrika sa vedie v jednom vyhotovení. Zápisy sa vykonávajú na základe písomného oznámenia, do knihy narodení aj na základe ústneho oznámenia rodiča.
(2) Pre každú knihu narodení, knihu manželstiev a knihu úmrtí sa vedie abecedný register.
(3) Matriky zostávajú uložené na matričnom úrade, ktorý vedie matriky. Po uplynutí 100 rokov od posledného zápisu do knihy narodení, knihy manželstiev a knihy úmrtí sa tieto knihy odovzdajú príslušnému štátnemu archívu.1a)
§ 6
(1) Matrika sa vedie na zviazaných tlačivách vydaných ministerstvom.
(2) Matričný úrad môže viesť matriky aj na iných nosičoch informácií než na zviazaných tlačivách, ak sa tým dosiahne účelnejší spôsob vedenia matriky, operatívnejšie vydávanie dokladov a zabezpečí sa ochrana informácií pred zneužitím podľa osobitného zákona.2)
§ 7
Zápisy do matriky sa vykonávajú len v úradnej miestnosti v sídle matričného úradu.
§ 8
(1) Na vedenie matrík ustanoví starosta obce matrikára a jeho zástupcu; ak je to potrebné vzhľadom na rozsah činností, ustanoví vedúceho matrikára a potrebný počet matrikárov (ďalej len "matrikár").
(2) Matrikárom môže byť fyzická osoba, ktorá je štátnym občanom Slovenskej republiky, je plnoletá, bezúhonná,2a) preukázala ovládanie vedenia matrík zložením skúšky a zložila sľub.
(3) Matrikár skladá do rúk starostu obce sľub tohto znenia:
"Sľubujem, že budem verný Slovenskej republike a budem zachovávať jej zákony a vykonávať všetky povinnosti spojené s vedením matrík podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Zachovám mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa pri svojej úradnej činnosti dozviem.".
(4) Matrikár je povinný prehlbovať si kvalifikáciu systematickým odborným vzdelávaním organizovaným ministerstvom. Obec je povinná umožniť matrikárovi zúčastniť sa na odbornom vzdelávaní.
(5) Ak nemôže matrikár alebo jeho zástupca vykonávať úlohy spojené s vedením matrík, vykoná obec opatrenia na zabezpečenie riadneho výkonu štátnej správy na tomto úseku.
(6) Matrikárovi, ktorý je činný pri obrade uzavierania manželstva pred orgánom štátu, sa poskytuje finančný príspevok na úhradu zvýšených výdavkov na ošatenie a na úpravu zovňajška.
§ 9
Zbierka listín
(1) Matričný úrad vedie zbierku listín. Tvoria ju listiny, ktoré slúžia ako podklad na zápis, dodatočný zápis, dodatočný záznam alebo ich zmenu v matrike. Zbierka listín za kalendárny rok sa zakladá na matričnom úrade, ktorý ju najneskôr do 28. februára nasledujúceho roku odovzdá obvodnému úradu.
(2) Obvodný úrad uchováva zbierku listín oddelene od ostatných písomností a zabezpečuje jej aktualizáciu a ochranu pred zničením a poškodením a pred zneužitím údajov, ktoré obsahuje. Po uplynutí 100 rokov od posledného zápisu odovzdá obvodný úrad zbierku listín príslušnému štátnemu archívu.
Príslušnosť matriky
§ 10
(1) Na vykonanie zápisu narodenia alebo úmrtia do knihy narodení alebo knihy úmrtí je príslušný matričný úrad, v ktorého obvode sa osoba narodila alebo zomrela. Ak sa nezistí, kde sa osoba narodila alebo zomrela, vykoná zápis matričný úrad, v ktorého obvode sa narodená alebo zomretá osoba našla.
(2) Ak sa narodí alebo zomrie osoba v dopravnom prostriedku, zapíše narodenie alebo úmrtie matričný úrad, v ktorého obvode bola narodená alebo zomretá osoba vyložená z dopravného prostriedku.
(3) Na vykonanie zápisu rozhodnutia súdu o vyhlásení štátneho občana Slovenskej republiky za mŕtveho je príslušný matričný úrad v sídle súdu, ktorý rozhodol o vyhlásení za mŕtveho. Na zápis rozhodnutia súdu o vyhlásení za mŕtveho cudzieho štátneho príslušníka alebo osoby, ktorá bola v rozhodujúcom čase bez štátnej príslušnosti (ďalej len "bezdomovec") alebo ktorej štátne občianstvo nemožno určiť, ak mala posledný trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, je príslušný matričný úrad Bratislava-Staré Mesto.
§ 11
Na zápis uzavretia manželstva je príslušný matričný úrad, v ktorého obvode sa uzavrelo manželstvo.3)
§ 12
Zápisy do matriky sa vykonávajú v štátnom jazyku.4)
Zápisy do matriky
§ 13
(1) Do knihy narodení sa zapisuje
a) deň, mesiac, rok a miesto narodenia dieťaťa, a ak ide o viacpočetný pôrod, aj časové poradie narodenia,
b) meno,5) priezvisko, pohlavie a rodné číslo dieťaťa,
c) meno,6) priezvisko, rodné priezvisko, deň, mesiac, rok a miesto narodenia, rodné číslo, štátne občianstvo a miesto trvalého pobytu rodičov dieťaťa,
d) dohoda rodičov o priezvisku dieťaťa, ak majú rôzne priezviská alebo nežijú v manželstve, prípadne rozhodnutie súdu o určení priezviska,
e) deň, mesiac a rok zápisu.
(2) Narodenie živého dieťaťa i narodenie mŕtveho dieťaťa sa oznamuje na zápis do knihy narodení.
(3) Narodenie je povinný oznámiť matričnému úradu lekár, ktorý pôsobil pri pôrode alebo ktorý po pôrode poskytol liečebný úkon; v ostatných prípadoch je povinný to urobiť jeden z rodičov. Ten, na koho sa vzťahuje oznamovacia povinnosť, je povinný urobiť oznámenie najneskôr do troch pracovných dní odo dňa pôrodu. Matka môže splniť oznamovaciu povinnosť aj po tejto lehote, hneď ako je schopná urobiť oznámenie.
(4) Pri ústnom oznámení narodenia je oznamovateľ povinný preukázať svoju totožnosť. Ak je oznamovateľ nemý alebo hluchonemý, alebo ak urobí oznámenie v jazyku, ktorý matrikár neovláda, je potrebná prítomnosť tlmočníka; ak nejde o úradne ustanoveného tlmočníka, musí tlmočník zložiť do rúk matrikára, pred ktorým vykonáva tlmočnícku funkciu, sľub predpísaný osobitným predpisom.7) Údaje o tlmočení a tlmočníkovi sa vyznačia v knihe narodení.
(5) Zápis dieťaťa, ktoré matka zanechala po pôrode v zdravotníckom zariadení a súčasne písomne požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom,7a) do knihy narodení sa vykoná na základe správy lekára, ktorý pôsobil pri pôrode; správa sa posiela najneskôr v deň prepustenia matky zo zdravotníckeho zariadenia a musí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. a) a údaj o pohlaví dieťaťa.
§ 14
Do knihy manželstiev sa zapisuje
a) deň, mesiac a rok uzavretia manželstva, a ak sa manželstvo uzavrelo mimo sídla matričného úradu, miesto uzavretia manželstva,
b) meno,6) priezvisko, rodné priezvisko, deň, mesiac, rok a miesto narodenia, rodné číslo a osobný stav muža a ženy, ktorí uzavreli manželstvo (ďalej len "manželia"),
c) meno,6) priezvisko, rodné priezvisko, deň, mesiac, rok a miesto narodenia rodičov manželov,
d) dohoda manželov o priezvisku a dohoda o priezvisku ich spoločných detí; dohodnuté priezvisko8) sa uvedie v mužskom aj ženskom tvare,
e) štátne občianstvo manželov,
f) mená, priezviská a rodné čísla svedkov,
g) deň, mesiac a rok zápisu.
§ 15
(1) Do knihy úmrtí sa zapisuje
a) deň, mesiac, rok a miesto úmrtia,
b) meno,6) priezvisko, rodné priezvisko, miesto trvalého pobytu, deň, mesiac, rok a miesto narodenia, pohlavie, rodné číslo a štátne občianstvo zomretého,
c) deň, mesiac a rok zápisu.
(2) Úmrtie je povinný oznámiť matričnému úradu prehliadajúci lekár neodkladne, najneskôr do troch pracovných dní po prehliadke mŕtveho. Ďalšie údaje, ktoré sa zapisujú do knihy úmrtí, poskytne matričnému úradu osoba, ktorá vybavuje pohreb, najneskôr do piatich pracovných dní odo dňa, keď sa dozvedela o úmrtí, a to aj prostredníctvom matričného úradu v mieste jej trvalého pobytu. Do knihy úmrtí sa zapisuje aj rozhodnutie súdu o vyhlásení občana za mŕtveho. Narodenie mŕtveho dieťaťa sa nezapisuje do knihy úmrtí.
(3) Ak ide o zápis nájdenej zomretej osoby, ktorej lekár neurčil presný dátum úmrtia, matričný úrad zapíše ako deň úmrtia posledný deň mesiaca, ak lekár určil aspoň mesiac úmrtia tejto osoby, alebo posledný deň roka, ak lekár určil aspoň rok úmrtia.
§ 16
Ženské priezvisko osoby inej ako slovenskej národnosti sa zapíše bez koncovky slovenského prechyľovania,
a) ak o to požiadajú rodičia9) pri zápise priezviska ich dieťaťa ženského pohlavia do knihy narodení podľa § 13 ods. 1 alebo osvojitelia pri zápise priezviska osvojeného dieťaťa, ak ide o osvojenie podľa osobitného predpisu,9a)
b) ak o to požiada žena pri zápise uzavretia manželstva do knihy manželstiev podľa § 14,
c) ak o to požiada žena v súvislosti so zápisom rozhodnutia o zmene priezviska podľa osobitného zákona.10)
§ 17
Ak sa narodenie, uzavretie manželstva a úmrtie nezapísalo v čase na to určenom, zapíše sa dodatočne. Dodatočný zápis sa vykoná z úradnej povinnosti.
§ 17a
Matrikár po doručení podkladov na zápis do matriky vykoná zápis do matričnej knihy bez zbytočného odkladu; ak je potrebné zisťovať údaje, ktoré majú byť zapísané, vykoná matrikár zápis najneskôr do dvoch mesiacov od oznámenia o narodení, uzavretia manželstva alebo oznámenia o úmrtí.
Nazeranie do matriky a výpisy z matriky
§ 18
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
b) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti podľa osobitného zákona,10a)
c) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu zverené dieťa do dočasnej osobnej starostlivosti,10b)
d) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti,10c)
e) poručníkovi, ak sa o dieťa osobne stará,10d)
f) súdom ustanovenému opatrovníkovi,10e)
g) na úradné potreby štátnych orgánov, obcí a iných ustanovizní, ak to ustanoví osobitný zákon,
h) na vykonávanie štatistického zisťovania podľa osobitných predpisov.11)
(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.12)
(3) Úradný výpis určený na použitie v cudzom štáte overí krajský úrad, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
§ 19
(1) Úradný výpis z knihy narodení (ďalej len "rodný list") obsahuje
a) názov dokladu a označenie matričného úradu, ktorý vyhotovuje doklad,
b) deň, mesiac, rok, miesto narodenia a rodné číslo dieťaťa,
c) meno5) a priezvisko dieťaťa,
d) pohlavie dieťaťa,
e) meno,6) priezvisko, rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia, štátne občianstvo a rodné číslo rodičov,
f) deň, mesiac a rok vyhotovenia rodného listu, podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby a odtlačok úradnej pečiatky matričného úradu.
(2) Úradný výpis z knihy manželstiev (ďalej len "sobášny list") obsahuje
a) názov dokladu a označenie matričného úradu, ktorý vyhotovuje doklad,
b) deň, mesiac, rok a miesto uzavretia manželstva,
c) meno,6) priezvisko, prípadne rodné priezvisko manželov a ich rodné čísla,
d) deň, mesiac, rok, miesto narodenia manželov,
e) meno,6) priezvisko, prípadne rodné priezvisko rodičov manželov,
f) dohodu manželov o priezvisku a dohodu o priezvisku ich spoločných detí; dohodnuté priezviská sa uvedú v mužskom aj ženskom tvare,
g) deň, mesiac a rok vyhotovenia sobášneho listu, podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby a odtlačok úradnej pečiatky matričného úradu.
(3) V rodnom liste osoby inej ako slovenskej národnosti, ktorej meno nebolo do 31. decembra 1993 zapísané v matrike v jej materinskom jazyku, ale v slovenskom ekvivalente, sa uvedie v jej materinskom jazyku latinkou, ak o to písomne požiada; o tejto skutočnosti sa v matrike urobí písomný záznam. Žiadosť musí obsahovať vyhlásenie o národnosti žiadateľa. Všetky ďalšie úradné výpisy a potvrdenia sa vyhotovia s takýmto tvarom mena.
(4) Osoba, ktorej meno je zapísané v matrike v inom ako slovenskom jazyku a neskorší výpis z matriky jej bol vyhotovený s menom v slovenskom ekvivalente, môže požiadať o výpis z matriky s menom v pôvodnom znení. Matričný úrad je povinný tejto žiadosti vyhovieť.
(5) Úradný výpis z knihy úmrtí (ďalej len "úmrtný list") obsahuje
a) názov dokladu a označenie matričného úradu, ktorý vyhotovuje doklad,
b) deň, mesiac, rok, miesto úmrtia a rodné číslo zomretého; posledný deň mesiaca úmrtia nájdenej zomretej osoby, ktorej lekár určil len mesiac úmrtia, alebo posledný deň roka úmrtia nájdenej zomretej osoby, ktorej lekár určil rok úmrtia,
c) meno,6) priezvisko, prípadne rodné priezvisko zomretého,
d) pohlavie, miesto trvalého pobytu zomretého,
e) deň, mesiac, rok a miesto narodenia zomretého,
f) deň, mesiac a rok vyhotovenia úmrtného listu, podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby a odtlačok úradnej pečiatky matričného úradu.
(6) V rodnom liste alebo sobášnom liste ženy, ktorej sa tento úradný výpis týka, sa jej priezvisko uvedie bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to písomne požiada; o tejto skutočnosti sa v matrike urobí záznam. Všetky ďalšie úradné výpisy a potvrdenia o údajoch zapísaných v matrike sa vyhotovia s takýmto tvarom priezviska. Písomná žiadosť podľa prvej vety sa založí do zbierky listín.
(7) Písomnú žiadosť podľa odsekov 3, 4 a 6 môžu podať, ak ide o neplnoletú osobu, jej rodičia.
(8) Na zapísanie zmeny tvaru mena a priezviska podľa odsekov 3, 4 a 6 v úradnom výpise sa nevzťahujú ustanovenia osobitného zákona o zmene mena a zmene priezviska10) a tento úkon nepodlieha poplatkovej povinnosti podľa osobitného zákona.13)
(9) Žiadosť o zapísanie ženského priezviska s koncovkou slovenského prechyľovania v úradnom výpise vyhotovenom po tom, čo bolo uplatnené právo podľa odsekov 3, 4 a 6 alebo podľa § 16, sa považuje za žiadosť o zmenu priezviska podľa osobitného zákona.10)
Zápisy do matriky na základe dokladov z cudzích štátov
§ 20
Zápis alebo zmenu zápisu v matrike podľa rozhodnutia úradu alebo súdu cudzieho štátu vykoná matričný úrad len so súhlasom obvodného úradu.
§ 21
(1) Osvojenie štátneho občana Slovenskej republiky staršieho ako 18 rokov v cudzine podľa cudzích právnych predpisov sa nezapisuje do matriky.
(2) Osvojenie cudzinca staršieho ako 18 rokov osvojeného podľa právnych predpisov jeho domovského štátu sa zapisuje do matriky, ak žije v manželstve so štátnym občanom Slovenskej republiky a v dôsledku osvojenia sa zmenilo priezvisko aj štátneho občana Slovenskej republiky.
(3) Osvojenie neplnoletého cudzinca štátnym občanom Slovenskej republiky, a to aj podľa právneho poriadku jeho domovského štátu, sa zapisuje do matriky.
§ 22
(1) O narodení alebo uzavretí manželstva cudzinca na území Slovenskej republiky sa súčasne so zápisom do matriky vyhotoví na účely výmeny matrík rodný list alebo sobášny list, ak ide o príslušníka štátu, s ktorým sa na základe medzinárodnej dohody alebo zásady vzájomnosti vykonáva výmena úradných výpisov.
(2) Úmrtie cudzinca na území Slovenskej republiky sa po zápise do knihy úmrtí vždy oznámi zastupiteľskému úradu príslušného cudzieho štátu v Slovenskej republike. Ak cudzí štát nemá v Slovenskej republike zastupiteľský úrad, oznámi matričný úrad úmrtie cudzinca Ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky.
§ 22a
Do matriky nemožno zapísať uzavretie manželstva, ktoré je v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky. Takýto zápis je neplatný dňom jeho vykonania.
§ 23
Osobitná matrika
(1) Narodenie, uzavretie manželstva a úmrtie štátnych občanov Slovenskej republiky, ktoré nastali na
a) území cudzieho štátu,
b) zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v cudzom štáte,
c) lodi alebo v lietadle mimo územia Slovenskej republiky,
d) území nepatriacom žiadnemu štátu,
sa zapisujú do osobitnej matriky.
(2) Zápis podľa odseku 1 sa vykoná na základe oznámenia. K oznámeniu musia byť priložené doklady potrebné na vykonanie zápisu v osobitnej matrike. Oznámenie možno urobiť na
a) zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v cudzom štáte,
b) matričnom úrade, v ktorého územnom obvode má občan trvalý pobyt,
c) matričnom úrade, v ktorého územnom obvode mal občan posledný trvalý pobyt, alebo
d) ktoromkoľvek matričnom úrade, ak občan nemal na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
(3) Zápis sa vykoná na základe rodného listu, sobášneho listu alebo úmrtného listu vydaného cudzím štátom, dokladu o štátnom občianstve Slovenskej republiky, zápisu o narodení, uzavretí manželstva alebo úmrtí spísaného zastupiteľským úradom alebo matričným úradom, alebo na základe inej listiny, alebo iného obdobného dôkazu matričnej udalosti. Týmto spôsobom nemožno nahradiť právoplatné rozhodnutie súdu o vyhlásení za mŕtveho.
(4) Zápis do osobitnej matriky sa vykoná najneskôr do troch mesiacov odo dňa doručenia oznámenia podľa odseku 2. V odôvodnených prípadoch sa táto lehota môže predĺžiť najviac o tri mesiace. O predĺžení lehoty a dôvodoch jej predĺženia sa žiadateľ o zápis do osobitnej matriky písomne upovedomí.
(5) Zápis do osobitnej matriky sa nevykonáva, ak matričná udalosť nastala pred 31. decembrom 1949 a ak bola zapísaná do matriky v Slovenskej republike alebo Českej republike podľa právnej úpravy platnej v tom čase.
(6) Ak osobitný právny predpis ustanoví povinnosť preukázať narodenie, uzavretie manželstva alebo úmrtie podľa odseku 1 úradným výpisom, preukazujú sa tieto skutočnosti úradným výpisom z osobitnej matriky.
(7) Úradné výpisy po matričných udalostiach týkajúcich sa štátnych občanov Slovenskej republiky, ktoré nastali do 31. decembra 1992 na území Českej republiky, sú v Slovenskej republike verejnými listinami. O matričných udalostiach v nich uvedených netreba vykonať zápis v osobitnej matrike. Ak však štátny občan Slovenskej republiky o takýto zápis požiada, orgán, ktorý vedie osobitnú matriku, je povinný mu vyhovieť.
(8) Osobitnú matriku vedie ministerstvo.
§ 24
Súčinnosť
Súdy a iné štátne orgány, matričné úrady, orgány cirkví a náboženských spoločností14) (ďalej len "cirkev") a lekári sú povinní zasielať príslušnému matričnému úradu oznámenia o rozhodnutiach, dohodách, súhlasných vyhláseniach alebo iných skutočnostiach,9a) ktoré majú vplyv na osobný stav, meno alebo priezvisko osoby a sú podkladom na zápis do matriky, jeho zmenu alebo zrušenie.
§ 25
Obnova matriky
(1) Ak sa prvopis matriky stratí, zničí alebo sa stane neupotrebiteľným, zabezpečí matričný úrad jeho nové vyhotovenie
a) podľa zbierky listín,
b) v prípade matriky vedenej do 31. decembra 1958 tým, že druhopis tejto matriky vyhlási za prvopis; súčasne zabezpečí vyhotovenie nového druhopisu v spolupráci s obvodným úradom.
(2) Ak sa nezachová ani zbierka listín, zabezpečí matričný úrad obnovenie matriky podľa iných verejných listín, prípadne podľa iných hodnoverných dokladov.
§ 26
Zmeny zápisov v matrike
Zmeny zápisov, dodatočné zápisy, dodatočné záznamy a ich opravy v matrike vykonáva matričný úrad na základe verejných listín, iných listín alebo oznámení, ak v tomto zákone nie je ustanovené inak.
II. ČASŤ
POSTUP PRED UZAVRETÍM MANŽELSTVA
§ 27
(1) Štátny občan Slovenskej republiky pred uzavretím manželstva predloží matričnému úradu príslušnému podľa miesta uzavretia manželstva tieto doklady:
a) rodný list,
b) doklad o štátnom občianstve,
c) potvrdenie o pobyte,
d) úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
e) doklad o rodnom čísle.15)
(2) Doklady uvedené v odseku 1 písm. b), c) a e) možno nahradiť predložením platného občianskeho preukazu.
(3) Štátny občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom v cudzine predkladá doklad uvedený v odseku 1 písm. c), vydaný príslušným úradom cudzieho štátu; doklad uvedený v odseku 1 písm. b) môže nahradiť predložením platného cestovného pasu Slovenskej republiky.
(4) Ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, doloží okrem dokladov uvedených v odseku 1 písm. a) až c) a e) právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo.
(5) Okrem dokladov uvedených v predchádzajúcich odsekoch muž a žena, ktorí chcú spolu uzavrieť manželstvo (ďalej len "snúbenci"), pred uzavretím manželstva vyplnia predpísané tlačivo; v odôvodnených prípadoch to môže urobiť iba jeden z nich. Ak ide o uzavretie manželstva pred orgánom cirkvi, matričný úrad potvrdí vyplnené tlačivo, ktoré snúbenci doručia príslušnému orgánu cirkvi.
(6) O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať
a) mená, priezviská a rodné čísla snúbencov a ich podpisy,
b) mená, priezviská a rodné čísla svedkov a ich podpisy,
c) dátum a miesto uzavretia manželstva,
d) meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a matrikára, ak ide o uzavretie manželstva pred matričným úradom,
e) dohodu snúbencov o priezvisku,
f) meno, priezvisko a podpis tlmočníka,7) ak sa jeho prítomnosť pri uzavretí manželstva vyžaduje a ak bol ustanovený, aj odtlačok jeho úradnej pečiatky,
g) odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo.
(7) Orgán cirkvi, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo, je povinný doručiť zápisnicu o uzavretí manželstva do troch pracovných dní od uzavretia manželstva príslušnému matričnému úradu. Matričný úrad vykoná zápis do knihy manželstiev na základe dokladov uvedených v odsekoch 1 až 5 a zápisnice o uzavretí manželstva.
§ 28
(1) Cudzinec pred uzavretím manželstva v Slovenskej republike je povinný predložiť matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva tieto doklady:
a) rodný list,
b) doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva,
c) doklad o štátnom občianstve,
d) doklad o pobyte,
e) potvrdenie o osobnom stave,
f) úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca,
g) právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného cudzinca,
h) doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.
(2) Doklady uvedené v odseku 1 písm. b) až e) nesmú byť staršie ako šesť mesiacov.
(3) Ak je ustanovená povinnosť predložiť rozsudok o rozvode manželstva vydaný súdom cudzieho štátu, možno ho pokladať za verejnú listinu iba vtedy, ak je uznaný podľa osobitného zákona.16)
(4) Tým nie je dotknuté ustanovenie osobitného zákona o odpustení predloženia uvedených dokladov.17)
(5) Ak má matričný úrad pochybnosti o správnosti alebo platnosti dokladov predložených cudzincom na uzavretie manželstva, požiada príslušný obvodný úrad o ich preverenie; o preverení urobí obvodný úrad záznam.
§ 29
Osoba, ktorá chce uzavrieť manželstvo prostredníctvom zástupcu, predloží doklady podľa osobitného predpisu.18)
III. ČASŤ
SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
§ 30
Ak nemá ani jeden zo snúbencov trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a príslušnosť nie je možné určiť podľa osobitného zákona,18a) snúbenci môžu urobiť vyhlásenie o uzavretí manželstva na ktoromkoľvek matričnom úrade.
§ 31
(1) Kontrolnú činnosť na úseku matrík vykonávajú obvodné úrady, krajské úrady a ministerstvo.
(2) Obvodný úrad vykonáva na matričných úradoch vo svojom územnom obvode najmenej raz za rok kontrolu vedenia matrík podľa zbierky listín a ukladá opatrenia na odstránenie nedostatkov.
(3) Krajský úrad vykonáva kontrolu vedenia a uloženia zbierky listín na obvodných úradoch vo svojom územnom obvode.
(4) Ministerstvo vykonáva kontrolu vedenia matrík a usmerňuje výkon kontroly, ktorý uskutočňujú krajské úrady a obvodné úrady.
(5) Na výkon kontroly podľa odsekov 1 až 4 sa nevzťahuje osobitný zákon.18b)
§ 31a
Na konanie podľa tohto zákona sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.18c)
§ 32
(1) Matričný úrad plní oznamovaciu povinnosť o údajoch zapísaných v matrike alebo zbierke listín voči štátnym orgánom, obciam a iným ustanovizniam v rozsahu uvedenom v osobitných predpisoch.19)
(2) Ak má matričný úrad odôvodnené pochybnosti o tom, či bolo manželstvo uzavreté v súlade s osobitným zákonom,19a) zašle príslušnému súdu oznámenie o uzavretí manželstva.
§ 33
Úradný výpis zo zápisu v matrikách uložených v štátnych archívoch s regionálnou územnou pôsobnosťou vyhotoví matričný úrad, v ktorého územnom obvode má archív alebo jeho pobočka sídlo.
§ 34
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom výšku a spôsob poskytnutia príspevku matrikárovi, ktorý je činný pri obrade uzavierania manželstva, na úhradu zvýšených výdavkov na ošatenie a úpravu zovňajška. Taktiež ustanoví podrobnosti o vedení matriky, vykonávaní zápisov do knihy narodení, knihy manželstiev a knihy úmrtí, vedení osobitnej matriky, vydávaní úradných výpisov, výmene matrík s cudzinou a vykonávaní skúšky matrikára.
§ 35
Porušenie povinností podľa tohto zákona (§ 13 a 15) sa posudzuje podľa osobitných predpisov.20)
§ 36
Mená a priezviská sa zapisujú do matriky a úradného výpisu z nej latinkou.
§ 37
(1) Úradné výpisy vyhotovené podľa právnych predpisov platných k 31. decembru 1949 (rodný list, prípadne rodný a krstný list, sobášny list a úmrtný list), ako aj úradné výpisy vyhotovené podľa právnych predpisov platných do účinnosti tohto zákona, zostávajú v platnosti a majú charakter verejnej listiny, ak sa nezmenili skutočnosti v nich uvedené.
(2) Listiny vydané súdmi a inými príslušnými orgánmi v cudzine, ktoré sú v mieste vydania platné ako verejné listiny a ktoré sú podkladom na zápis, zmenu alebo doplnenie zápisu v matrike, sa predkladajú s úradne osvedčeným prekladom do slovenského jazyka a opatrené príslušnými osvedčeniami, ak osobitný právny predpis alebo medzinárodná zmluva neustanovujú inak. Povinnosť predložiť úradne osvedčený preklad sa nevzťahuje na listiny vydané v Českej republike.
(3) Ak sú údaje o mene a priezvisku, dátume narodenia, uzavretia manželstva alebo úmrtia alebo o rodnom čísle osoby uvedené v úradnom výpise v rozpore so skutočnosťou, príslušný matričný úrad vykoná opravu zápisu na základe verejnej listiny a vydá nový úradný výpis, o čom informuje osobu, ktorej sa zápis týka. To neplatí, ak ide o úradný výpis podľa § 19 ods. 6 tohto zákona.
(4) Ak sa údaje v úradných výpisoch osvedčujúce osobný stav odlišujú od údajov v iných verejných listinách, považujú sa za správne údaje uvedené v úradných výpisoch, ak sa nepreukáže opak.
(5) Ak tento zákon ustanovuje, že sa do matriky zapisujú rodné čísla, vzťahuje sa toto ustanovenie na štátnych občanov Slovenskej republiky. Na cudzincov sa vzťahuje len za predpokladu, že im príslušný orgán15) pridelil rodné číslo.
(6) Na účely tohto zákona sa za verejnú listinu považuje každá listina, ktorá osvedčuje skutočnosti o osobnom stave, ak bola vydaná oprávneným orgánom a obsahuje náležitosti ustanovené týmto zákonom.
(7) Tento zákon sa nevzťahuje na uloženie matrík, ich druhopisov vedených do 31. decembra 1958 a zbierok listín podľa osobitných právnych predpisov platných do účinnosti tohto zákona.
§ 37a
Pracoviská matričného úradu zriadené mimo sídla matričného úradu podľa doterajších predpisov zostávajú nezmenené.
§ 37b
Štátnemu občanovi, ktorého uzavretie manželstva podľa § 23 ods. 1 sa zapísalo do osobitnej matriky do 30. júna 2002 a ktorý pri uzavieraní manželstva prijal ako spoločné priezvisko priezvisko manžela a súčasne si ponechal svoje doterajšie priezvisko, bude vydaný sobášny list s uvedením obidvoch priezvisk, ak o to požiada.
§ 38
Zrušujú sa:
1. zákon č. 268/1949 Zb. o matrikách,
2. zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 41/1993 Z.z., ktorým sa mení zákon č. 268/1949 Zb. o matrikách,
3. vládne nariadenie č. 93/1958 Zb. o zmenách v pôsobnosti v matričných veciach,
5. vyhláška Federálneho ministerstva vnútra č. 22/1977 Zb., ktorou sa vydávajú bližšie predpisy k zákonu o matrikách v znení vyhlášky Federálneho ministerstva vnútra č. 4/1991 Zb.,
6. položky 7, 9 až 14 prílohy C a položky 62, 63, 69, 76 až 83 prílohy E zákona Slovenskej národnej rady č. 472/1990 Zb. o organizácii miestnej štátnej správy.
§ 39
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januárom 1995 okrem § 12, 16, 19 ods. 3, 5 až 7 a § 38 bodu 4, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. júlom 1994.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z.z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudol účinnosť 24. júla 1996.
Zákon č. 416/2001 Z.z. o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky nadobudol účinnosť 1. januára 2002.
Zákon č. 198/2002 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 94/1963 Zb. Zákon o rodine v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z.z., zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z.z. o matrikách v znení neskorších predpisov nadobudol účinnosť 1. júla 2002.
Zákon č. 515/2003 Z.z. o krajských úradoch a obvodných úradoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudol účinnosť 1. januára 2004.
Zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudol účinnosť 11. februára 2005 okrem ustanovení uvedených v čl. I až IV, čl. V v prvom, treťom až piatom bode a okrem ustanovení uvedených v čl. VI, ktoré nadobudli účinnosť 1. apríla 2005.
Zákon č. 14/2006 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z.z. o matrikách v znení neskorších predpisov a zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov nadobudol účinnosť 1. februára 2006.
v z. Béla Bugár v.r.
PRÍL.
Zoznam matričných úradov
Kraj                    Okres                    Obec (mestská časť)
 
Bratislavský kraj       Bratislava I             Staré Mesto
 
                        Bratislava II            Podunajské Biskupice
                                                 Ružinov
                                                 Vrakuňa
 
                        Bratislava III           Nové Mesto
                                                 Rača
                                                 Vajnory
 
                        Bratislava IV            Devínska Nová Ves
                                                 Karlova Ves
                                                 Záhorská Bystrica
 
                        Bratislava V             Čunovo
                                                 Jarovce
                                                 Petržalka
                                                 Rusovce
 
                        Malacky                  Gajary
                                                 Jablonové
                                                 Jakubov
                                                 Kostolište
                                                 Kuchyňa
                                                 Láb
                                                 Lozorno
                                                 Malacky
                                                 Malé Leváre
                                                 Marianka
                                                 Pernek
                                                 Plavecké Podhradie
                                                 Plavecký Mikuláš
                                                 Plavecký Štvrtok
                                                 Rohožník
                                                 Sološnica
                                                 Studienka
                                                 Stupava
                                                 Suchohrad
                                                 Veľké Leváre
                                                 Vysoká pri Morave
                                                 Záhorie (vojenský obvod)
                                                 Záhorská Ves
                                                 Závod
                                                 Zohor
 
                        Pezinok                  Báhoň
                                                 Budmerice
                                                 Častá
                                                 Doľany
                                                 Modra
                                                 Pezinok
                                                 Slovenský Grob
                                                 Svätý Jur
                                                 Šenkvice
                                                 Viničné
                                                 Vinosady
                                                 Vištuk
 
                        Senec                    Bernolákovo
                                                 Blatné
                                                 Čataj
                                                 Dunajská Lužná
                                                 Hrubý Šúr
                                                 Chorvátsky Grob
                                                 Ivanka pri Dunaji
                                                 Kostolná pri Dunaji
                                                 Kráľová pri Senci
                                                 Malinovo
                                                 Most pri Bratislave
                                                 Nová Dedinka
                                                 Reca
                                                 Senec
                                                 Tomášov
                                                 Veľký Biel
 
 
Trnavský kraj           Dunajská Streda          Baka
                                                 Baloň
                                                 Blatná na Ostrove
                                                 Čiližská Radvaň
                                                 Dolný Bar
                                                 Dolný Štál
                                                 Dunajská Streda
                                                 Gabčíkovo
                                                 Holice
                                                 Horný Bar
                                                 Jahodná
                                                 Kráľovičove Kračany
                                                 Lehnice
                                                 Michal na Ostrove
                                                 Nový Život
                                                 Ohrady
                                                 Okoč
                                                 Padáň
                                                 Rohovce
                                                 Sap
                                                 Šamorín
                                                 Štvrtok na Ostrove
                                                 Topoľníky
                                                 Trhová Hradská
                                                 Trnávka
                                                 Trstená na Ostrove
                                                 Veľká Paka
                                                 Veľké Blahovo
                                                 Veľký Meder
                                                 Vojka nad Dunajom
                                                 Vrakúň
                                                 Zlaté Klasy
 
                        Galanta                  Abrahám
                                                 Čierny Brod
                                                 Dolné Saliby
                                                 Galanta
                                                 Horné Saliby
                                                 Jelka
                                                 Kajal
                                                 Košúty
                                                 Kráľov Brod
                                                 Mostová
                                                 Pata
                                                 Pusté Úľany
                                                 Sereď
                                                 Sládkovičovo
                                                 Šintava
                                                 Šoporňa
                                                 Tomášikovo
                                                 Topoľnica
                                                 Trstice
                                                 Váhovce
                                                 Veľká Mača
                                                 Veľké Úľany
                                                 Veľký Grob
                                                 Vozokany
                                                 Zemianske Sady
 
                        Hlohovec                 Červeník
                                                 Dvorníky
                                                 Hlohovec
                                                 Horné Otrokovce
                                                 Horné Zelenice
                                                 Leopoldov
                                                 Madunice
                                                 Pastuchov
                                                 Trakovice
 
                        Piešťany                 Dolný Lopašov
                                                 Drahovce
                                                 Chtelnica
                                                 Krakovany
                                                 Moravany nad Váhom
                                                 Ostrov
                                                 Piešťany
                                                 Veľké Kostoľany
                                                 Veselé
                                                 Vrbové
 
                        Senica                   Borský Mikuláš
                                                 Borský Svätý Jur
                                                 Cerová
                                                 Dojč
                                                 Hlboké
                                                 Jablonica
                                                 Koválov
                                                 Kúty
                                                 Lakšárska Nová Ves
                                                 Moravský Svätý Ján
                                                 Plavecký Peter
                                                 Prietrž
                                                 Prievaly
                                                 Senica
                                                 Sobotište
                                                 Šajdíkove Humence
                                                 Šaštín-Stráže
                                                 Štefanov
 
                        Skalica                  Brodské
                                                 Dubovce
                                                 Gbely
                                                 Holíč
                                                 Kopčany
                                                 Petrova Ves
                                                 Popudinské Močidlany
                                                 Radošovce
                                                 Skalica
                                                 Unín
 
                        Trnava                   Bíňovce
                                                 Bohdanovce nad Trnavou
                                                 Boleráz
                                                 Borová
                                                 Brestovany
                                                 Cífer
                                                 Dechtice
                                                 Dobrá Voda
                                                 Dolná Krupá
                                                 Dolné Dubové
                                                 Dolné Lovčice
                                                 Dolné Orešany
                                                 Horné Orešany
                                                 Jaslovské Bohunice
                                                 Križovany nad Dudváhom
                                                 Majcichov
                                                 Ružindol
                                                 Smolenice
                                                 Suchá nad Parnou
                                                 Špačince
                                                 Šúrovce
                                                 Trnava
                                                 Trstín
                                                 Vlčkovce
                                                 Voderady
                                                 Zavar
 
 
Trenčiansky kraj        Bánovce nad Bebravou     Bánovce nad Bebravou
                                                 Podlužany
                                                 Rybany
                                                 Slatina nad Bebravou
                                                 Šišov
                                                 Uhrovec
                                                 Veľké Držkovce
                                                 Zlatníky
 
                        Ilava                    Bolešov
                                                 Červený Kameň
                                                 Dubnica nad Váhom
                                                 Horná Poruba
                                                 Ilava
                                                 Košeca
                                                 Ladce
                                                 Nová Dubnica
                                                 Pruské
                                                 Zliechov
 
                        Myjava                   Brezová pod Bradlom
                                                 Kostolné
                                                 Krajné
                                                 Myjava
                                                 Vrbovce
 
                        Nové Mesto nad Váhom     Beckov
                                                 Bošáca
                                                 Bzince pod Javorinou
                                                 Čachtice
                                                 Dolné Srnie
                                                 Horná Streda
                                                 Hrádok
                                                 Kálnica
                                                 Kočovce
                                                 Lubina
                                                 Lúka
                                                 Modrová
                                                 Moravské Lieskové
                                                 Nová Bošáca
                                                 Nové Mesto nad Váhom
                                                 Pobedim
                                                 Podolie
                                                 Považany
                                                 Stará Turá
 
                        Partizánske              Bošany
                                                 Chynorany
                                                 Klátova Nová Ves
                                                 Partizánske
                                                 Skačany
                                                 Veľké Uherce
                                                 Veľký Klíž
                                                 Žabokreky nad Nitrou
 
                        Považská Bystrica        Brvnište
                                                 Dolná Mariková
                                                 Dolný Lieskov
                                                 Domaniža
                                                 Horná Mariková
                                                 Jasenica
                                                 Papradno
                                                 Plevník-Drienové
                                                 Považská Bystrica
                                                 Prečín
                                                 Pružina
                                                 Udiča
 
                        Prievidza                Bojnice
                                                 Bystričany
                                                 Čavoj
                                                 Čereňany
                                                 Diviaky nad Nitricou
                                                 Dolné Vestenice
                                                 Handlová
                                                 Horná Ves
                                                 Chrenovec-Brusno
                                                 Kanianka
                                                 Lehota pod Vtáčnikom
                                                 Nedožery-Brezany
                                                 Nitrianske Pravno
                                                 Nitrianske Rudno
                                                 Nitrianske Sučany
                                                 Nitrica
                                                 Nováky
                                                 Osľany
                                                 Prievidza
                                                 Valaská Belá
                                                 Zemianske Kostoľany
 
                        Púchov                   Beluša
                                                 Dohňany
                                                 Lazy pod Makytou
                                                 Lednica
                                                 Lednické Rovne
                                                 Lúky
                                                 Lysá pod Makytou
                                                 Mojtín
                                                 Púchov
                                                 Záriečie
 
                        Trenčín                  Dolná Súča
                                                 Drietoma
                                                 Dubodiel
                                                 Horná Súča
                                                 Horné Srnie
                                                 Melčice-Lieskové
                                                 Motešice
                                                 Nemšová
                                                 Soblahov
                                                 Svinná
                                                 Trenčianska Teplá
                                                 Trenčianska Turná
                                                 Trenčianske Jastrabie
                                                 Trenčianske Stankovce
                                                 Trenčianske Teplice
                                                 Trenčín
 
 
Nitriansky kraj          Komárno                 Bátorove Kosihy
                                                 Bodza
                                                 Búč
                                                 Čalovec
                                                 Číčov
                                                 Dulovce
                                                 Hurbanovo
                                                 Chotín
                                                 Imeľ
                                                 Iža
                                                 Kameničná
                                                 Klížska Nemá
                                                 Kolárovo
                                                 Komárno
                                                 Marcelová
                                                 Martovce
                                                 Moča
                                                 Modrany
                                                 Nesvady
                                                 Okoličná na Ostrove
                                                 Pribeta
                                                 Radvaň nad Dunajom
                                                 Sokolce
                                                 Svätý Peter
                                                 Tôň
                                                 Trávnik
                                                 Veľké Kosihy
                                                 Zemianska Olča
                                                 Zlatná na Ostrove
 
                        Levice                   Bátovce
                                                 Beša
                                                 Čaka
                                                 Čata
                                                 Demandice
                                                 Dolná Seč
                                                 Dolný Pial
                                                 Farná
                                                 Hokovce
                                                 Hontianska Vrbica
                                                 Horné Semerovce
                                                 Hronovce
                                                 Ipeľský Sokolec
                                                 Jur nad Hronom
                                                 Kalná nad Hronom
                                                 Keť
                                                 Kozárovce
                                                 Levice
                                                 Mýtne Ludany
                                                 Nová Dedina
                                                 Nový Tekov
                                                 Plášťovce
                                                 Plavé Vozokany
                                                 Pohronský Ruskov
                                                 Pukanec
                                                 Rybník
                                                 Santovka
                                                 Starý Tekov
                                                 Šahy
                                                 Šalov
                                                 Šarovce
                                                 Tekovské Lužany
                                                 Tlmače
                                                 Veľké Ludince
                                                 Veľký Ďur
                                                 Vyškovce nad Ipľom
                                                 Želiezovce
                                                 Žemberovce
 
                        Nitra                    Alekšince
                                                 Báb
                                                 Branč
                                                 Cabaj-Čápor
                                                 Golianovo
                                                 Hruboňovo
                                                 Ivanka pri Nitre
                                                 Jarok
                                                 Jelenec
                                                 Klasov
                                                 Lefantovce
                                                 Lehota
                                                 Lužianky
                                                 Mojmírovce
                                                 Nitra
                                                 Nová Ves nad Žitavou
                                                 Nové Sady
                                                 Pohranice
                                                 Rišňovce
                                                 Veľké Zálužie
                                                 Veľký Cetín
                                                 Vinodol
                                                 Vráble
                                                 Výčapy-Opatovce
                                                 Zbehy
 
                        Nové Zámky               Andovce
                                                 Bánov
                                                 Bardoňovo
                                                 Belá
                                                 Bešeňov
                                                 Bíňa
                                                 Branovo
                                                 Bruty
                                                 Černík
                                                 Dedinka
                                                 Dolný Ohaj
                                                 Dubník
                                                 Dvory nad Žitavou
                                                 Gbelce
                                                 Hul
                                                 Jasová
                                                 Jatov
                                                 Kamenica nad Hronom
                                                 Kamenín
                                                 Kamenný Most
                                                 Kmeťovo
                                                 Kolta
                                                 Komjatice
                                                 Komoča
                                                 Ľubá
                                                 Maňa
                                                 Michal nad Žitavou
                                                 Mojzesovo
                                                 Mužla
                                                 Nová Vieska
                                                 Nové Zámky
                                                 Palárikovo
                                                 Podhájska
                                                 Pozba
                                                 Rúbaň
                                                 Salka
                                                 Semerovo
                                                 Sikenička
                                                 Strekov
                                                 Svodín
                                                 Štúrovo
                                                 Šurany
                                                 Trávnica
                                                 Tvrdošovce
                                                 Úľany nad Žitavou
                                                 Veľké Lovce
                                                 Veľký Kýr
                                                 Zemné
 
                        Šaľa                     Diakovce
                                                 Hájske
                                                 Kráľová nad Váhom
                                                 Močenok
                                                 Neded
                                                 Selice
                                                 Šaľa
                                                 Tešedíkovo
                                                 Trnovec nad Váhom
                                                 Vlčany
                                                 Žihárec
 
                        Topoľčany                Bojná
                                                 Horné Obdokovce
                                                 Kovarce
                                                 Ludanice
                                                 Prašice
                                                 Preseľany
                                                 Radošina
                                                 Rajčany
                                                 Solčany
                                                 Topoľčany
                                                 Veľké Ripňany
 
                        Zlaté Moravce            Čierne Kľačany
                                                 Hosťovce
                                                 Neverice
                                                 Obyce
                                                 Skýcov
                                                 Sľažany
                                                 Tesárske Mlyňany
                                                 Topoľčianky
                                                 Zlaté Moravce
 
Žilinský kraj           Bytča                    Bytča
                                                 Kolárovice
                                                 Kotešová
                                                 Petrovice
                                                 Predmier
                                                 Súľov-Hradná
                                                 Štiavnik
                                                 Veľké Rovné
 
                        Čadca                    Čadca
                                                 Čierne
                                                 Klokočov
                                                 Korňa
                                                 Krásno nad Kysucou
                                                 Makov
                                                 Nová Bystrica
                                                 Olešná
                                                 Oščadnica
                                                 Raková
                                                 Skalité
                                                 Stará Bystrica
                                                 Staškov
                                                 Svrčinovec
                                                 Turzovka
                                                 Vysoká nad Kysucou
                                                 Zákopčie
                                                 Zborov nad Bystricou
 
                        Dolný Kubín              Dlhá nad Oravou
                                                 Dolný Kubín
                                                 Chlebnice
                                                 Oravský Podzámok
                                                 Párnica
                                                 Veličná
                                                 Zázrivá
 
                        Kysucké Nové Mesto       Horný Vadičov
                                                 Kysucké Nové Mesto
                                                 Kysucký Lieskovec
                                                 Nesluša
                                                 Ochodnica
                                                 Rudina
 
                        Liptovský Mikuláš        Bobrovec
                                                 Huty
                                                 Hybe
                                                 Kráľova Lehota
                                                 Liptovská Kokava
                                                 Liptovská Sielnica
                                                 Liptovský Hrádok
                                                 Liptovský Ján
                                                 Liptovský Mikuláš
                                                 Ľubeľa
                                                 Partizánska Ľupča
                                                 Pribylina
                                                 Svätý Kríž
                                                 Važec
                                                 Východná
                                                 Závažná Poruba
 
                        Martin                   Belá-Dulice
                                                 Blatnica
                                                 Bystrička
                                                 Ďanová
                                                 Kláštor pod Znievom
                                                 Košťany nad Turcom
                                                 Krpeľany
                                                 Lipovec
                                                 Martin
                                                 Necpaly
                                                 Podhradie
                                                 Príbovce
                                                 Sklabiňa
                                                 Sučany
                                                 Turany
                                                 Turčianska Štiavnička
                                                 Turčianske Jaseno
                                                 Valča
                                                 Vrútky
                                                 Žabokreky
 
                        Námestovo                Bobrov
                                                 Breza
                                                 Hruštín
                                                 Krušetnica
                                                 Lokca
                                                 Mútne
                                                 Námestovo
                                                 Novoť
                                                 Oravská Lesná
                                                 Oravská Polhora
                                                 Oravské Veselé
                                                 Rabča
                                                 Rabčice
                                                 Zákamenné
                                                 Zubrohlava
 
                        Ružomberok               Hubová
                                                 Komjatná
                                                 Likavka
                                                 Liptovská Lúžna
                                                 Liptovská Osada
                                                 Liptovská Teplá
                                                 Liptovské Revúce
                                                 Lisková
                                                 Ľubochňa
                                                 Lúčky
                                                 Ružomberok
                                                 Sliače
                                                 Stankovany
                                                 Švošov
 
                        Turčianske Teplice       Dubové
                                                 Horná Štubňa
                                                 Jazernica
                                                 Malý Čepčín
                                                 Mošovce
                                                 Sklené
                                                 Slovenské Pravno
                                                 Turček
                                                 Turčianske Teplice
 
                        Tvrdošín                 Habovka
                                                 Liesek
                                                 Nižná
                                                 Suchá Hora
                                                 Trstená
                                                 Tvrdošín
 
                        Žilina                   Belá
                                                 Čičmany
                                                 Divina
                                                 Dlhé Pole
                                                 Dolná Tižina
                                                 Dolný Hričov
                                                 Fačkov
                                                 Hôrky
                                                 Lietava
                                                 Lutiše
                                                 Rajec
                                                 Rajecká Lesná
                                                 Rajecké Teplice
                                                 Strečno
                                                 Terchová
                                                 Varín
                                                 Žilina
 
 
Banskobystrický kraj    Banská Bystrica          Banská Bystrica
                                                 Brusno
                                                 Čerín
                                                 Ľubietová
                                                 Poniky
                                                 Selce
                                                 Slovenská Ľupča
                                                 Staré Hory
 
                        Banská Štiavnica         Banská Belá
                                                 Banská Štiavnica
                                                 Prenčov
                                                 Svätý Anton
                                                 Štiavnické Bane
 
                        Brezno                   Bacúch
                                                 Beňuš
                                                 Brezno
                                                 Čierny Balog
                                                 Heľpa
                                                 Hronec
                                                 Lom nad Rimavicou
                                                 Mýto pod Ďumbierom
                                                 Nemecká
                                                 Podbrezová
                                                 Pohorelá
                                                 Pohronská Polhora
                                                 Polomka
                                                 Predajná
                                                 Šumiac
                                                 Telgárt
                                                 Valaská
                                                 Závadka nad Hronom
 
                        Detva                    Detva
                                                 Detvianska Huta
                                                 Dúbravy
                                                 Horný Tisovník
                                                 Hriňová
                                                 Klokoč
                                                 Kriváň
                                                 Látky
                                                 Podkriváň
                                                 Stará Huta
                                                 Vígľaš
                                                 Vígľašská Huta-Kalinka
 
                        Krupina                  Bzovík
                                                 Cerovo
                                                 Čabradský Vrbovok
                                                 Dudince
                                                 Hontianske Moravce
                                                 Hontianske Nemce
                                                 Hontianske Tesáre
                                                 Krupina
                                                 Litava
                                                 Rykynčice
                                                 Sebechleby
                                                 Senohrad
 
                        Lučenec                  Ábelová
                                                 Buzitka
                                                 Divín
                                                 Dobroč
                                                 Fiľakovo
                                                 Halič
                                                 Holiša
                                                 Lovinobaňa
                                                 Lučenec
                                                 Mýtna
                                                 Radzovce
                                                 Rapovce
                                                 Šíd
                                                 Tomášovce
                                                 Veľká nad Ipľom
 
                        Poltár                   Cinobaňa
                                                 Hrnčiarska Ves
                                                 Kalinovo
                                                 Kokava nad Rimavicou
                                                 Málinec
                                                 Poltár
                                                 Uhorské
 
                        Revúca                   Gemerská Ves
                                                 Hucín
                                                 Jelšava
                                                 Lubeník
                                                 Muráň
                                                 Ratková
                                                 Revúca
                                                 Sirk
                                                 Tornaľa
 
                        Rimavská Sobota          Bátka
                                                 Číž
                                                 Figa
                                                 Gemerský Jablonec
                                                 Hajnáčka
                                                 Hnúšťa
                                                 Hodejov
                                                 Hostice
                                                 Hrachovo
                                                 Jesenské
                                                 Klenovec
                                                 Kráľ
                                                 Ožďany
                                                 Rimavská Baňa
                                                 Rimavská Seč
                                                 Rimavská Sobota
                                                 Teplý Vrch
                                                 Tisovec
                                                 Včelince
                                                 Veľký Blh
 
                        Veľký Krtíš              Bušince
                                                 Čebovce
                                                 Čelovce
                                                 Dačov Lom
                                                 Dolná Strehová
                                                 Dolné Plachtince
                                                 Dolné Strháre
                                                 Hrušov
                                                 Kamenné Kosihy
                                                 Modrý Kameň
                                                 Nenince
                                                 Pôtor
                                                 Senné
                                                 Sklabiná
                                                 Slovenské Ďarmoty
                                                 Veľká Čalomija
                                                 Veľká Ves nad Ipľom
                                                 Veľký Krtíš
                                                 Vinica
                                                 Vrbovka
                                                 Želovce
 
                        Zvolen                   Budča
                                                 Dobrá Niva
                                                 Lešť (vojenský obvod)
                                                 Očová
                                                 Pliešovce
                                                 Sása
                                                 Sliač
                                                 Zvolen
                                                 Zvolenská Slatina
 
                        Žarnovica                Hodruša-Hámre
                                                 Hrabičov
                                                 Hronský Beňadik
                                                 Nová Baňa
                                                 Veľká Lehota
                                                 Žarnovica
 
                        Žiar nad Hronom          Hliník nad Hronom
                                                 Horná Ždaňa
                                                 Janova Lehota
                                                 Kremnica
                                                 Trnavá Hora
                                                 Vyhne
                                                 Žiar nad Hronom
 
 
Prešovský kraj          Bardejov                 Bardejov
                                                 Gaboltov
                                                 Hertník
                                                 Kružlov
                                                 Kurima
                                                 Malcov
                                                 Marhaň
                                                 Nižná Polianka
                                                 Raslavice
                                                 Zborov
 
 
                        Humenné                  Humenné
                                                 Kamenica nad Cirochou
                                                 Košarovce
                                                 Koškovce
                                                 Ohradzany
                                                 Papín
                                                 Ruská Poruba
                                                 Topoľovka
                                                 Udavské
 
                        Kežmarok                 Javorina (vojenský obvod)
                                                 Kežmarok
                                                 Lendak
                                                 Slovenská Ves
                                                 Spišská Belá
                                                 Spišská Stará Ves
                                                 Spišské Hanušovce
                                                 Veľká Lomnica
                                                 Vrbov
 
                        Levoča                   Levoča
                                                 Nižné Repaše
                                                 Spišské Podhradie
                                                 Spišský Štvrtok
 
                        Medzilaborce             Habura
                                                 Krásny Brod
                                                 Medzilaborce
                                                 Oľka
                                                 Radvaň nad Laborcom
                                                 Výrava
 
                        Poprad                   Hôrka
                                                 Hranovnica
                                                 Liptovská Teplička
                                                 Poprad
                                                 Spišské Bystré
                                                 Svit
                                                 Štrba
                                                 Šuňava
                                                 Veľký Slavkov
                                                 Vysoké Tatry
                                                 Ždiar
 
                        Prešov                   Bzenov
                                                 Drienov
                                                 Fričovce
                                                 Hermanovce
                                                 Chmeľov
                                                 Chminianska Nová Ves
                                                 Kapušany
                                                 Lemešany
                                                 Petrovany
                                                 Prešov
                                                 Sedlice
                                                 Svinia
                                                 Šarišské Bohdanovce
                                                 Široké
                                                 Terňa
                                                 Tuhrina
                                                 Veľký Šariš
 
                        Sabinov                  Brezovica
                                                 Jarovnice
                                                 Lipany
                                                 Pečovská Nová Ves
                                                 Sabinov
                                                 Šarišské Dravce
                                                 Šarišské Michaľany
 
                        Snina                    Belá nad Cirochou
                                                 Klenová
                                                 Pčoliné
                                                 Snina
                                                 Stakčín
                                                 Ubľa
                                                 Ulič
 
                        Stará Ľubovňa            Hniezdne
                                                 Jarabina
                                                 Ľubotín
                                                 Malý Lipník
                                                 Mníšek nad Popradom
                                                 Nová Ľubovňa
                                                 Orlov
                                                 Plavnica
                                                 Podolínec
                                                 Stará Ľubovňa
                                                 Veľký Lipník
 
                        Stropkov                 Brusnica
                                                 Bukovce
                                                 Havaj
                                                 Nižná Olšava
                                                 Stropkov
                                                 Turany nad Ondavou
 
                        Svidník                  Cernina
                                                 Giraltovce
                                                 Krajná Poľana
                                                 Kružlová
                                                 Ladomirová
                                                 Nižný Mirošov
                                                 Okrúhle
                                                 Svidník
 
                        Vranov nad Topľou        Bystré
                                                 Hanušovce nad Topľou
                                                 Holčíkovce
                                                 Nižný Hrabovec
                                                 Sečovská Polianka
                                                 Slovenská Kajňa
                                                 Soľ
                                                 Tovarné
                                                 Vranov nad Topľou
                                                 Vyšný Žipov
 
 
Košický kraj            Gelnica                  Gelnica
                                                 Jaklovce
                                                 Kluknava
                                                 Margecany
                                                 Mníšek nad Hnilcom
                                                 Nálepkovo
                                                 Prakovce
                                                 Smolník
                                                 Švedlár
 
                        Košice I                 Staré Mesto
 
                        Košice II                Šaca
                                                 Západ
 
                        Košice III               Dargovských hrdinov
 
                        Košice IV                Juh
 
                        Košice-okolie            Bidovce
                                                 Bohdanovce
                                                 Buzica
                                                 Čaňa
                                                 Čečejovce
                                                 Družstevná pri Hornáde
                                                 Haniska
                                                 Jasov
                                                 Kecerovce
                                                 Košická Belá
                                                 Košická Polianka
                                                 Kráľovce
                                                 Kysak
                                                 Malá Ida
                                                 Medzev
                                                 Moldava nad Bodvou
                                                 Nižný Klátov
                                                 Perín-Chym
                                                 Poproč
                                                 Rozhanovce
                                                 Ruskov
                                                 Seňa
                                                 Slanec
                                                 Turňa nad Bodvou
                                                 Valaliky
                                                 Veľká Ida
                                                 Ždaňa
 
                        Michalovce               Bracovce
                                                 Budkovce
                                                 Jovsa
                                                 Malčice
                                                 Michalovce
                                                 Nacina Ves
                                                 Palín
                                                 Pavlovce nad Uhom
                                                 Strážske
                                                 Trhovište
                                                 Veľké Kapušany
                                                 Vinné
                                                 Vojany
                                                 Zalužice
                                                 Zemplínska Široká
                                                 Žbince
 
                        Rožňava                  Dobšiná
                                                 Jablonov nad Turňou
                                                 Krásnohorské Podhradie
                                                 Plešivec
                                                 Rožňava
                                                 Slavošovce
                                                 Štítnik
 
                        Sobrance                 Bežovce
                                                 Krčava
                                                 Podhoroď
                                                 Porúbka
                                                 Remetské Hámre
                                                 Sobrance
                                                 Úbrež
                                                 Veľké Revištia
 
                        Spišská Nová Ves         Hrabušice
                                                 Krompachy
                                                 Letanovce
                                                 Markušovce
                                                 Rudňany
                                                 Spišská Nová Ves
                                                 Spišské Vlachy
                                                 Spišský Hrušov
 
                        Trebišov                 Boľ
                                                 Borša
                                                 Cejkov
                                                 Čerhov
                                                 Čierna nad Tisou
                                                 Kráľovský Chlmec
                                                 Kuzmice
                                                 Leles
                                                 Michaľany
                                                 Novosad
                                                 Parchovany
                                                 Sečovce
                                                 Somotor
                                                 Streda nad Bodrogom
                                                 Trebišov
                                                 Veľké Trakany
                                                 Veľký Horeš
1) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z.z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 88/1990 Zb., ktorým sa menia a dopĺňajú predpisy o nadobúdaní a strácaní československého štátneho občianstva.
1a) Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 515/2003 Z.z.
2) Zákon č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.
2a) § 3 ods. 3 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme.
3) § 4 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
4) Čl. 6 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky.
7) Zákon č. 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
7a) § 11 ods. 10 zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
10b) § 49 zákona č. 36/2005 Z.z. v znení uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 297/2005 Z.z.
11) Zákon č. 540/2001 Z.z. o štátnej štatistike v znení zákona č. 215/2004 Z.z.
13) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
15) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 301/1995 Z.z. o rodnom čísle v znení zákona č. 515/2003 Z. Z.
16) § 63, 67 a 68 zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení neskorších predpisov.
18b) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 10/1996 Z.z. o kontrole v štátnej správe v znení neskorších predpisov.
18c) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
19) Napríklad zákon č. 540/2001 Z.z. v znení zákona č. 215/2004 Z.z., § 23 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 352/2005 Z.z., zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
20) Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.

Vľavo vyberte vzťahy, o ktoré máte záujem.
PRÁVNY PREDPIS
Úplné znenie č. 420/2006 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z.z. o matrikách, Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Schválené: 27.06.2006
Rozposlané/platnosť od: 27.06.2006
Účinnosť od: 27.06.2006
Zrušené: 01.10.2007

154/2006 Zbierky zákonov na strane 3246.
Odkaz na rovnopis čiastky
Zrušené: 335/2007 Z.z.